Muhabbet Kuşlarını Kafeste Tutmak

Muhabbet kuşları sürü kuşlarıdır ve birlikte mutlu bir şekilde yaşayacaklardır. Bununla birlikte, yerleşik bir kuş, sürüye yeni bir üye dahil edilirse, özellikle de sürü yalnızca bir veya iki kuştan oluşuyorsa, biraz huysuzlaşabilir.

Herhangi bir yeni ekleme, sağlık sorunu olmadığından emin olmak ve tüm kuşları birbirine alıştırmak için bir karantina dönemine ihtiyaç duyacaktır. İlk dört hafta yeni muhabbet kuşunu diğer kuşlara yakın ayrı bir kafeste tutmalısınız. Bu herkese alışma şansı verecektir. Bu süre geçtikten sonra, muhabbet kuşlarının ilk gagadan gagaya temasını yapabilmeleri için kafesleri birbirine yaklaştırın.

Kuşlar birbirleriyle rahat görünene kadar bu statükoyu koruyun. Çubuksuz ilk fiziksel temas, kuşların birlikte yaşayacağı kafeste gerçekleşmelidir. Bu zaten yaşlı kuşun bölgesiyse, farklı, tarafsız bir alan yapmak için armatürleri ve armatürleri değiştirin. Muhabbet kuşlarının isterlerse ayrı ayrı beslenebilmeleri için kafesin her iki yanına yem istasyonları koyun.

Herhangi bir çekişme veya ciyaklama varsa, panik yapmayın – bu doğaldır ve sürekli bir şiddet olmadığı sürece, hiyerarşi kurulduktan sonra her şey hızla sakinleşmelidir. Grup besleme yoluyla zihinlerini yüzleşmekten uzaklaştırmak için kuşlara darı sunun.

Kuşlar çok kavga ederse, onları daha uzun süre ayrı tutmanız ve bir hafta kadar sonra tekrar denemeniz gerekebilir. Kafes ne kadar büyük olursa, geçiş o kadar kolay olmalıdır.

Muhabbet Kuşlarını Çiftler Halinde Tutmak

Genellikle bir çift muhabbet kuşu, tek bir muhabbet kuşundan daha mutlu olacaktır. Sosyal kuşlardır ve vahşi doğada büyük sürüler halinde yaşarlar. İki kuş ve birkaç ayna, bir sürünün temasını ve gürültüsünü (çok küçük de olsa) yeniden yaratacaktır. ‘Ne kadar çok, o kadar neşeli’ demek kolay olurdu, ancak bu, ne doğru ne de (çoğumuz için) pratik olan, mutluluğun sürünün büyüklüğü ile arttığını düşündürüyor olarak alınabilir. Kuşunuzun tüm ihtiyaçları bir refakatçidir ve sosyalleşme ihtiyaçları karşılanacaktır.

Sadece bir kuş besliyorsanız, ihtiyaç duyduğu tüm sosyal uyarımı sağlamanız gerekecektir. Bu, her gün onunla olabildiğince fazla zaman harcamak anlamına gelir – bu, muhabbet kuşunu parmakla eğitmek ve ona birkaç kelime ve cümle öğretmeye çalışmak için ideal bir fırsattır.

Bir Kafese Kaç Muhabbet Kuşu Sığabilir?

Kaç kuş barındırabileceğinizi bulmak için kafesinizin kübik kapasitesini hesaplamanız gerekecek. Bu, tüm boyutlarda bir kafes ölçüm 90 cm (35 inç) 729,000cm olacak şekilde olduğu, yüksekliği uzunluğu genişlik x x olan 3 (42.875 inç küp). Her budgie 65,000cm gerektirir 3 yani 10 kuş uygun olabilir Bu boyutların bir kafes içinde (4.000 inç küp). Not: Bu maksimum sayıdır ve her zaman pratikliğin izin verdiği kadar fazla alan sağlamalısınız.

Muhabbet kuşunuzun yanında başka kuş türlerini beslemeyi düşünüyorsanız (aşağıdaki bölümlere bakın), hesaplamaları buna göre yapın. Muhabbet kuşlarına benzer büyüklükteki kuşlar aynı alana ihtiyaç duyarken, sultan papağanı gibi daha büyük bir kuş (ve bir muhabbet kuşunun kuş kafesine asla bundan daha büyük bir şey vermemelisiniz) bir muhabbet kuşunun kübik alanının üç katına ihtiyaç duyacaktır.

Erkek Muhabbet Kuşlarını Bir Arada Tutmak

Çiftinizin ikisi de erkekse, çok fazla çekişme yaşayabilirsiniz. Bunu söyledikten sonra, tartışmak muhabbet kuşunun sosyal yaşamının bir parçasıdır, yani iki kuşa da zorbalık yapılmadığı sürece bu o kadar da kötü bir şey değildir. Ancak muhabbet kuşlarının öfkeli sesleri kulaklarınıza müzik gibi gelmeyebilir. Muhabbet kuşu satın almanın eve gürültü getirmek anlamına geldiğini anlamak önemlidir. Bu genellikle müzikaldir ve kulağa hoş gelir; ancak çiftleşme mevsimi hormonlarının başladığı birkaç erkek zor olabilir.

Bunun bir sorun olup olmayacağını söylemenin bir yolu yok. Muhabbet kuşunuzu seçtiğinizde, muhtemelen birkaç başka kuşla birlikte bir kafesteydi ve evinizdeki kafesin ortak işgalcisi olarak kendisini bulduğundan farklı bir sosyal niş işgal etmiş olacaktır. Ancak o ve arkadaşı yerleştiklerinde ne kadar memnun olacaklarını bileceksiniz. Çoğu kuş çok iyi sürtünür; ancak farkında olmanız gereken potansiyel bir sorundur.

Çok şanssızsanız ve kuşlardan biri zorbalığa uğrar ve bunun sonucunda sağlığı bozulursa, ikinci bir kafes yerleştirmeniz ve muhabbet kuşlarını ayırmanız gerekir. Bunun çok nadir bir ikilem olduğunun altını çizmekte fayda var.

Erkek ve Dişi Muhabbet Kuşlarını Bir Arada Tutmak

Kendinizi sadece iki muhabbet kuşu ile sınırlandırıyorsanız, birçok bakıcı bir horoz ve tavuk tutmanızı önerir. Bir noktada düşüncelerinin çiftleşmeye yöneleceği önemli bir şartla, birlikte çok dostane bir şekilde yaşama eğiliminde olacaklar. Kuşhanenize muhabbet kuşu civcivleri eklemek istemiyorsanız, kafeste potansiyel yuva deliği olmadığından emin olarak doğanın çağrısını bastırabilirsiniz (yani, hindistan cevizi kabukları veya diğer oyuncaklar dahil olmak üzere, içi boş kafesteki herhangi bir şey). yuvalara uyarlanabilir). Aletler mevcut değilse, iki (veya daha fazla) kuş birlikte mutlu ve bekar bir şekilde yaşayabilir.

Muhabbet kuşlarını kısırlaştırmak iyi bir seçenek değil. Böyle küçük bir kuşun böyle bir operasyon sonucunda ölmesi muhtemeldir.

Dişi Muhabbet Kuşlarını Bir Arada Tutmak

Muhabbet kuşlarının erkeklerden daha saldırgan oldukları ve birbirlerinin gözlerini oyalamaya hevesli olduklarına dair mitlerin çoğu – bu tür şeylerle 1970’ler öncesi muhabbet kuşları literatüründe karşılaşacaksınız – cinsiyetçi saçmalıkları nedeniyle reddedildi. Tavuklar mükemmel bir şekilde birlikte yaşayabilirler ve aslında kural olarak erkeklerden biraz daha az kavga ederler.

Bu dengeyi bozabilecek faktörler, bir çift tavuğa bir erkeğin sonradan eklenmesini içerir. Muhtemelen hayvanlar aleminde bu koşullarda düşmeyi başaramayacak bir tür yoktur. Çiftleşme mevsimi gelince hormonlar yükselecek ve üçü kesinlikle kalabalık olacak. Aynı prensip iki erkek ve bir kadın için de geçerlidir. Üç kadın mı? Sorun değil.

Muhabbet Kuşlarını Diğer Kuşlarla Tutmak

Muhabbet kuşları, Avustralyalı dostları papağan ( Nymphicus hollandicus ) ve diğer birçok küçük papağan, muhabbet kuşu ve lorike de dahil olmak üzere diğer küçük kuşlarla mutlu bir şekilde karışacaktır . Zebra ispinozları ( Taeniopygia guttata ) genellikle muhabbet kuşlarıyla da iyi geçinir .

Gerektiğini Popüler evcil kuşlar değil muhabbet kuşları ile tutulmalıdır cockatiels daha büyük tüm papağan içerir; adlarına rağmen diğer türlerden parçalar ısırdığı bilinen aşk kuşları ( Agapornis ailesi ); Ortak Mynah kuşu ( Acridotheres tristis ); ve (büyük bir kuş kafeniz yoksa) kanaryalar ( Serinus canaria domestica ).

Farklı türleri bir arada tutarken önemli bir konu, boşluk ve gürültü ve karmaşadan kaçacak yerlerin mevcudiyetidir. Kuşların ayrıca uçmak ve kafesin her köşesini ve burcunu sürekli birbirine çarpmadan veya sınırlı tüneme alanını çalmadan keşfetmek için odaya ihtiyaçları olacak. Taciz edilen herhangi bir kuşun, ısı azalana kadar sığınacak bir yere ihtiyacı vardır – yüksek bir levrek, bir kutu, sessiz bir köşe – ve bu da yine alan gerektirir. Kuşlarınız açık hava kuş kafesinde tutuluyorsa, alan daha az sorun olacaktır.

Bir diğer önemli detay ise yemek. Muhabbet kuşlarının ve diğer kafes kuşu türlerinin kendi özel beslenme gereksinimleri vardır. Kafesin veya büyük kuş kafesinin tüm sakinlerinin ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Açgözlü bir papağanın muhabbet kuşunun diyetinin belirli bir maddesini çalmadığını (örneğin) kontrol etmek için davranışlarını yakından izlemeniz gerekecek. Ayrıca, papağanların diyetlerinde ayçiçeği gibi bol miktarda yağlı tohuma ihtiyacı vardır ve ara sıra kemirmek muhabbet kuşunuza zarar vermeyecek olsa da, onlardan çok fazla yemediğinden emin olmanız gerekir. Obezite ve karaciğer hastalığı burada tehlikelerdir.

Muhabbet kuşları ve diğer küçük papağanlar zeki kuşlardır. Zeka iki ucu keskin bir kılıçtır – çok tatmin edici bir evcil hayvan yapar, ancak aynı zamanda her hayvanı farklı kılar. Bir muhabbet kuşu, kişiliğine bağlı olarak, yaklaşmakta olan, utangaç, kolay giden veya biraz agresif olabilir. Bunun her zaman herhangi bir kuş kafesinin dengesi üzerinde bir etkisi olacaktır. Kuşlar yuva yaparken sinirler bir adıma ulaşma eğilimindedir.

Kabus senaryosu, korkutucu bir muhabbet kuşu ile kolayca korkutulan bir muhabbet kuşunun barınmasıdır. Bu durumlarda, kafesteki tüm insanların iyiliği için müdahale etmeniz gerekecektir. Beklemede yedek kafesler bulundurun. Gerçek şu ki, herhangi bir birlikte yaşama sorunuyla karşılaşmanız pek olası değildir; ama hazırlıklı olmakta fayda var.

Muhabbet Kuşlarını ve İspinozları Bir Arada Tutmak

Muhabbet kuşları ve Zebra ispinozları, doğal Avustralya ortamlarında yan yana yaşarlar ve bir kafeste veya kuş kafesinde gayet iyi geçinmeleri gerekir. Kafesin içine koyduğunuz kuş sayısını alacak kadar büyük olduğundan emin olun – bu altın kuraldır. Muhabbet kuşları kalabalık hissediyorsa, onu ispinozların üzerine çıkarabilirler.

Muhabbet kuşlarına ve ana akım evcil hayvan ticareti yoluyla sunulan herhangi bir ispinoz veya ispinoz büyüklüğündeki kuşa birlikte yaşama uygulamadan önce, uyumluluk konusunda bir uzmana danışın. Java serçesi ( Padda oryzivora ), Nutmeg mannikin ( Lonchura punctulata ), beyaz sırtlı munia ( Lonchura striata ) ve Çift çubuklu ispinoz ( Stizoptera bichenovii ) gibi türler iyidir; ama sunulan başka türler de var, bu yüzden her zaman kontrol edin.

Muhabbet Kuşlarını ve Kanaryaları Bir Arada Tutmak

Bu kuşları genellikle büyük parklarda veya hayvanat bahçesi kuşhanelerinde yan yana görürsünüz. Çok fazla alan varsa, ondan kurtulabilirsiniz. Daha dar alanlarda, yukarıda verilen kuş başına cm küp hesaplamasını kullansak bile, muhabbet kuşları kanaryalara zorbalık etme eğilimindedir. İkincisi kırılgan küçük şeylerdir ve daha güçlü kuş tarafından kolayca öldürülebilir.

Muhabbet Kuşları ve Bıldırcınları Bir Arada Tutmak

Muhabbet kuşları ve diğer kuşlar açık havada tutuluyorsa, yerlerini bıldırcınlarla paylaşabilirler. Avrupa’da bulunan en yaygın türler, küçük Çin boyalı bıldırcınları, yani Düğme bıldırcını veya Kral bıldırcını ( Coturnix chinensii ) ve Japon bıldırcını ( Coturnix japonica ). Bunlar, kendilerine ait küçük, ayrı bir dünya içinde, kuşhane katında cirit atacak ve üzerlerinde olup biten gürültü ve çılgınlıktan etkilenmeyecekler.

Muhabbet Kuşlarını Ayrı Kafeslerde Tutmak

Muhabbet kuşlarından biri zorbalığa maruz kalıyorsa veya aşırı agresif davranıyorsa, muhabbet kuşlarını ayrı tutmak gerekebilir. Çiftleşen kuşların da kendilerine ait bir alana ihtiyacı olacaktır (aşağıdaki Muhabbet Kuşları bölümüne bakın).

Bir büyük yerine birkaç küçük kafesiniz varsa, her birinde sadece bir kuş olmadığı sürece sorun değil. Çubuklar, her zamanki dokunsal yollarıyla etkileşime girmelerini engellediğinde hayal kırıklığına uğrayacaklar. Her kafeste birden fazla muhabbet kuşu varsa sorun yok; ama kimsenin bölme yüzünden aşırı sinirlenmediğinden emin olmak için davranışlarını yakından izleyin. Bu bir sorun haline gelirse, kafeslerin birbirinden uzaklaşması gerekecek veya tek, büyük bir kafese yatırım yapmanız gerekecek.

Mevcut bir kümeye yeni bir kuş getiriyorsanız, onu ayrı bir kafese yerleştirmek iyi bir fikirdir. Birbirlerine alışmaları için yerleşik kuşların yakınına yerleştirin. Eklemeniz genç bir kuşsa, bu özellikle önemlidir, çünkü başlangıçta çok gergin olacak ve kolayca zorbalığa uğrayacaktır.

Muhabbet Kuşlarını Kışın Sıcak Tutmak

Muhabbet kuşları Avustralya’da evrimleşti, bu yüzden biraz sıcağa alışkınlar. Yine de soğuğa dayanacak şekilde inşa edilmediler (bu yüzden kaçan kuşlar kuzey Avrupa’da asla çok uzun süre hayatta kalamazlar). İç mekan kuşları kış aylarında soğuk ve ısıtılmamış bir odada tutulmamalıdır. 8C’nin altındaki herhangi bir şey onlara soğuk gelecektir. Genel olarak ortam sıcaklığı sizin için rahatsa muhabbet kuşunuz için de rahat olacaktır.

Yine de hepsi tahmin değil. Muhabbet kuşunun üşüdüğünü anlayabilirsiniz, çünkü uzun süreler tüyleri kabarık bir şekilde oturacaktır (tersine, çok sıcaksa kanatları vücudundan uzakta ve gagası açık olarak oturacaktır). Geceleri kafesin üzerine bir örtü koymak, ısıyı korumaya yardımcı olacaktır.

Muhabbet kuşunuz herhangi bir şekilde hastaysa, soğuğu hissetmeye daha yatkın olacaktır. Diyetinin her zaman birinci sınıf olduğundan emin olun ve kış ayları yaklaşırken kuşunuza ve bağışıklık sistemine mümkün olan en iyi başlangıcı vermiş olacaksınız. Kışın, kuşların suyunu da düzenli olarak kontrol etmeniz gerekecek. donmadığından emin olun.

Muhabbet kuşları içerideyse, özellikle her radyatörde sıcaklık regülatörleri varsa, merkezi ısıtma sorunu çözecektir. Başka ısıtma yöntemleriniz varsa, cereyanları ve sıcaklık düşüşlerini en aza indirmek için geceleri emekli olduğunuzda odanın mümkün olduğunca kapalı olduğundan emin olun. İyi bir çift cam, gece boyunca donma riskini azaltacaktır.

Kapalı bir odayı ısıtmak için açık ateş, muhabbet kuşları için tehlikeli değildir (tüm duman bacadan yukarı çıktığı sürece). Ancak bu tek ısı kaynağıysa, oda gece boyunca kısa sürede soğuyacaktır; bu nedenle, odanın mümkün olduğunca rahat tutulduğundan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu