Muhabbet Kuşu Mineralleri

ohumlardan ve taze yiyeceklerden oluşan yuvarlak bir diyet muhabbet kuşunuzun beslenme ihtiyaçlarının çoğunu karşılayacaktır, ancak yine de fazladan bir miktar kalsiyum ve diğer minerallere ihtiyacı olacaktır.

Mürekkep Balığı Kemiği

Mürekkep balığı kemiği veya mürekkepbalığı, muhabbet kuşu kafesinin kalıcı kurulumunun bir parçası olarak dahil edilmelidir. Kafesin kenarına klipslenen bu, zengin bir kalsiyum kaynağı sağlar ve kuşlarınıza yavaşça kemirip öğütürken çok zevk verecektir. Muhabbet kuşlarının, kılçık kemiğinin yumuşak tarafına – daha az pürüzsüz olan iç tarafa – erişmesi gerekir, aksi takdirde gagaları sert şeyleri kıramaz.

‘Kemik’ aslında bir kemik değildir. Kalamarın yakın akrabası olan mürekkepbalığından elde edilir. Bu kemiksiz hayvanlar – yumuşakça ailesinin üyeleri olan kafadanbacaklılar – yüzdürme yardımcısı olarak işlev gören kabuk benzeri bir vücut parçasına sahiptir. Hafif, hava alan bir yapıdır ve hayvanın geri kalanı öldüğünde su üzerinde yüzer. Herhangi bir çakmak ve mürekkep balığı yüzeyden ayrılamaz; daha ağır olursa hayvan dibe batar.

Sübye kemik ölçüde aragonit, kalsiyum karbonat bir formu (CaCO yapılır 3 ). Kalsiyum genellikle küçük kabuk parçaları şeklinde muhabbet kuşu tohumu karışımlarına eklenir. Yine de fazla şımartmayacaklar, bu nedenle mürekkepbalığı şeklinde ekstra besleme sağlamak zarar vermez – bu kalsiyum eksikliğine karşı bir önlemdir ve kuşlara çok zevk verir.

Mürekkepbalığını erişilebilir bir yere koyun – bir levrek idealdir. Mürekkep kemiği pisliklerle kirlenirse, tel fırça ile kuru bir fırçalayın ve kafese geri koyun. Yine de üzerine ıslak ve yenmeyen bir şey dökülürse atın – mürekkepbalığı kemiği gözeneklidir ve sıvının tüm izlerini çıkaramazsınız.

Not: Bazı kitaplar ve web siteleri size muhabbet kuşlarının gagalarını küçük tutmak için kütük kemiğine ihtiyaç duyduklarını söyleyecektir. Bu doğru değil. Muhabbet kuşunun gagası anormal derecede uzamaz, eğer kuşta gaga bozukluğunun semptomlardan biri olduğu bir hastalık yoksa.

Muhabbet Kuşu Mineral Blok

Mineral bloklar, mürekkep balığı kemiğine benzer bir işlevi yerine getirir ve muhabbet kuşunuzun fiziksel sağlığı için ekstra temel şeyler sağlar. Kuşunuz pek ilgi göstermese bile, bloğu her zaman kafesin yan tarafına kırpılmış halde bırakın. İhtiyacı olduğunda kemirecek ve mineral eksikliği konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Kuş bölümü olan tüm evcil hayvan dükkanları, kafese tutturmak için klipslerle tamamlanmış mineral blokları stoklayacaktır. Yine de satın almadan önce malzemeleri kontrol edin ve yapay maddeler (kömür iyidir) veya yapay renklendiriciler veya tatlandırıcılar içeren herhangi bir üründen kaçının.

Bir mineral blok, bir muhabbet kuşunun diyetini tamamlar

Bazı yetiştiriciler, ciltleme için öğütülmüş kabuk (istiridye vb.), ince mineral kum, ezilmiş yumurta kabuğu (tavuklardan), odun kömürü, mürekkep balığı kemiği ve ince bir kalsiyum tozu (Paris Plaster gibi) karışımı kullanarak kendi bloklarını hazırlar. . Karışım, su eklendiğinde, yulaf lapası ve çimento arasında bir yerde bir küre oluşturacak ve kuruması için plastik kaplara veya yumurta kutularına konabilir. Plastik kap mineral bloğun kenarına yapışacak ve muhabbet kuşlarına servis yapmadan önce bir bıçakla çıkarılması gerekecek. Yumurta kutusu da yapışacaktır, ancak kuşlar kalıntıları kemireceğinden ve zararsız olduğundan, servis yapmadan önce tüm izlerini çıkarmak için telaşlı olmanıza gerek yoktur.

Kulağa kolay geliyor, ancak her şeyi doğru yaptığınızdan ve içerik kaynaklarınızın güvenilir olduğundan emin olmak için ilk partinizi yapmadan önce her zaman bir uzmana danışın.

Muhabbet Kuşu Yemek Klipleri

Plastik anahtar kulpları veya benzeri toksik olmayan bağları kullanarak muhabbet kuşunuzun kafesinin kenarlarına mineral bloklar ve ikramlar gibi öğeler takabilirsiniz. Ayrıca özel yapım klipler de satın alabilirsiniz; mürekkepbalığı ve mineral bloklar genellikle zaten takılı bir klipsle satılsada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu