Parvo Kakası Nasıl Görünüyor ve Kokuyor?

Yavru sahipleri, parvo kakasının neye benzediğini ve nasıl koktuğunu merak edebilir. Bunun nedeni, köpekleri ishal olduğunda ilk endişelerinin parvo olup olmadığıdır. Parvo gerçekten de tipik bir parvo kokusu üretir. Veteriner, parvo kakasının nasıl göründüğü ve nasıl koktuğuyla ilgili ayrıntıları paylaşıyor.

Köpeğinize yakın zamanda parvo teşhisi kondu mu? Ayrıca köpeğinizin kustuğunu ve ishal olduğunu fark ediyor olabilirsiniz. Bunların ikisi de köpeğinizin parvoya sahip olabileceğinin ortak işaretleridir. 

 Yavru köpeğinizin parvosu varsa, ilaç için veterinerinizi görmeleri en iyisi olacaktır. Ağır vakaların tedaviler için veteriner hastanesinde kalması gerekebilir. 

Bu yaşamı tehdit eden bir durum olsa da, birçoğu uygun tedavi ve bakımla hayatta kalır.

Parvo Virüsü Yavruları Nasıl Etkiler? 

Parvo, aşılanmamış yavrularda görülen bir gastrointestinal virüstür. Bu genellikle bir barınaktan gelen köpeklerde görülür. Parvovirüs, yavru köpeğinizin bağırsaklarının astarına saldırır ve bağırsakların ölmesine ve dökülmesine neden olur.

Yavrularda parvo belirtileri birkaç tanedir. Parvoya sahip çoğu köpek yavrusu aşağıdaki belirtilere sahip olacaktır:

  • Kusma
  • Kanlı ishal
  • Letarji
  • İştahsızlık
  • Dehidrasyon

Yavru köpeğinizde bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, köpeğinizin hemen veterinerinizi görmesi en iyisi olacaktır. Bir köpeği parvo için ne kadar erken tedavi etmeye başlarsanız, sonuç o kadar iyi olur.

Parvo Kaka Neye benziyor?

Parvolu birçok köpeğin kanlı ishali olacaktır. Kakanın tam görünümü, her köpek ve köpeğinizdeki parvo’nun ciddiyeti arasında değişecektir.

Erken evrelerde, yavru köpeğinizin kakasında hiç kan olmayabilir, ancak sadece sarımsı kahverengi renkli bir kakası olabilir.

Parvo ilerledikçe, yavru köpeğinizin dışkısı koyu kırmızı veya parlak kırmızı bir renge sahip olabilir. Koyu kırmızı renk sindirilmiş kandır ve kanın bağırsaklarda daha yüksek yerlerden geldiği anlamına gelirken, parlak kırmızı kan sindirilmemiş ve kolon gibi bağırsak yolunun alt kısımlarından gelen kandır.

Parvo Kaka Kokusu Neye benziyor?

Parvo kakası çok güçlü, belirgin bir kokuya sahiptir. Bu kaka, kanla karıştırılmış bağırsakların ölü astarını içerecektir, bu nedenle parvolu bir köpek yavrusu çok kötü kokulu kakalara sahiptir.

 Parvovirüs, bağırsaklara zarar verdiğinden, yavru köpeğiniz de besinlerini gıdalarından gerektiği gibi ememez. Bu yiyecek aynı zamanda çok kötü kokulu kaka ekleyerek yarı sindirilmiş olarak da geçecektir.

Birçok insan parvo kakasının çiğ çürüyen et gibi koktuğunu düşünür. Bunun nedeni, yavru köpeğinizin kakasından dışarı çıkan kan ve ölü bağırsak astarıdır. Bu, bir kez kokladığınızda fark edilmesi çok kolay olan bir koku.

Yavrularda Parvo Teşhisi 

Parvo, veterinerinizde yapılacak kolay bir testle yavru köpeklerde kolayca teşhis edilebilir. Köpeğinizin rektumundan küçük bir bez alacaklar ve köpeğinizin parvo olup olmadığını görmek için bir test yapacaklar. 

Veterineriniz genellikle 10 dakika içinde, bazen çok hastaysa daha da erken sonuç alacaktır. Çoğu zaman, veterineriniz köpeğinizin parvo olup olmadığını sadece muayenesinden ve ishalinin kokusundan düşünürse size iyi bir tahminde bulunabilir.

Yavrularda Parvo Tedavisi 

Belirtileri ilk ne zaman fark ettiğinize ve köpeğinizin semptomlarının ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, IV sıvılar ve enjekte edilebilir ilaçlar ile hastaneye yatırılmaları gerekebilir.

 Veterineriniz onları hastanede tutacak ve kendi başlarına yemek yiyebilene ve artık kusamayana kadar destekleyici bakım sağlayacaktır. İyileşmeleri birkaç gün sürebilir.

Eve gidebildiklerinde, normale dönene kadar ilaç almaları ve destekleyici bakım almaları gerekebilir. Hafif parvo vakaları genellikle evde destekleyici bakım ile iyileşebilir.

Parvo için Evde Tedavi

Köpeğinizin parvosu varsa, yardım etmek için evde yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Onlara yiyecek ve su vermek, nemli kalmalarına yardımcı olacaktır. 

Köpeğinizin suyunu ve yemeğini yemeyecekse şırınga etmek en iyisidir. Hala kusarlarsa ve ishal olurlarsa, veterineriniz size hem kusmalarına hem de ishale yardımcı olacak ilaçlar verebilir. 

Veterineriniz, gelişebilecekleri herhangi bir ikincil enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için size antibiyotik de verebilir.

Köpeklerde Parvo’nun Prognozu

Genellikle, erken ve agresif tedavi ile birçok köpek bu hastalıktan kurtulacaktır. Bazı köpekler o kadar şanslı değildir ve parvovirüsten ölebilir. 

Parvovirus aşılanmamış yavrularda görülen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Uygun önlemler ve aşılar ile yavru köpeğiniz diğer hayvanlardan parvovirüs kapmamalıdır.

Özet Olarak

Köpeğinizin parvosu varsa, köpeğinizin kakasında belirgin bir görünüm ve koku vardır. Parvo kakası genellikle çok kanlıdır ve çok belirgin olan çok güçlü bir çürük et kokusuna sahiptir. 

Kusmakta olan ve çok kokulu kanlı ishali olan aşılanmamış genç bir köpeğin parvo olduğundan şüphelenilmektedir. Veterineriniz köpeğinizi bu hastalık için hızlı ve kolay bir şekilde test edebilir. 

Yavru köpeğinizi tedavi etmeye ne kadar erken başlarsanız ve bu hastalığı tedavi etme konusunda ne kadar agresif olursanız, sonuç o kadar iyi olur.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu