Muhabbet Kuşu Renkleri (İşaretleri)

Muhabbet kuşlarının çoğunda, farklı kuş çeşitlerine rağmen tüylerinin işaretleri ve desenleri aynıdır. ‘Normal’ kuş tüyü renkleri değişebilir, ancak bazen kahverengi ve griden hiçbir şeye dönüşmez. Buradaki geniş kategoriler Brown, Gray ve Pied’dir.

Kahverengi Muhabbet Kuşu

Kahverengi muhabbet kuşu ‘Tarçın’ türü

Bazı muhabbet kuşlarının siyah yerine kahverengi işaretleri vardır. Bu, sanki tebeşir tozuna bulanmış gibi, kuşun renklerinin genel olarak açılmasının bir parçasıdır. Bu renklendirme, farklı bir muhabbet kuşu çeşidine ait değildir, ancak bir kuşu diğerinden ayıran birçok ayrıntıdan biridir. Yaygın kahverengi desenli türleri Tarçın ağartıcı etkisi çok az; ve Tarçın’dan çok daha hafif olan Nadas . Nadasların kırmızı gözleri ve pembe ayakları vardır ve gaga ve cere renkleri de standart kuşlardan farklı olma eğilimindedir.

Paler hala Lacewing . Bu kuşlar sarı veya beyazdır, bazen sadece hafif bir yeşil veya mavi ipucu vardır ve Tarçın geni taşıyan bir kuşun ve bir Albino veya Lutino geninin sonucudur (aşağıya bakınız). Her iki faktörün de kuşta tezahür etmesini sağlayan genlerden hiçbiri baskın değildir.

Gri Muhabbet Kuşları

Gri muhabbet kuşu ‘seyrelt’ türü

Bazı muhabbet kuşlarının siyah yerine gri işaretleri vardır. Yukarıda bahsedilen kahverengi çeşitlerde olduğu gibi, renkleri azaltılmış, gri olmayan bir kuşun yanına tünediklerinde onlara hayaletimsi bir görünüm kazandırmışlardır. Greywing tipi çok yaygındır ve aşındırıldıkça yarım ‘normal’ budgie rengi vardır. Seyrek tipi kuş yüzünü yapma onun hayalet çene noktalar bir çamaşır tozu en sözüne sadık kalmaya etmemiş bir zayıf lekeli shirtfront benzerler, hatta daha soluk olduğunu.

Clearwing türleri üzerindeki grileşme etkisi daha incedir . Bu kuşlar orijinal renk şemalarını – ister sarı/yeşil ister mavi/beyaz olsun – korurlar, ancak koyu kanat tüy kenarlıkları soluk gri ile değiştirilir – bazen o kadar soluk ki tamamen ortadan kalkar.

Alaca Muhabbet Kuşları

Alaca mavi/beyaz muhabbet kuşlar

Alaca etkisi, tüylerin tamamında olmasa da çoğunda koyu renk pigmentasyon eksikliğinden kaynaklanır. Koyu pigmentin eksik olduğu her yerde, kuşun altında yatan renk parlar. Bu sarı/yeşil tiplerde sarı ve mavi/beyaz tiplerde beyazdır (yani yeşil veya mavi renkten koyu pigment sorumludur).

Bu nedenle, alaca ‘sarı’ bir tür, rastgele yeşil şeritleri olan sarı bir muhabbet kuşu olacak ve ‘mavi’ olan, değişen derecelerde mavi ile beyaz olacaktır. Her ikisinin de kanatlarında siyah ve gri olma eğiliminde olacaktır. Sıradan bir bakışta, bu kuşların işaretlerinin ‘normal’ kuşlardan tamamen farklı olduğunu düşündüğünüz için affedilirsiniz; ancak varyasyon, yukarıda bahsedilen Opaline ve Spangle muhabbet kuşları ile ilişkili genetik olarak değiştirilmiş tüy desenlerinden ziyade rastgele renk yokluğu ile ilgilidir.

Muhabbet kuşlarında bulunan dört farklı alaca işareti grubu vardır: Resesif Pied, Dominant Pied, Clearflight ve Mottled.Resesif Pied , parlak bir renge ve koyu pigmentasyonun ortaya çıkmasından rahatsız olabileceği her yerde hoş bir şekilde dağınık işaretlere sahip olma eğilimindedir . Başları genellikle tepede ve göz ve kulak bölgesinde hafifçe çizgilidir. Her biri farklı görünüyor – yine burada farklı çeşitlerden ziyade desen ve renklendirmeden bahsediyoruz.

Baskın Pied kanatları üzerinde ve vücudun büyük bir kısmında rastgele alaca işaretlere sahiptir. Bantlı form olarak bilinen bazılarının başında ve göğsünde ‘normal’ bir renk vardır ve ortasında kalın bir sarı veya beyaz bant (çeşide bağlı olarak) bulunur.

Clearflight Muhabbet Kuşu

Clearflight Muhabbet Kuşu

Clearflight koyu renk bazı ağartıcı rastgele sıçraması ile ayrılmış olması durumunda genellikle yapıldığı gibi, buna bir ‘kel yama’ bir görünüme sahiptir. Diğer bireylerde, boyun ve boğazda sadece bir veya iki sarı veya beyaz yama ile alaca etkisi minimaldir. Clearflight’larda ayrıca temel kanat tüyleri ve altta yatan vücut renginde (yani sarı veya beyaz) uzun kuyruk tüyleri bulunur.

Alacalı her tüy dökme ile rengini değiştirir ki, benzersizdir. Altındaki sarı veya beyaz, sanki kuş yavaş yavaş temel rengine dönüyormuş gibi, her seferinde varlığını arttırır.

Albino Muhabbet Kuşları

Bir Creamino muhabbet kuşu

Albinizm, pigmentasyon olmamasıdır. Muhabbet kuşlarında, albinizmin beyaz/mavi veya sarı/yeşil bir kuşa etki etmesine bağlı olarak bunun iki tezahürü vardır – Albino (beyaz) ve Lutino (sarı). İkincisinde melanin yoktur, sadece sarı pigment psittasin vardır. Albinolarda hiç pigment yoktur. Her iki türün de gözleri ve ayakları pembedir ve cereleri pembe, mavimsi pembe veya kirli beyazdır. Bu kuşlar bazen melanin eksikliğinden sorumlu ino geninden adını alan Beyaz İno ve Sarı İno olarak bilinir.

Beyaz ve sarı karışımı olan, ancak gözleri ve ayakları pembe olan bir muhabbet kuşu, kuşun Sarı Yüz veya Altın Yüz geni taşıdığını gösterir (yukarıdaki Muhabbet Kuşu Renk Çeşitlerine bakın). Albinizm, genin ortaya çıkmasını engellemez. Bu kuşlara bazen Creaminos denir .

Pembe gözleri veya ayakları olmayan beyaz veya sarı muhabbet kuşları Albino veya Lutinos değildir. Bunlar, Kara Gözlü Şeffaf türleri veya Çift Faktörlü Pullardır . İlki, iki Pied türünün bir karışımıdır (yukarıdaki Pied Budgies’e bakın) – Resesif Pied ve Clearflight. İşaretleri tamamen kayboldu, ancak yine de kuşlarda gümüşi yanak lekelerini ayırt edebilirsiniz; ve irisin etrafında beyaz halka olmayan koyu renk gözleri vardır.

Double Factor Spangles , kulağa güçlü aromalı meyve tatlıları gibi gelse de, Spangle çeşidi (yukarıya bakın) sadece bir değil, pullanma için iki gen taşıdığında olan şeydir. Bunlar ile Dark Eyed Clears arasındaki tek belirgin fark gözdür – irisin etrafında beyaz bir halka vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu