Muhabbet Kuşu Konuşma Eğitimi

Muhabbet kuşları taklittir ve repertuarlarına her türlü sesi ekler. Muhabbet kuşu da dahil olmak üzere papağan ailesi, sesi bir Mynah kuşunun veya Lir kuşunun sinir bozucu derecede hassas ‘dijital kaydedici’ tarzında çalamaz. Her şeye karakterli bir papağan dönüşü, doğrudan benzersiz kişiliklerinden gelen bir ses verirler.

Evinizdeki çeşitli görsel-işitsel cihazlarla desteklenen insan konuşmalarının arka planıyla, muhabbet kuşunuzu konuşmaya hazırlayacaksınız. Seslerin sesi, her zaman çevresinin bir parçası olmuşsa, kuşun doğal olarak alacağı bir şey olacaktır. Bazen çabaları insan sözleri olarak tanınmayabilir – muhabbet kuşları sesleri alır ve onları kendilerine ait kılar – ama eğer şanslıysanız, bir gün onun anlaşılır bir şey söylediğini duyarsınız. Ve aslında kelimelerin anlamını anlamadığını bilseniz de, o ilk “Merhaba Mango!” (ya da ona her ne öğrettiysen) her zaman bir heyecandır.

Muhabbet Kuşu Konuşma Yeteneği

Muhabbet kuşunuz diğer kuşlarla yaşıyorsa (ki bu tercih edilen kurulumdur), kuş gevezeliğini kesmek ve birkaç insan kelimesini yapıştırmak zor olacaktır. Bir ayna bile, her kelimenize takılıp kalmasını engelleyen bir dikkat dağıtıcı olabilir. Tek kuşların söylediklerinizi tam olarak duyma şansının daha yüksek olduğu kesinlikle doğru; ama bir muhabbet kuşu arkadaşı kadar sürekli onların yanında olamadığınız sürece, bekarlar her zaman diğer muhabbet kuşlarının arkadaşlığını özleyecektir. Biyolojilerine bağlı. Seçim yapılması gerekiyorsa, konuşan bir muhabbet kuşundan daha mutlu bir muhabbet kuşu olması daha iyidir.

Konuşan bir muhabbet kuşu istiyorsanız, erkekler en iyi seçeneğinizdir ve daha genç olanlar (dört aydan büyük) buna daha kolay alışacaktır. Başarının garantisi yoktur, bu yüzden kuşunuz konuşmayı asla kavrayamazsa cesaretiniz kırılmasın. Bazıları insan sesleri için kablolu, bazıları değil. Her Disco ve Puck (bir internet aramasıyla yetenekleri hayranlık uyandıran ünlü konuşan muhabbet kuşları) ya da daha az etkileyici ama yine de konuşkan muhabbet kuşları için, çok fazla eğitim ve dikkat almasına rağmen tek bir kelime bile toplayamayan birkaç tane daha var. .

Muhabbet Kuşu Konuşma Eğitimi

Mimikler, taklit edecekleri seslere maruz bırakılmalıdır. Bu, bir muhabbet kuşunun konuşacaksa insan konuşmasıyla çevrelenmesi gerektiği anlamına gelir. Ayrıca parmak eğitimi aldıktan sonra öğrenmeye daha meyilli olacaktır. Bu noktada sizin yanınızda çok rahat edecek ve sesinizin fon müziğinin güven verici bir parçası olduğuna karar verecektir.

Bazı muhabbet kuşları daha yüksek sesleri tercih eder – yani erkekler yerine kadınlar ve çocuklar. Erkekseniz ve öğretecek tek kişi sizseniz, bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok; ancak mümkün olduğunca menzilinizin en üstünde konuşmayı deneyebilirsiniz!

Konuşan bir kuşla karşılaşma şansınızı en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

 • Ona öğretmeye başlamadan önce evcil hayvanınızın yerleşmesi ve artık sizden ve çevresinden korkmaması gerekir. Muhabbet kuşunu dinleme havasındayken yararlanın – tüneğinde hafifçe kabarık bir şekilde oturuyor ve kendi kendine gevezelik ediyor.
 • Sabah ilk iş konuşma dersi için ideal zamandır; veya akşamları heyecanlı bir günün ardından biraz sakinleştiğinde.
 • Ona öğretmek istediğiniz kelimeleri yüzünüz kafese yakın olacak şekilde birkaç kez tekrarlayın. Muhabbet kuşu sizi dikkatle izleyecektir. Siz konuşurken gözbebekleri büyüyebilir – bu iyiye işarettir ve seslerden heyecanlandığını gösterir.
 • Kuşun adı gibi çok yönlü bir şey seçin. Daha sonra standart “Merhaba Mango” kelimesini içeren ifadelerle değiştirebilirsiniz – “İyi çocuk, Mango!”, “Mango bugün nasıl?” vb.
 • Bu ifade odaklı eğitim oturumlarını 10 veya 15 dakika ile sınırlayın. Biri sabah, biri akşam iyidir; ancak seçtiğiniz kelimeyi veya ifadeyi diğer zamanlarda da odanın genel beyaz gürültüsüyle karıştırarak eklemeyi unutmayın.
 • Antrenman yaparken odadaki diğer sesleri sınırlayın (örn. TV veya radyonun sesini kapatın).
 • Sadece öğrettiğiniz kelimelere bağlı kalmayın – düzgün bir konuşma yapın, ancak o ana ifadeye geri dönmeye devam edin.
 • Canlı tutun – kelimeleri monoton yerine duygu ile tekrarlayın. Muhabbet kuşları, bir drone’dan daha çok hareketli bir sese yanıt verecektir. Fısıldama, yoksa kelimeler asla batmaz; ve bağırmayın, yoksa bu sadece onu korkutur.
 • Muhabbet kuşunuzla her zaman konuşun – onu “günaydın” ile karşılayın, emekli olmadan önce iyi geceler deyin ve diğer zamanlarda bol bol merhaba kullanın. “Yemeğin nerede?” gibi şeyler söyle. malzemeleri doldururken veya “Akıllı çocuk!” parmağına atladığında. Onu sohbete dahil edin. Çeşitli sesleri günün aktiviteleri ve saatleri ile ilişkilendirmek için gelecektir.
 • Muhabbet kuşunuzun beden diline kelimelerle yanıt verin – stresli görünüyorsa onu sakinleştirin, rahatlamışken ve gagalarını gıcırdattığında onunla nazikçe gevezelik edin.
 • Muhabbet kuşunuzun konuşmasında herhangi bir tanınabilir ses çıkar çıkmaz, onları tekrar edin.
 • İlk cümlede ustalaştıktan sonra, bir sonrakine konsantre olun. Bir repertuar oluşturması zaman alacaktır, bu yüzden sabırlı olun.
 • Yeni kelimeyi veya ifadeyi ilk söylediğinde onu favori bir muamele ile ödüllendirin. Evcil hayvan kitabındaki en eski numara ama işe yarıyor.
 • Sözde veya harekette asla sabırsızlık veya hayal kırıklığı göstermeyin – muhabbet kuşunuzun tahminine göre eğlenceli bir arkadaştan göz korkutucu bir canavara kolayca geçebilirsiniz!

Gelişmiş Muhabbet Kuşu Konuşma Eğitimi

İlk birkaç kelime ve ifadenin ötesine geçmek – ‘anlamı’ muhabbet kuşunuzun zihnindeki genel bir mutluluk ve esenlik duygusuyla sınırlı olacaktır – sadece kendini adamış eğitmenler içindir. Kuşla, çevresinde olup bitenler hakkında yorum yapmak için çok zaman harcamanız gerekecek.

Bir sonraki seviye, belirli sesleri belirli durumlar ve ruh halleriyle ilişkilendirmesini içerir. Bu noktada, 15 dakikalık başlangıç ​​seanslarının ötesine, okulda tam güne yaklaşan bir şeye geçtiniz.

Aşırı özenli bir garson gibi, muhabbet kuşunuzun yediği tüm yiyecekleri adlandırarak başlayın. Onlarla oynarken kafes oyuncaklarına isim verin ve odaya girdiklerinde insanları tanıtın – geldiklerinde “Merhaba [isim]” ve çıktıklarında “Hoşçakal [isim]” deyin. Her şeye isim verin ve yorum yapın. Bir kısmı batacak.

Bir muhabbet kuşu yiyecek maddelerine isim vermeyi bile öğrenebilir

Bu öğretim seviyesi, muhabbet kuşunuzun çok zeki bir kuş olduğu gerçeğine dayanır. Ruh halini durumla ilişkilendirebilir ve aşk, öfke, mutluluk, korku, hatta keder gibi temel duyguları tanımlayabilir ve ifade edebilir. Bu ruh hallerine uygun kelime ve ifadelerle cevap verebilirsiniz. Muhabbet kuşlarının çok sesli hayvanlar olduğunu ve ruh halini ifade etmek için ses kullanmanın biyolojik bağlantılarının bir parçası olduğunu unutmayın.

İşte kuşlarınızla duygusallaşmak için bazı ipuçları:

 • Sevgi: Muhabbet kuşunuz eşiyle veya en iyi arkadaşıyla kaliteli zaman geçirdiğinde – örneğin, karşılıklı olarak şefkat göstererek – “Mango Minnie’yi seviyor!” gibi şeyler söyleyin. veya “Mango güzel bir kuş!” (elbette uygun isimleri değiştirerek). Bunu, muhabbet sizi hedef aldığında da yapabilirsiniz – muhabbet kuşu çenesinin altını hafifçe okşarken veya gagasıyla parmağınızı ‘düzeltirken’.
 • Öfke: Muhabbet kuşu öfke nöbetlerinin içerdiği gürültü, sözlerinize karşı kuşu sağır edebilir, ancak sebat edin. Öfke, yükseltilmiş kanatlar ve açık gaga ile de ifade edilebilir – kuşlar yiyecek üzerinde didişirken aldığınız her türlü davranış. Biraz “Mango çok kızgın!” veya “Mango [bir şeyi] sevmiyor!” normalden biraz daha keskin bir ses tonu kullanarak (muhabbet kuşunu korkutmak istemediğiniz için bu biraz keskin bir denge, ancak ifadenin duruma yükselmesini ve yerleşmesini istiyorsunuz) muhabbet kuşunun kafasında).
Muhabbet kuşu öfke yönetimi
 • Zevk: Muhabbet kuşunuz oturduğunda ve sessizce kendi kendine cıvıldadığında veya gagasını gıcırdattığında, mutlu ve memnundur. “Mango mutlu küçük bir kuştur!” gibi ifadeler. veya “Ne güzel bir şarkı!” veya “Mango’nun çıtır çıtır gagasını dinleyin!” kolayca batacak ve onun ruh halini yakalayacaktır. Mutlu, gaga çatırdayan muhabbet kuşunuzun ilk kez kendi kendine “mutlu küçük kuş” diye mırıldandığı güzel bir andır.
 • Korku: Tüylerin sıkılması, bir imdat çağrısı, hızlı nefes alma, kafesin kenarına çılgınca kanat çırpma veya donmuş ama uçmaya hazır bir duruş, hepsi korkuyu gösterir. “Mango [bir şeyden] korkuyor!” demeyi deneyin. ya da “O korkutan Mango!” Yine, muhabbet kuşunuz korktuğunda bu cümleleri tekrarlamaya gelirse, bu çok dokunaklı bir andır – ve size bir şeylerin yolunda gitmediğini söyleyeceği için de çok faydalıdır.
 • Keder: Bu, çoğu muhabbet kuşunun ifade edeceği bir şey değildir; ancak bazen bir refakatçi veya civciv öldüğünde kederle ilgili davranışlar sergileyebilirler. Üzgün ​​bir kuş huzursuz olacak, kayıp arkadaşını kafeste arayacak. Kedere göreceli olarak sessizlik veya kayıtsızlık eşlik edebilir (ancak her zaman tetikte olun – sessiz veya kayıtsız bir muhabbet kuşunun hasta olması yas tutmaktan daha olasıdır). “Mango çok üzücü!” gibi ifadeler kullanın. Bu, kuşunuzun gerçekten hasta olduğu zamanlara da uygulanabilir; ancak bu koşullarda ne kadar hasta veya üzgün olduğunu söylemesi öğretilmek yerine mümkün olan en kısa sürede veterinere götürülmelidir!

Pek çok kuş, duyguların kelime dağarcığıyla bu kadar ileri gidemez. Birçoğu yeni ifadeleri alacak ve diğer her şeyle karıştıracak. Ama muhabbet kuşunuzu yakından izleyin ve hissettikleri ile söyledikleri arasında bir ilişki olup olmadığına bakın. Oldukça akıllara durgunluk veren bir konsept ama muhabbet kuşları gerçekten bu aşamaya gelecek kadar zekiler. Ara sıra!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu