Muhabbet Kuşları Önemli Klavuz Bilgiler!

Muhabbet Kuşları Tanıtım

Bu kapsamlı kılavuz, tüm muhabbet kuşları hayranları, yeni başlayanlar ve uzmanlar içindir. Bir muhabbet kuşu seçmekten ve bir kafes kurmaktan, sakinlerini iyi beslenmiş, sağlıklı ve mutlu tutmaya kadar bu harika küçük kuşlarla ilgili her şey hakkında derinlemesine bilgi içerir. Ayrıca muhabbet kuşlarının nereden geldiği ve günümüzde yaşayan ve cıvıldayan birçok farklı tür hakkında birçok arka plan bilgisi var.

Kılavuz kısa, araması kolay alt bölümlerde düzenlenmiştir, böylece kolaylıkla girip çıkabilirsiniz. Bilgi arıyorsanız ancak burada bulamıyorsanız veya başka bir geri bildirim, öneri veya yorumunuz varsa, sizden haber almak isteriz.

Dünyanın En Popüler Evcil Kuşu

Dünyada diğer herhangi bir evcil kuş türünden daha fazla muhabbet kuşu vardır. Avustralya muhabbet kuşunun 1840’larda Avrupa kuş koleksiyonlarına ilk girdiği andan itibaren insanlar onları sevdi. Ve onları en üst sıraya iten bir şey varsa, o da saf kişiliktir. Küçükler ama karakter dolular, bir papağanın tüm karizmasını bir kanaryadan çok daha büyük olmayan bir pakete sığdırıyorlar.

Bir sahibinin bakış açısından eşit derecede önemli olan muhabbet kuşlarının bakımı nispeten kolaydır. Bu akıllı, sosyal hayvanın temel ihtiyaçlarına – düzenli beslenme, haftalık temizlik ve sevgi dolu ilgi – baktığınız sürece, muhabbet kuşlarınız pratikte kendilerine bakacaktır.

Bu, isterseniz daha karmaşık hale getiremeyeceğiniz anlamına gelmez. Pek çok muhabbet kuşu meraklısı, kuşları yetiştirmek, civcivlere bakmak, özellikle muhabbet kuşu çeşitleri konusunda uzmanlaşmak, onları muhabbet kuşu gösterilerine hazırlamak ve kapalı bir kafes yerine açık havada bir kuş kafesi tutmakla ilgilenir. Muhabbet kuşu beslemek sürükleyici ve tatmin edici bir hobi haline gelebilir ve hem çevrimiçi hem de kişisel olarak ipuçlarını ve uzmanlığı paylaşmaya istekli muhabbet kuşları hayranlarıyla dolu bir dünyaya katılacaksınız.

Bu kadar ileri götürmek istemiyorsanız, yine de kendinize ve kuşunuza tatmin edici zorluklar koyabilirsiniz. Örneğin, onlara konuşmayı öğretmek çok eğlencelidir ve ek harcama gerektirmez, sadece zaman ve sabır gerektirir.

Muhabbet kuşları iddiasız ve yine de çok zekidir. Nadir bir kombinasyon – bir evcil hayvan seçerken genellikle bir varlığı diğeriyle takas etmeniz gerekir! Hayatla dolup taşan ve sürekli bir müzikal gevezelik (ve ara sıra ciyaklama) ile yakında evinizin merkezinde yer alacaklar; ve biraz özen ve sabırla, onların elinizden beslenmesini ve kafesin dışındaki iç mekan maceralarında sizi favori bir levrek olarak kullanmasını sağlayacaksınız.

Muhabbet Kuşu Kelimesinin Anlamı

Budgie, yerli Avustralya ismi Betcherrygah’tan Budgerigar’ın kısaltılmış bir şeklidir . Betcherry anlamına gelen ‘iyi’ ve bit gah demektir ‘papağan’. ‘İyi’ kısmının kesin nüansı üzerinde bazı anlaşmazlıklar var – ‘bakmak güzel/yakışıklı’ anlamına gelebilir; ‘iyi’ olabilir, çünkü bir muhabbet kuşu sürüsü iyi bir su kaynağına işaret eder (yerli Avustralyalılar için faydalı bir rehber); veya kuşların potansiyeline bir atıştırmalık olarak atıfta bulunabilir. Kesinlikle Avustralya’nın yerli halkının menüsündeydi.

Muhabbet kuşu kelimesinin anlamı üzerindeki hafif kafa karışıklığı, yerli betcherrygah kelimesinin onomatopoeic olduğu – yani kuşun cıvıldayan sesini taklit ettiği teorisi ile daha da artmaktadır .

Bazen ‘boojery’ olarak yazılan ‘budgery’ kelimesi (‘gar’ olmadan), büyük ölçüde anlamsız ama olumlu ünlemler ‘Harika!’, ‘Mükemmel!’ ile aynı şekilde kullanılan, eski bir Avustralya İngilizcesi argo kelimesidir. veya ‘Harika!’

Muhabbet Kuşu Tarihi

Muhabbet kuşları, 1800’lerin ortalarından beri, Avrupalılar tarafından ilk kez fark edildikten sonra bir yüzyıldan daha kısa bir süre sonra evcil hayvan olarak tutuldu. 1770 yılında Kaptan James Cook ile Avustralya’nın doğu kıyısına yaptıkları destansı yolculuktan dönen İngiliz denizciler, güneşi kapatacak kadar çok sayıda küçük yeşil kuş sürüleri gördüklerini bildirdiler. Henüz bir adları yoktu ama bunlar kuşkusuz muhabbet kuşlarıydı.

Muhabbet kuşu, 1805 yılında British Museum doğa tarihi bölümünün asistanı George Shaw’un bilim camiası için ilk kez tarif ettiği zaman, bilinen türler listesine eklendi. Ancak ilk çiftin İngiliz kuş meraklısı ve sanatçı John Gould tarafından İngiltere’ye getirilmesi 1840 yılına kadar değildi. Kuşlar, Gould’un 1830’larda araştırılan ve derlenen, 681 Avustralya kuşunu tanımlayan ve her birini gösteren renkli baskılarla derlenen devasa kitabı Avustralya Kuşları’na dahil edildi. İlk olarak 1840 ve 1848 yılları arasında 36 bölüm halinde yayınlandı, daha sonra sekiz cilt halinde toplandı.

Muhabbet kuşlarını “hayal edebileceğiniz en hareketli, en neşeli küçük yaratıklar” olarak nitelendiren Gould, yemeklerinin de güzel olduğunu kaydetti. Kuşun nadir olduğunu belirtti. En büyük sürülerle karşılaşmamış ve sonuç olarak nüfus hakkında çarpık bir izlenim edinmiş olabilir. Alternatif olarak, kıtlık Avustralya koyun yetiştiriciliğinin genişlemesiyle bağlantılı olabilir. Muhabbet kuşu yerden beslenen bir kuştur, bir ot ve tohum uzmanıdır ve koyunların ortaya çıktığı her yerde (Avustralyalı otostopçuların en istenmeyeni olan Avrupa tavşanından bahsetmiyorum bile), kuşlar için tohum ekme otu çok azdı veya hiç yoktu.

On dokuzuncu yüzyıl Avustralya’sında görece kıtlığına rağmen, muhabbet kuşu kısa sürede Avrupa’nın büyük kuş kafelerinde çok yaygın hale geldi ve popülaritesi hiç azalmadı. Neyse ki, kuşun lezzetliliği sorusu araştırılmadı.

Kraliçe Victoria’ya 1845’te bir çift muhabbet kuşu verildi. Yirmi yıl sonra kuş, ancak sürdürülebilir miktarlarda ithal ediliyordu. Gould, Güney Avustralya’dan İngiltere’ye gelen her geminin kargosunda muhabbet kuşları olduğunu kaydetti ve Wapping’de kuş satıcılarının satacakları iki binden fazla muhabbet kuşu gördüğünü iddia etti.

Yerli stokların tükenmesinden endişelenen Avustralya, 1894’te muhabbet kuşlarının ihracatını yasakladı, bu sırada Avrupa’daki yetiştiriciler binlerce yeni kuş üretiyordu. Amerika daha çok yavaş yanan bir ülkeydi – 1920’lerde kuşlar tutuluyordu, ancak ülke muhabbet kuşunu ancak 1950’lerde gerçekten yakaladı.

Kuşun Avrupa’da başarılı bir şekilde üremesi, kıtanın kuş kafeslerinin fethini hızlandırdı. On dokuzuncu yüzyılın sonunda, aristokratlardan Londra taksi şoförlerine kadar Kraliçe Victoria’nın kuş beyinli denekleri tarafından tutuluyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu