Ölecek Olan Bir Tavşanı Nasıl Rahatlatırsınız?

Tavşanınız ölüyorsa, bazen yapabileceğiniz tek şey onları rahatlatmaktır. Elbette önce durumun ne kadar ciddi olduğunu belirlemek önemlidir. Acil bir veteriner ziyareti ve bazı ilaçlar umutsuz görünen birçok durumda yardımcı olabilir. Çok erken pes etmeyin.

Zamanı geldiğinde, tavşanınızın huzur içinde geçmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı basit şeyler vardır:

  • Tavşanınızı rahat ettirin. Odanın sıcaklığının tavşanınız için ideal olmasını sağlayın (60 derecenin üstü genellikle iyidir), onları sıcak tutmaları için bir battaniye verin ve temiz kalmalarına yardımcı olduğunuzdan emin olun.
  • Tavşanınızın ihtiyaç duyduğu her şeyin yakınlarda olduğundan emin olun. Tavşana bir saman yığını, biraz yapraklı yeşillik, pelletleri, bir su kabı, ihtiyaç duydukları her şeyi kolayca erişilebilecek şekilde verin, böylece çok fazla hareket etmek zorunda kalmasınlar.
  • Tavşanınızı okşayın ve onlara dikkat edin. Tavşanınız istiyorsa, onları okşayın ve onlara güzel bir masaj yapın. Yapmazlarsa, onlara eşlik etmek için hala yakınlarda kalabilir ve tavşanınızla yumuşak bir sesle konuşabilirsiniz.
  • Mümkünse biraz ağrı kesici verin. Tavşanınıza bir veteriner tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlar verildiyse, onu biraz rahatlatmaya yardımcı olması için aldıklarından emin olun.
  • Onları sakin bir ortamda saklayın. Etrafta gürültülü ve stresli bir dikkat dağıtıcı olmadığından emin olun.

Bir tavşana ötenazi yapma zamanının geldiğini nasıl anlarım?

Bazen tavşanınız ölürken yapabileceğiniz en nazik eylem, onları ötenazi yaparak geçmelerine yardımcı olmaktır. Bu, verilmesi gereken en zor kararlardan biri çünkü sevgi dolu yoldaşlarımıza veda etmek çok zor. 

Ötenazi aslında çok barışçıl bir yol. Tavşana önce rahatlamalarına yardımcı olmak için bir sakinleştirici verilir ve geçmeden önce onlara birkaç dakika sakinlik verilir. Çok hasta olan ve artık iyi bir yaşam kalitesine sahip olamayan bir tavşan için, gitmelerine izin vermek çok daha iyidir.

Hasta veya engelli bir tavşanın mutlaka uyutulması gerekmez. Tavşan hala yaşama iradesine sahip olduğu sürece semptomları ilaç ve bakımla yönetilebilir.

Bu zor kararı vermenize yardımcı olmak için kendinize şu soruları sorun:

1. Tavşanım şefkat gösterir ve kabul eder mi?

Tavşanın, onları okşadığında hala takdir ediyor mu? Seni geri tımar etmek için seni yalıyorlar mı? Ya da belki bir partneri vardır ve iki tavşan hala birbirlerini tımar edip birbirlerine sarılırlar. Tavşanınız hala şefkat gösterebiliyor ve takdir edebiliyorsa, henüz onları ötenazi etmenin zamanı gelmemiş olabilir.

2. Tavşanım hayattan zevk alıyor mu?

Kolayca dolaşamayan engelli tavşanlar bile hayattan zevk alabilir. Parlak, bilinçli gözleri olacak ve heyecanlarını başlarının bir seğirmesi ve dişlerinin mırıldanmasıyla gösterebilecekler. Tavşan yine de en sevdiği oyuncakları çiğnemekten ve sizinle ve diğer tavşanlarla sosyalleşmekten keyif alacak.

3. Tavşanım yemek konusunda heyecanlanıyor mu?

Yiyecek ve ikramlar konusunda heyecanlanmaya devam eden tavşanlar genellikle hala yaşama iradesine sahiptir. Birçok tavşan hastalandıkça, onları bir şırınga ile elle beslemek gerekir, çünkü artık kendi başlarına yemeyeceklerdir. Hastalıklarından asla kurtulamazlarsa ve iştahlarını asla geri kazanmazlarsa, ötenaziyi düşünmeniz gerekebilir.

4. Tavşanım hala meraklı ve farkında mı?

Tavşanlar meraklı yaratıklardır. Ancak ciddi bir şekilde hastalandıklarında, bu doğal merak azalabilir. Çevreleriyle etkileşime girmeyi bırakacaklar ve çevrelerinin farkında olmayacaklar. Tavşanınızın yapabileceği tek şey ağrıya karşı ağır nefes alıp oturmaksa, yavaşça gitmelerine izin vermenin zamanı gelmiş olabilir.

Kaynaklar:

  1. “Hayvan Etiği.” Avustralya Eğitim Bakanlığı. http://det.wa.edu.au/curriculumsupport/animalethics/detcms/school-support-programs/animal-ethics/species-specific-information/rabbits.en?cat-id=4220801. 
  2. Carpenter, James DVM. “Tavşanlarda sık görülen nörolojik hastalıkların teşhisi ve tedavisi.” DVM360. Kasım 2006. https://www.dvm360.com/view/diagnosing-and-treating-common-neurologic-diseases-rabbits. 
  3. “Nöbetler ve çeşitli nedenleri.” MediRabbit.com. http://www.medirabbit.com/EN/Neurology/seizure.htm.
  4. “Tavşanlarda Nöbetler (Epilepsi).” PetMD. Mart 2016. https://www.petmd.com/rabbit/conditions/neurological/c_rb_seizures. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu