Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Temizlenir?

Muhabbet kuşlarının haftada en az bir kez temizlenmesi gerekir. Alt tepsi ve tüm plastik oyuncaklar ve kaseler temizlenmeli ve sıcak, sabunlu suda yıkanmalıdır. Barların da yıkanması gerekecek. Muhabbet kuşunu evine götürmeden önce her şeyin tamamen durulandığından ve kuruduğundan emin olun. Tüneller dahil herhangi bir ahşap kafes aksesuarı nemli bir bezle silinebilir. Hastalık bir sorunsa ve bilinen tüm bakterileri tamamen yok etmek istiyorsanız, evcil hayvan tedarikçilerinden kuş için güvenli dezenfektanlar satın alabilirsiniz. Ancak bu haftalık temizlik rutini için gerekli değildir. Bir ölçü beyaz sirke ile iki ölçü su karışımı daha ucuz ve daha yeşil bir çözümdür.

Kafesin çubuklarını temizlemek, potansiyel olarak zararlı bakterilerin oluşmasını önlemek için işin önemli bir parçasıdır. Muhabbet kuşunu temizlerken başka bir yere taşıdıysanız bu basittir, ancak bez veya süngerle hareket ettiğinizde kafeste bulunan kişi hala kafesteyse biraz paniğe neden olabilir. Daha büyük bir kafeste, kuşların geri çekilecekleri bir yer olacak; ve zamanla normal izinsiz girişe alışacaklar.

Kafesi Temizlerken Muhabbet Kuşuyla Ne Yapmalı?

Muhabbet kuşunuz elle eğitilmişse, kafesini temizlerken özgürce uçabilir veya yedek bir kafese nakledilebilir. Daha genç, evcilleşmemiş kuşların yerini değiştirmek çok daha zordur. Onları elle veya ağla yakalamak strese neden olur, bu da eğitim ve iklimlendirme çabalarınızı birkaç hafta geriye alabilir; ve temizliğin haftalık bir gereklilik olduğu göz önüne alındığında, elinizde bir problem var.

Kuşu yakalayıp bir kutuya veya ikinci bir kafese taşımak yerine, ilk günlerde muhabbet kuşunuzu kafesin üst kısmında tutmanız en iyisidir. Bunu yapmanın basit bir yolu, kafesi zemine taşımak ve tabandaki tepsi bölümünün klipsini açmaktır. Muhabbet kuşunuz bir tünekte en sevdiği güvenli yeri arayacaktır. Tepsi ve kafesin parmaklıklı zemin kısmıyla uğraşırken üst kısmı yavaşça kaldırın ve tekrar yere koyun. Tepsi kuruduğunda ve talaş veya gazete ile astarlandığında, yere koyun ve üst kısmı tekrar kaldırın.

Oyuncaklar ve diğer çıkarılabilir parçalar temizlenebilir ve değiştirilebilir. Bu ilk günlerde kirli tünekler, aynalar vb. ile başa çıkmak için kafesin içine bir bez almak daha kolay olabilir. Evet, kuş kanat çırpacak ve biraz paniğe kapılacak, ancak onun için yakalanıp başka bir yere taşınmaktan daha az stresli olacak.

Muhabbet Kuşu Kafesi Temizleme İpuçları

Yukarıda verilen temizlik adımlarına ek olarak, haftalık hijyen rutini, oyuncaklardan veya tüneklerden herhangi birinin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini ve kafesin iyi durumda olup olmadığını, pas veya kabloların dışarı çıkmadığını kontrol etmek için iyi bir fırsattır. . Ayrıca hızlı bir sağlık kontrolü de yapabilirsiniz:

  • Kuş pislikleri her zamanki sıkı kıvamda ve sağlıklı renkte mi (kuşunuzun standart diyetine bağlı olarak siyah beyazdan koyu kahverengiye ve koyu yeşile kadar)?
  • Kafeste normalden fazla miktarda yetersiz tohum var mı?
  • Muhabbet kuşu her zamanki kadar çok yemek yedi mi?

Herhangi bir şey olağandışı görünüyorsa, genel bir sağlık kontrolü yapın (aşağıdaki Budgie sağlığı bölümüne bakın).

Bir muhabbet kuşu, barlardan oluşan bir kafes zemininde çok mutlu olacaktır. Kuşun yaptığı pisliğin çoğu, kolay temizlik için doğrudan kafesin altındaki tepsiye düşecektir. Tepsiye ince bir muhabbet kuşu kumu tabakası veya biraz kaba talaş veya talaş koyabilirsiniz (sadece ikincisinin işlenmemiş ahşaptan geldiğinden emin olun, böylece muhabbet kuşunu almayı başarırsa duman veya kemirme ile ilgili herhangi bir sorun olmaz. bazı talaşların üzerine gaga).

Muhabbet kuşunun içeri girmesi için gevşek kum olmaması en iyisidir. Birkaç tahıl yeme eğiliminde olacaktır ve bu alışkanlık, bazı kuşların tıkanmış bir mahsulden (kuşun boğazındaki kaslı kese) erken ölümleriyle ilişkilendirilmiştir. yutulan yiyecekleri geçici olarak saklayabilir) veya tümörleri.

Muhabbet Kuşu Kum Levrek

Zımpara kağıdı tünekleri veya zımpara levrek kapakları genellikle standart bir kafes kitinin parçasıdır. Ancak, bu kılavuzun Muhabbet Kuşu Tünekleri bölümünde belirtildiği gibi, bunlara gerek yoktur.

Muhabbet Kuşu Zımpara Kağıdı ve Muhabbet Kuşu Kum Levhaları

Levrek zımpara kağıdına ek olarak, muhabbet kuşu kafeslerinin tabanı için zımpara kağıdı da satın alabilirsiniz. Kum çarşafları stoklayan hiçbir evcil hayvan dükkanı, son 100 yıldır başarıyla sattıkları için sizi onları satın almaktan vazgeçirmeye çalışmayacaktır. Ancak, aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

  • Yaprak do kolaylıkla kafesin altını temizlemek sağlayacak; ama daha ucuz alternatifleri var.
  • Düz kağıt veya kalın, düz, baskısız mutfak havlusu popüler kum alternatifleridir.
  • Kafeste doğal ahşap tünekler varsa, kuşunuzun ayakları için zaten bol miktarda pürüzlü doku vardır; ve kumun sağladığı söylenen ayak tırnağı manikür hizmeti bir efsanedir.
  • Kum levhaların standart, dikdörtgen boyutları, standart olmayan kafeslere takılmasını (ve çıkarılmasını) zorlaştırır.
  • Muhabbet kuşları bazen sindirim sorunlarına neden olabilecek kumları yerler.
  • Muhabbet kuşunuz kafesinin zemininde çok zaman harcıyorsa zımpara kağıdı ayaklarını tahriş edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu