Muhabbet Kuşu Renk Çeşitleri

Yetiştiriciler kuşlarını cinsten ziyade renk ve çeşide göre sınıflandırırlar. Renk, muhabbet kuşunun genel tüylerini tanımlar ve çeşitlilik, işaretlerinin desenine ve/veya rengine atıfta bulunur (aşağıdaki Muhabbet Kuşu Çeşitlerine bakın).

Muhabbet kuşunun iki geniş grubunu ayıran renkler yeşil/sarı ve mavi/beyazdır. Muhabbet kuşlarının çoğunun altında yatan renk, maskenin rengiyle (yüzün taç ve boğaz arasındaki alanı) tanımlanabilir.

Atalardan kalma yabani muhabbet kuşu, yeşillikler ve sarıların limon-kireç karışımıdır ve bu kombinasyon evcil kuşlar arasında çok yaygındır. Griden kobalta kadar değişen derecelerde karanlıkta mavi/beyaz tip de çok popülerdir.

Farklı Muhabbet Kuşu Türleri

Orijinal yabani muhabbet kuşlarından, şimdi evcil muhabbet kuşları arasında otuzdan fazla tanınmış temel renk kombinasyonu vardır. Bu renkleri taşıyan kuşlar tek seferlik değil, gen mutasyonu ile sabitlenmiş tüylere sahipler.

Mutasyon, tutsak yetiştirilmiş kuşlarla sınırlı değildir – aynı şekilde vahşi doğada da meydana gelir ve evrimin yaratıcı merkezidir. Vahşi doğada, bir renk mutasyonunun, muhabbet kuşunun yeni renk tonunun yeşil kardeşlerinden daha başarılı bir şekilde üremesini sağlayacak bir avantaj sağlaması pek olası değildir. Bu, garip renkli muhabbet kuşunun muhafazakar dişi kuşlar tarafından geleneksel yeşil ve sarı renk düzeni lehine atlanması muhtemel olduğundan, yakında öleceği anlamına gelir.

Bununla birlikte, esaret altında yetiştiriciler, muhabbet kuşlarını yeni renklerle izole edebilir ve bu tür bir sürü oluşturmak için onları benzer kuşlarla çiftleştirebilir. Oradan, muhabbet kuşu bekçisinin kaprisi ve azmi neredeyse sonsuz bir şekilde karışabilir ve eşleşebilir; ve otuz küsur temel muhabbet kuşu renk şeması içinde düzinelerce varyasyon vardır.

Muhabbet Kuşu Renkleri

Evcil muhabbet kuşlarında, tümü sarı ve mavi pigmentlerden oluşan temel bir palete dayanan birçok renk varyasyonu vardır. Mavi ve sarı, yeşile eşittir ve bu, yabani muhabbet kuşlarında baskın renktir. Birçok evcil hayvan çeşidinde, sarı pigment yoktur ve mavi, beyaz (sarıdan ziyade) bir tabana karşı kendini gösterir. Karışıma biraz siyah ekleyin ve tüm zemini kapladınız.

Muhabbet kuşlarında asla bulamayacağınız bir şey kırmızı pigmentasyondur. Herhangi bir pembe renk, genlerindeki bir eğilimden ziyade kuşun yiyeceğindeki bir renklendiriciden kaynaklanacaktır. Ancak paletteki bu boşluk, dumanlı grilerden masmavi mavilere ve pastel yeşillerden hardal sarılarına kadar göz kamaştırıcı renk çeşitlerini engellemedi. Karışımda, herhangi bir hayvan türünde olduğu gibi, olağan pigmentasyondan yoksun bazı albino örnekleri de vardır.

Sarıları yeşile çeviren ve beyazın üzerine mavi sıçratan koyu pigment, eumelanin adı verilen bir melanin formudur. Sarı pigment psittacofulvin’dir, merhametle psittacin’e kısaltılmıştır.

Muhabbet Kuşu Renk Çeşitleri

Renk paleti, rengin gölgesini veya yoğunluğunu etkileyen veya kuşların bazı işaretlerini değiştiren genlerin varlığıyla zenginleştirilebilir.

Bu genlerden biri muhabbet kuşlarının tüylerinin rengini koyulaştırır, koyulaşmanın boyutu kuşta bulunan genlerin sayısına bağlıdır (yani iki, bir veya sıfır). Bu Karanlık faktör geni, rengi Açık Yeşil olarak adlandırılan yabani muhabbet kuşlarında yoktur . Bir karanlık faktör geni mevcut olduğunda, muhabbet kuşu bir Koyu Yeşil tip olur; iki ile, Zeytin . Mavi/beyaz muhabbet kuşlarındaki eşdeğer tonlar Skyblue , Cobalt ve Leylak rengidir . Bu son üç, Sarı Yüz veya Altın yüz olarak bilinen genetik özelliklerle karmaşık olabilir. Bu genlere sahip kuşlar, aksi halde mavi/beyaz gövdelerde sarı yüzler sergiler (aşağıdaki Sarıyüz Muhabbet kuşları bölümüne bakın).

Farklı genler farklı renk türlerini belirler

Renk şeması başka hoş şekillerde de düzenlenebilir. Gri faktör geni, muhabbet kuşlarının tüylerine gri bir renk verir, yeşil kuşları yeşil-gri yapar ve mavi kuşları hoş bir dumanlı gölgeye dönüştürür. Menekşe faktörü hem yeşil/sarı hem de mavi/beyaz kuşlarda renkleri derinleştirir ve koyulaştırır, bazen elektrik moru etkisi yaratır. Çok nadir bir gen olan arduvaz faktörü, tüylere mavi-gri bir arduvaz koyuluğu verir.

Muhabbet Kuşu Renk Beklentileri

Bir muhabbet kuşu civcivinin rengi ebeveynlerine bağlıdır. Yabani muhabbet kuşlarında bulunan sarı/yeşil renkten sorumlu olan gibi baskın genler, aktarılırsa her zaman tüy rengini belirleyecektir. Bununla birlikte, evcil muhabbet kuşları o kadar çeşitli renk desenlerine sahiptir ki, yavruların tam olarak nasıl görüneceğini tahmin etmek genellikle zordur.

Örneğin, bir kuş mavi/beyaz tüyler için baskın olmayan (resesif) bir gen taşıyor olabilir, sarı/yeşil tüyler için baskın olanın arkasında ‘gizli’ olabilir. Mavi, kuşun kendisinde görünmeyecektir, ancak gen, bir sonraki nesle aktarılabilir; burada, eğer başka bir çekinik gen ile eşleşirse, mavi renk kendini gösterecektir.

Renk çeşitliliği, muhabbet kuşları sürüsünün çekiciliğinin bir parçasıdır.

Açık yeşil olmayan tüm kuşlar (yani yabani muhabbet kuşları ile aynı tüylere sahip olmayanlar) gen mutasyonunun sonucudur. En yaygın tür olan mavi/beyaz muhabbet kuşu sarı pigmentasyonunu kaybetmiştir. Bu iki temel temel renk şeması – sarı/yeşil ve mavi/beyaz – çeşitli mutant genlerin mevcudiyeti nedeniyle karmaşıktır. İşaretler veya gövde renkleri daha açık veya daha koyu hale gelebilir ve bazı özellikler (çene lekeleri veya siyah tüy kenarlıkları gibi) tamamen kaybolabilir.

Kuşlar, aynı “mutant” genden bir veya iki tanesini taşıyabilir ve ikisinin mevcut olduğu durumlarda, o belirli genin etkisi (örneğin renk veya işaretler) daha da artacaktır. Pek çok kuşta, iki farklı mutant gen birleşerek güzel efektler üretir – örneğin aşağıdaki Budgie İşaretleri bölümünde bahsedilen Yellowface ve Dominant Pied gibi çeşitler.

O halde bir muhabbet kuşunun renginin sırrı, ebeveynlerinin genlerinde yatmaktadır. Yetiştiriciler, iki Açık yeşili bir araya koyduklarında, yavruların Açık yeşil olma olasılığının (rastgele gen mutasyonları hariç) %99,9 olduğunu bilirler. Aynı şekilde, bir Açık yeşil ve Gök mavisi haçı da, baskın gen olduğu için bir Açık yeşil üretecektir. Bununla birlikte, her biri iki renk kodlayan geni miras alan yeni nesil, genetik paketi biraz daha karıştırıyor. Bu çekinik Skyblue genlerinden bazıları aktarılmış olacak ve ikisi tek bir kuşta birleştiğinde, tüylerinin aldığı renk bu olacaktır.

Muhabbet kuşu yetiştiricileri, mükemmel kuşu üretmek için genellikle ana kuşları dikkatli bir şekilde seçerler. Diğerleri, bir temada benzersiz varyasyonlar arayan farklı muhabbet kuşlarını eşleştirmenin keyfini çıkarır. Çoğu, renk veya işaretlerden bağımsız olarak sağlıklı civciv yetiştirmekten son derece mutludur.

Çok nadiren, yeni bir mutasyon 1990’larda ortaya çıkan ve kaybolan Blackface muhabbet kuşları gibi daha önce hiç görülmemiş bir şey üretecektir (aşağıdaki nadir Muhabbet Kuşu Türlerine bakın).

İki genç muhabbet kuşunun zıt renkleri

Muhabbet Kuşu Renk Değişimi

Bir muhabbet kuşunun tüyleri yetişkinliğe ulaştıktan sonra renk değiştirirse, bu genellikle beslenmedeki bir eksiklik belirtisidir. Örneğin, tamamen tohumlu bir diyet, muhabbet kuşunun tüylerinin daha az parlak görünmesini sağlayan A vitamini bakımından düşük olabilir. Kuşlarınızın iyi beslendiğinden emin olun ve sorun kendi kendine çözülmelidir.

Diğer bir neden ise temizlik eksikliği olabilir. Bir muhabbet kuşu düzenli olarak tüylerini temizlemezse, solgun, tozlu ve genellikle dağınık görünecektir. Evcil hayvanınıza kişisel hijyeni için su sağlayın – ıslak salata yaprakları ve otlar veya muhabbet kuşu banyosu ile – ve o mutlu bir şekilde banyo yapacak ve kendini temizleyecektir. Düzeltme, sağlıklı, su geçirmez, yağlı bir parlaklık vermek için muhabbet kuşunun kıçında bir yağ bezi kullanarak tek tek tüylerin dikkatli bir gaga manikürünü içerir.

Muhabbet kuşunuz zorbalığa maruz kalıyorsa, parazitler tarafından rahatsız ediliyorsa veya başka bir nedenle hastaysa, renkleri normalden daha mat veya kirli görünebilir. Önleme ve tedavi cevaptır (Budgie Health ile ilgili aşağıdaki bölüme bakın).

Aylar boyunca tüy döktükçe renk değiştiren tek muhabbet kuşu türü, aşağıdaki Alaca Muhabbet Kuşları bölümünde bahsedilen Opaline’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu