Muhabbet Kuşu Seçmek

Herhangi bir evcil hayvanda olduğu gibi, satın almadan önce araştırmanızı yapmanız gerekir. İlk araştırmalar kuşun kendisinden daha çok sizinle ilgili. Kuşu neden istiyorsun? Kim bakacak, temizleyecek ve onunla konuşacak? Daha önce evcil bir kuş besledin mi? Direkt güneş ışığından, cereyandan ve buharlı mutfaklardan uzakta, bunun için uygun bir yeriniz var mı?

Bunu çözdükten sonra, kuşun kendisi hakkında düşünmeye başlayabilirsiniz. İyi bir rehber okuyun (şu anda en iyisini okuyorsunuz, bu iyi bir başlangıç!) ve mümkünse, önce diğer sahiplerle veya yetiştiricilerle yüz yüze veya çevrimiçi forumlarda konuşun. Evcil hayvanınızı seçmeden önce biraz uzmanlık kazanın.

Seçiminizi yaparken renkler gözünüzü kamaştırmasın. Tüylerine bağlı olarak belirli bir muhabbet kuşunu diğerlerinden daha çekici bulmak çok kolay, ancak seçiminizi temel almanız gereken yaş, kişilik ve cinsiyet gibi çok daha önemli şeyler var. Yaşlı, utangaç ve dişi olan ‘mükemmel tüylere’ sahip bir kuş, umduğunuz kadar dışa dönük, konuşkan ve uyumlu bir kuş olmayacaktır.

Bir yavru muhabbet kuşu seçmekle ilgili aşağıdaki paragrafları okuyun, aşağıdaki muhabbet kuşları bölümüne bakın ve kuşlarınızın gelişi için her şeyin hazır olduğundan emin olun.

Bir yetiştiriciden satın alıyorsanız, muhabbet kuşlarının ebeveynlerinden uzakta yaşayacak kadar yaşlanmasını beklemeniz gerekebilir. Yumurtadan çıktıktan sonra 8 ila 10 hafta arasında sütten kesilirler ve yeterince bağımsızdırlar. Genç bir kuşun, taç (alın bölgesi) dahil olmak üzere tüm kafasında yatay çubuk işaretleri olacaktır. Muhabbet kuşu üç ila dört ay sonra ilk kez tüy döktüğünde ön çizgiler kaybolur. Bu nedenle, bu çubukları olmayan herhangi bir kuş 12 haftadan daha yaşlı olacaktır.

Hem mutlu hem de sağlıklı olacak bir muhabbet kuşunu eve götürmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç şey var:

 • Kuşun önceki evine bakın. Çoğu yetiştirici kuşlarını iyi ortamlarda tutar, ancak hepsi değil. Yetiştiricinin kafesleri kirli, aşırı kalabalık ve yeterli yiyecek, su ve oyuncaktan yoksun görünüyorsa, başka bir yerde alışveriş yapmanız iyi olur. Aynı kural evcil hayvan dükkanları veya internetten temin ettiğiniz herhangi bir kuş için de geçerlidir – hayata kötü bir başlangıç ​​yapan bir muhabbet kuşu, sağlıklı ve mutlu bir muhabbet kuşu kadar iyi gelişmeyebilir.
 • Satıcıya sorular sorun. İster yetiştirici isterse bir dükkanda çalışan bir personel olsun, size muhabbet kuşunu satan kişi kuş hakkında çok şey bilmelidir. Eğer yapmazlarsa, muhabbet kuşlarına iyi bakıldığına nasıl güvenebilirsiniz? Hayata en iyi şekilde başlamamış olan kuşları ‘kurtarmanın’ bir görev olduğunu iddia edebilirsiniz; ancak bir kuşun kötü sağlığı genellikle ölümüne yol açar. Ayrıca, satın alma işleminiz satıcının işinde kalmasına yardımcı olacaktır ve uzun vadede bu iyi bir şey değildir.
 • Yeni kuşunuz için yazılı bir sağlık garantisi isteyin. Pek çok yer bunu doğal olarak sunacaktır. Veterinerin genç kuşta mevcut herhangi bir sağlık sorununu keşfetmesi durumunda muhabbet kuşunu iade etmenize ve para iadesi almanıza olanak sağlamalıdır.
 • Sağlıklı görünen bir kuş seçin. Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:
  • Sosyal davranış. Sağlıklı genç muhabbet kuşları gürültülü, oyuncu ve uyanık olacaktır. Diğer kuşları içeren bir kafese tek başına tünemiş sessiz bir kuş hasta olacaktır. Kuş kafeste yalnız kalırsa bir yargıya varmak daha zor olabilir (bu, dükkanlarda ve yetiştiricilerin kuşhanelerinde nadiren böyle olsa da), ancak yine de uyuşuk, hasta bir kuşu bir başkasından ayırt edebileceksiniz. uyanık, sağlıklı olan.
  • Güzel tüyler. Eksik veya dağınık tüyler olmamalı ve kuş şık ve parlak görünmelidir. Bazı yetiştiriciler, yavru muhabbet kuşlarının kanatlarına birincil tüyleri kırpabilir, bu yüzden durumun böyle olup olmadığını kontrol edin. Kuşa zarar vermez ve tüyler tekrar uzar, ancak eğitimsiz bir göze ‘yanlış’ görünebilir.
  • Sessiz nefes alma. Muhabbet kuşları müzikal gevezelerdir, ancak gürültü nefes almalarına kadar uzanmamalıdır. Muhabbet kuşunu ses çıkarmıyorken dinleyin – ‘hırıltı’ veya ‘tıklama’ sesi varsa, bu solunum problemlerini, muhtemelen hava kesesi akarı olduğunu gösterebilir.
  • Burun deliklerini ve gagayı temizleyin. Burun delikleri temiz olmalı, onları tıkayan veya gagaya yapışan mukus veya kuru madde olmamalıdır. Herhangi bir kötü şey varsa, kuşun, muhabbet kuşlarında yaygın bir ölüm nedeni olan bir solunum problemi olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda bulaşıcıdır, bu nedenle aynı alanı paylaşan herhangi bir kuş enfekte olabilir. (Bu durum, yumurtalı bir muhabbet kuşunun şişmiş, pullu ceresi ile karıştırılmamalıdır – böyle görünmesi gerekir!)
  • İyi orantılı gaga. Eğri, pürüzlü veya büyükse, gizli sağlık sorunları vardır.
  • Doğru sayıda ayak parmağı. Her ayakta dört tane olmalı, ikisi ileriye, ikisi geriye dönük (zigodaktil olarak bilinen bir oluşum, tüm papağanlarda ortak bir özellik ve büyük el becerilerinin sırrı). Kuşun tünediğini ve tırmandığını izleyin – bu şeylerde mükemmel olmalıdır ve herhangi bir sakarlık veya beceriksizlik belirtisi bir şekil bozukluğu veya sorunu gösterebilir. Ayrıca, bacaklar genel olarak gördüğünüz diğer muhabbet kuşlarından daha şiş veya daha pullu görünüyorsa, bu hastalığa işaret edebilir.
  • Temiz bir havalandırma (havalandırma veya kloaka, kuşun dışkılarını bıraktığı alandır). Aşağıdan dağınık görünüyorsa, bir sağlık sorununun veya kuşu zayıflatan kötü beslenmenin bir göstergesi olabilir.

Konuşacak Bir Muhabbet Kuşu Seçmek

Muhabbet kuşları konuşmak için önceden programlanmış olarak gelmezler. Sizin açınızdan zaman, sabır ve tutarlılık gerektirir ve o zaman bile başarı garantisi yoktur. Muhabbet kuşu seçerken önceliğiniz konuşan bir kuş almaksa tekrar düşünün. Konuşmak asla garanti değildir. Kendinize şu soruyu sorun: Muhabbet kuşumun konuşamamasının bir önemi var mı? Cevabınız evet ise muhabbet kuşu almayın.

Konuşan bir muhabbet kuşuna sahip olma şansına sahip olmak istiyorsanız, üzerinde çalışmanız gerekir. Ancak kendinize daha fazla başarı şansı vermek için yapabileceğiniz birkaç şey var:

 • Genç kuşlar konuşmayı daha kolay öğrenirler, bu nedenle henüz ilk tüy dökümünü yapmamış (yani altı ila 12 haftalık) birini seçin.
 • Erkekler, kadınlara göre çok daha iyi konuşmacılar (bazı kadınlar her ne kadar vardır edebilirsiniz öğretilebilir).
 • Parmak eğitimi almış (yani korkmadan parmağınıza tüneyecek) ve tamamen rahatlamış bir muhabbet kuşu, daha az evcilleştirilmiş bir kuştan daha kolay konuşacaktır.
 • Muhabbet kuşunuzla ilk kelimeden itibaren konuşun. Hangi kelimeyi veya cümleyi söylemesini istediğinize karar verin ve sık sık tekrarlayın. Bu ilk denemeyi üç veya daha az kelimeyle sınırlayın. Parmak eğitimi aldığında ve kafesinden çıkabildiğinde, üzerinize tünemekten zevk alacaktır ve bu ona ilk kelimelerini öğretmek için ideal bir zamandır. Aşağıdaki Budgie Talking bölümünde bu konuyla ilgili daha fazla ayrıntı var.

Muhabbet kuşunuzun dikkat ettiğini fark edeceksiniz. Size yakın olacak ve ağzınıza ilgi gösterecek. Gözbebekleri konsantrasyonda genişleyebilir. Kafeste oturan ve sessizce gevezelik eden bir kuş da dinliyor. O zaman ona öğretmek istediğiniz kelimeleri deneyin – muhtemelen konuşmasında duracak ve dinleyecektir. Sözcüklerin aşinalığı yakında onu etkilemeye başlayacak. Bazen, siz “Merhaba Mango!” ya da seçtiğiniz herhangi bir cümleyi sabırla tekrarlarken, memnuniyetle gözlerini kapatacaktır.

Hafif bir hayal kırıklığı için kendinizi hazırlayın. Bazı kuşlar, hatta genç, erkek ve parmak eğitimi almış tüm kutuları işaretleyenler bile, konuşmayı asla beceremezler. Diğerleri, öğrettiğiniz seslere yakın bir şey üretir, ancak onları, geldikleri dili anlamadan yabancı kelimeleri tekrarlayan biri gibi mırıldanır.

Bununla birlikte, bazı kuşlar bu ilk cümleyi alıp onunla birlikte koşacak ve aylar geçtikçe daha fazla kelime ekleyecektir. Muhabbet kuşunuzun yüzlerce kelimelik kelime hazinesi ile Guinness Dünya Rekoru sahiplerine rakip olmasını bekleyemezsiniz, ancak kuşunuzun mutlu gevezeliği arasında birkaç ‘merhaba’ bile çok tatmin edicidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu