Muhabbet Kuşu Çeşitleri

Rastgele bir renk lekesi çeşitlilik yaratmaz! Bu etikete hak kazanmak için, belirli tüy deseni veya işaretlerin rengi, bir sonraki nesle geçme yeteneği ile genlerde kilitlenmelidir.

Standart yeşil/sarı ve mavi/beyaz türlerden farklı işaretlere sahip muhabbet kuşları iki geniş kategoriye ayrılır – Opaline ve Pul.

Opalin Muhabbet Kuşları

Bu en yaygın varyanttır. Bu türün muhabbet kuşlarının baş, omuz ve sırtlarında standart kuşlara göre daha az engel vardır veya engel hiç olmayabilir. Genel vücut rengi Opaline kuşlarının kanat tüylerinde de mevcuttur (yani yeşil/sarı bir kuş genellikle siyah ve sarı kanat tüylerine sahiptir, ancak Opalinlerde bunlar siyah ve yeşildir; normalde siyah ve beyaz, mavi ve beyaz olacaktır). Opalin muhabbet kuşları ayrıca parlak pastel renklere sahip olma eğilimindedir.

Pul Muhabbet Kuşları

Bir Pul muhabbet kuşu

Bu kuşlardaki kanat işaretleri ve boğaz lekelerinin deseni belirgindir. Muhabbet kuşlarının çoğu, altta yatan vücut rengiyle (sarı veya beyaz) kenarlı siyah kanat tüylerine sahiptir; ancak tek bir Spangle genine sahip muhabbet kuşlarında bu renkler tersine çevrilir (örneğin siyah kenarlı sarı tüyler). Standart kuşlardan daha az boğaz noktaları vardır, bazen hiç yoktur. Sahip oldukları hedefler genellikle ortasında beyaz bir nokta bulunan mini hedeflere benzer. İki Spangle genine sahip muhabbet kuşları ağırlıklı olarak bir renktir – sarı veya beyaz – bazen diğer tonlar tüyleri hafifçe kaplar.

Yellowface ve Goldenface Muhabbet Kuşları

Sarı suratlı muhabbet kuşu

Sarı yüzler, aksi halde basit mavi/beyaz ve sarı/yeşil ayrımının sularını bulandırır. Beyazdan ziyade (sürpriz, sürpriz) yüzleri sarı olan mavi tip kuşlardır. Alışılmadık bir şekilde adlandırılan Yellowface 1’de sarı, yüz, kanat kenarları ve kuyrukla sınırlıdır, mavi göğüsten biraz daha fazla dökülür ve onu çok hafif yeşile çevirir.

Yellowface 2 daha belirgin bir şekilde sarıdır – burada, renk kuşun vücudundan o kadar ‘sızdı’ ki, kuşu çarpıcı bir deniz yeşili haline getirdi, sadece birkaç mavi parçaya dokunulmadı. Böyle bir kuş, mavi yanak lekelerini hala koruyacaktır.

Goldenface muhabbet kuşlarının parlak, düğün çiçeği sarısı yüzleri ve temelde ‘mavi’ bir muhabbet kuşunda hala açık olan şeyde çok fazla sarı ve yeşil vardır.

Temiz Gövdeli Muhabbet Kuşları

Bunlar Texas ve Easley veya Laced olmak üzere iki tipte gelir . Temelde beyaz veya sarıdırlar, kanatlarında olağan siyah çizgi deseni vardır, ancak soluk gri birincil tüyleri vardır. Ayrıca atalarına bağlı olarak (yani yeşil, mavi veya gri) renk tonlarına sahiptirler. Texas’ın vücudunda daha fazla renk ve mor bir yanak yaması var; Easley’ler gümüş grisi yanak yamalarıyla daha çarpıcı bir şekilde iki tonlu görünür.

İngilizce Muhabbet Kuşu Türleri

İngilizce veya Gösteri muhabbet kuşları birçok renkte gelir

‘İngiliz’ muhabbet kuşu kavramı dünya çapında tanınmaktadır. Bunlar, muhabbet kuşları için en yaygın olarak yetiştirilen türlerdir ve bazen Sergi veya Gösteri muhabbetleri olarak anılırlar. Atalarından kalma yabani kuştan çok daha büyüktürler ve bazen gagalarını neredeyse tamamen gizleyecek kadar kabaran daha kalın kafa tüyleri nedeniyle daha iri görünürler. İngiliz muhabbet kuşlarının da fazladan boğaz noktaları olabilir.

İngiliz muhabbet kuşları sakin olma eğilimindedir ve evcilleştirilmesi ve idare edilmesi nispeten kolaydır. Ayrıca vahşi kuzenlerinden daha fazla insan teması arıyorlar ve gagalarını neredeyse hiç agresif bir şekilde kullanmazlar. Bu, bu gösteri kuşunun yapımında kullanılan seçici üremenin bir sonucudur. Vahşi, uçarı ve sert herhangi bir şey jüriyi asla etkilemeyecekti.

Şimdiye kadar yalnızca İngiliz muhabbet kuşlarına sahip olduysanız, buna itibar etmeyebilirsiniz, ancak aslında daha küçük türlerden çok daha sessizdirler. Sesleri daha az tizdir, daha az ciyaklama nöbetleri vardır ve daha küçük muhabbet kuşlarının sürekli sohbet ve raplerinin aksine rahat, müzikal bir havaları vardır.

Tepeli Muhabbet Kuşu Çeşitleri

Fırfırlı muhabbet kuşu

Şov için yetiştirilen ‘İngiliz’ muhabbet kuşlarının özelliklerinden biri de kafasındaki aşırı tüy büyümesidir. Bazı çeşitlerin yüzlerini tamamen gizleyen, bazen de tuhaf bir ‘çiçek yüzü’ etkisi yaratan püsküller ve tepeler vardır. Ancak bazı hayvanlardan farklı olarak (örneğin köpekler), dünyadaki en büyük, en tüylü ve en tüylü muhabbet kuşu bile tuhaf görünümünden dolayı herhangi bir fiziksel rahatsızlık veya rahatsızlık çekmez (mutasyon bilinen bir sendromun sonucu olmadıkça, örneğin bodur kanatları ve aşırı büyümüş tüylerden oluşan vahşi bir labirenti olan zavallı ‘Featherduster’ kuşları gibi).

Ancak armalar İngiliz tipi kuşlarla sınırlı değildir. Diğer herhangi bir gen mutasyonu gibi, doğal olarak meydana gelir ve muhabbet kuşlarının tutulduğu her yerde ortaya çıkar. Armalar, düzgün ve vücuda yakın büyümek yerine, sürekli bir yatak başı patlaması gibi dışarı doğru işaret eden yanlış yönde büyüyen bir grup tüyden oluşur.

Muhabbet kuşunun baş armalarının üç temel şekli vardır – püsküllü, yarım daire ve tam daire. Püsküllü tepe, muhabbet kuşunu arı özentisi gibi gösterirken, dairesel tepeler daha çok tavsiye edilmeyen izinlere benziyor.

Aynı mutasyon, muhabbet kuşunun vücudunun başka yerlerinde tüylerin gelişigüzel büyümesine de neden olabilir ve aşırı durumlarda kuş, birileri çok sayıda kayıp tüyü yapıştırıcı kullanarak ve kullanma kılavuzu kullanmadan değiştirmiş gibi görünebilir. Bu tür kuşlara bazen fırfırlı denir.

Nadir Muhabbet Kuşu Türleri

Çok nadiren, gen havuzundan potansiyel olarak yeni bir muhabbet kuşu türü ortaya çıkar. En sonuncusu , sanki önceki yaşamlarında zebralarmış gibi cesurca çizgili bir kafa ve gövdeye sahip kara bir kuş olan Kara Yüz’dü . Bunlar 1990’larda Hollanda’da ortaya çıktı, ancak tüm popülasyon hastalığa yenik düştüğünde (tek bir yetiştiricinin büyük kuş kafelerinde yeni bir çeşidin izole edilmesinin tehlikelerinden biri) tekrar ortadan kayboldu. Mutasyon bir gün tekrarlanacak ve Karayüz tekrar yükselecek – umarım bu sefer daha iyi bir isimle.

Arada bir kısa süreliğine yeniden ortaya çıkan bir başka nadirlik, vücut renginde azalma olmadan kahverengi işaretler sergileyen ‘Kahverengi muhabbet kuşu’ kabilesinin bir üyesi olan Brownwing’dir .

Bu ikisi henüz yeni çeşitlere veya türlere yerleşmedi, ancak hepsi muhabbet kuşu gen havuzunun çeşitliliği ve esnekliğinin örnekleridir. Şimdilik ortadan kaybolmuş olabilirler, ancak bir noktada tekrar yüzeye çıkacaklar.

Diğer nadirlikler arasında , aşağıdaki Gri Muhabbet Kuşları bölümünde bahsedilen gri, solmuş tüylere sahip, ancak yalnızca çok hafif bir grileşme etkisi olan melankolik sesli Soluk bir tür bulunur.

Antrasit muhabbet kuşlarının koyu gri gövdeleri ve yanak yamalarının yanı sıra standart siyah kanat işaretleri ve uzun siyah kuyruk tüyleri vardır, sanki biri normal tüyleri üzerinde tek renkli bir filtre kullanmış gibi. Bu formu yaratan mutasyon çok nadirdir ve mevcut çeşitlilik 1990’larda Almanya’da ortaya çıkmıştır. Bazı uzmanlar, 20. yüzyılın başlarında kaybolan İngiliz Gri çeşidinin genetik olarak Antrasit ile aynı olduğuna inanıyor.

Saddleback çeşitli yüzeysel Opaline muhabbet (yukarıya bakınız) benzer. Bununla birlikte, kuşun kafa işaretleri siyah yerine gridir ve omuzları arasında şeritsiz bir ‘eyer’ vardır. Genellikle siyah kanat izleri de gridir ve kanatta daha koyulaşır. Eyer sırtları da Opaline’in ‘ters’ kanat renginden yoksundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu