Tavşan Isırırsa Ne Yapmalıyız?

Bir Tavşan Tarafından Isırıldıysanız Atmanız Gereken 5 Adım

Tavşan ısırıkları yaygın değildir. Zaman zaman saldırgan bir tavşana rastlayacak olsanız da, çoğu korktuklarında ve köşeye sıkıştıklarında ısırmayı ve kaşınmayı son çare olarak görürler. Ancak bu, tavşanların asla ısırmayacağı anlamına gelmez . Eğer başınıza gelirse durumu halletmeye hazır olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz.

Temel ilk yardım genellikle bir tavşan ısırığı yarasını tedavi etmek için yeterlidir. Derin bir delinme deliği oluşturan tavşan ısırıkları, enfeksiyonu önlemek için ekstra dikkat gerektirebilir, ancak çoğu tavşan ısırması hızla iyileşir. Yabani bir tavşan sizi ısırırsa, doktorunuzla kuduz veya diğer olası hastalıklar hakkında konuşun.

İlk başta tavşanınızın sizi ısırmasına neyin sebep olduğunu anlamak daha zordur. Yaranızı temizlemek ve incelemek için zaman ayırdıktan sonra, tavşanı gözlemlemeniz ve ilk etapta onların ısırmasına neyin sebep olduğunu bulmanız gerekecektir. Nedeni belirledikten sonra, gelecekte tavşan ısırıklarını önlemek daha kolay olacaktır.

Adım 1: Tavşanın gitmesine izin verin

Bazı tavşanlar ısırdıklarında çenelerini kenetleyerek bırakmayı reddederler. Her seferinde böyle ısırmazlar, ancak en çok tavşanlar bölgesel içgüdülerle saldırdığında yaygındır ( tavşanlarda saldırganlığın nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinin ). Bu durumlarda, ısırık yarasını tedavi etmeden önce tavşanı sizi bırakmaya ikna etmeniz gerekir.

Tavşanı yaralayabileceği veya ısırık yarasının daha ciddi hale gelmesine neden olabileceği için tavşana vurmaktan veya onları çekmekten kaçınmaya çalış. Bu durumda yapılacak en iyi şey, tavşanı mümkün olduğunca hareketsiz tutmaya çalışmak ve başka bir şeyle tavşanın dikkatini dağıtmaktır.

Örneğin, tavşanınız bacağınıza kenetlendiyse, bir ceketi çıkarın ve tavşanın yerine onu bırakıp ceketin peşinden gitmesini sağlamak için etrafta sallamayı deneyin. Gerçekten, herhangi bir nesne çalışabilir. Tavşanınızın çevresindeki bir şeyin hareketi, genellikle dikkatlerini dağıtmak için yeterli olacaktır.

Adım 2: Tavşanı güvenli bir yerde saklayın

Tavşanınız sizi ısırdıktan sonra hala sizi kovalıyorsa, sizinle tavşan arasına bir engel koymanın bir yolunu bulun. Tipik olarak bu, ısırık yarasını temizlemek ve durumu değerlendirmek için zaman ayırırken tavşanı muhafazasına geri götürmeye çalışmak anlamına gelir.

Bununla birlikte, tavşanınızı muhafazaya geri alamazsanız (veya tavşanınız serbestçe dolaşıyorsa), her türlü bariyer yeterlidir. Odadan çıkıp kapıyı arkanızdan kapatabilir, tavşanın üstüne bir çamaşır sepeti yerleştirebilir veya hatta sizi kovalamalarını önlemek için üzerlerine bir battaniye atabilirsiniz (kendinizi korumak için battaniyeyi tavşanı battaniyeyle kaldırabilirsiniz. onları muhafazaya geri koyun). 

Adım 3: Kanamayı durdurmak için yaraya baskı uygulayın

Artık tavşanınızdan güvenli bir şekilde uzaklaştığınıza göre, ısırık yarasına bakmanın zamanı geldi. Tavşanların güçlü çeneleri vardır, bu nedenle uzun dişleri deriye derinlemesine nüfuz edebilir. Yaraya baskı uygulamak için temiz bir bez kullanın ve kanamayı durdurmaya çalışın. Bu birkaç dakika sürebilir, ancak tavşanınız sizi çok fazla kanama eğilimi gösteren bir alanda ısırmadıkça, kanamayı oldukça hızlı bir şekilde durdurmalıdır.

Bu süre zarfında, ısırık yarasının ne kadar kötü olduğunu da belirlemek istersiniz. Çoğu tavşan ısırığı şiddetli değildir çünkü tavşanlar otoburdur. Dişleri bitki örtüsünü dilimlemek içindir, bu nedenle diğer hayvanlara veya insanlara saldırdıklarında çok fazla zarar veremezler. Bununla birlikte, tavşanınız hayati bir arteri ısırmayı başardıysa veya ısırıkları kemiğe inerse, profesyonel tıbbi yardım almak isteyebilirsiniz.

4. Adım: Yaranızı temizleyin

Isırık yarası ciddi değilse, temel ilk yardımla temizlemek için zaman ayırmak istersiniz. Yarayı sabun ve suyla yıkamak için musluktan akan su veya temiz, nemli bir bez kullanın. Bu, bakterilerin açık yaraya girmesini ve enfeksiyona neden olmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Isırık yarasını temizledikten sonra antibakteriyel bir krem ​​(Neosporin gibi) uygulayın ve üzerini bir bandajla örtün. Bandajı birkaç günde bir değiştirip antibakteriyel krem ​​sürmek isteyebilirsiniz. Çoğu zaman, derin tavşan ısırığı yaraları bile birkaç hafta içinde tamamen iyileşir.

Adım 5: Tavşanınızın size neden saldırdığını belirleyin

Artık ısırık yarasını hallettiğinize göre, tavşanınızla ilgilenmeniz gerekiyor. Bu zamana kadar, tavşanınız biraz sakinleşmiş olabilir ve bu da onları idare etmeyi kolaylaştırır. Tavşanınıza yaklaşmaktan korkuyorsanız, botlar ve kalın iş eldivenleri dahil olmak üzere kalın giysiler giyin.

Yaralanmadıklarından emin olmak için tavşanınızı kontrol edin. Mümkünse, sakinleşmelerine yardımcı olmak için tavşanınızı evcilleştirin ve herhangi bir kesik olup olmadığını kontrol edin. Tavşanınız zarar görmemişse, saldırgan davranışlarına neyin sebep olduğunu anlamaya çalışırken onları bir süre daha güvenli bir yerde tutun.

Bölgesel içgüdüler nedeniyle saldırgan tavşanlar, onları beslemek için muhafazaya ulaştığınızda genellikle ısırır. 

Yiyecek kaselerini olabildiğince çabuk yere koyun ve yaralanmayı önlemek için eldiven giyin.

Tavşanlar Neden İnsanları Isırır?

Çoğu zaman tavşanlar nazik hayvanlardır. Isırdıklarında, ani ve kışkırtılmamış görünebilir. Tavşanınızın size neden saldırdığını anlamak için durumun bağlamını düşünmeye çalışın. Yavru tavşanınız yakın zamanda olgunluğa ulaştı mı? Diğer hayvanlarla takılıyor muydun? Elinde yiyecek mi tutuyordun? Tavşanınızda korkuya neden olabilecek yüksek sesler fark ettiniz mi? 

Kendinize bu tür sorular sorarak ve tavşanınızın davranışına dikkat ederek, tavşanınızın neden saldırdığını ilk etapta belirleyebilirsiniz. Oradan, nasıl ilerleyeceğinizi ve gelecekte saldırgan davranışları nasıl engelleyeceğinizi anlayabilirsiniz.

Tavşanlarda yaygın saldırganlık nedenleri şunları içerir: 

 • Hormonaldir: Tavşanlar yaklaşık 4-6 aya ulaştıklarında, hormonları devreye girer. Bu genellikle tavşanlarda hüsrana uğramış ve saldırgan davranışlara neden olur. Bu, tavşanların daha önce çok sakin ve tatlı olduklarında aniden kötüleşmelerinin yaygın bir nedenidir. Hormonal saldırganlığı önlemek için tavşanınızı kısırlaştırmak en iyisidir.
 • Korkuyorlar: Korkunç tavşanlar, bir tür nefsi müdafaa olarak saldırgan hale gelecekler. Bu, tavşan köşeye sıkıştığını hissettiğinde veya agresif davranmanın insanları uzaklaştıracağına inandığında gerçekleşebilir.
 • Bölgeseldirler. Tavşanlar, özellikle dişiler olmak üzere çok bölgesel yaratıklar olabilir. İstilacıları kovalamak için onlara saldırarak alanlarını korumaya çalışabilirler. Bu, bizi tehdit olarak görürlerse bize saldırabilecekleri anlamına gelir. Tavşanınızın kısırlaştırılması veya kısırlaştırılması genellikle bu davranışı önleyecektir.
 • Yemek istiyorlar. Tavşanlar yiyecekleri konusunda koruyucu olabilir veya aşırı heyecanlanabilir. Elinizde bir muamele tutuyorsanız ve tavşanınız bunu istiyorsa, yiyeceğe ulaşmak için elinizi ısırabilirler.
 • Sıkıldılar. Çok küçük veya yeterince zenginleşmemiş bir kafeste yaşayan tavşanlar sinirlenebilir ve sıkılabilir. Tahriş olurlar ve sonunda insanları ısırırlar.
 • Acı çekiyorlar. Bazen tavşanlar kendilerini iyi hissetmediklerinde sinirlenirler. Acı çektikleri için yaklaşan herkesi ısırmaya çalışabilirler.

Gelecekte Tavşan Isırıkları Nasıl Önlenir

Tavşanınızın saldırgan davranışının nedenini belirledikten sonra, gelecekte tavşan ısırıklarını önlemek için bazı önlemler almak isteyeceksiniz. Atacağınız önleme adımları, tamamen tavşanınıza ve sizi ilk etapta ısırmalarının nedenine bağlı olacaktır. Bu listedeki her bir işlemi yapmanız gerekmez, sadece sizin durumunuz için yararlı olanları.

Tavşanlarda daha fazla saldırganlığı önlemek için adımlar:

 • Tavşanınızı kısırlaştırın: Tavşanınız henüz düzeltilmediyse, bu muhtemelen sorununuzu çözecektir. Tavşanınızın hormonlarının sakinleşmesi ameliyattan sonra bir aya kadar sürebilir.
 • Tavşanınızla bağ kurun: Tavşanınızla arkadaş olmak için zaman geçirin. Bu, tavşanın sizden korkmaları gerekmediğini ve size saldırmaları gerekmediğini anlamasına yardımcı olacaktır. Bir tavşanla nasıl bağ kuracağınız ve onların güvenini nasıl kazanacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin .
 • Tavşanınıza daha geniş bir muhafaza verin: Tavşanlara pazarlanan çoğu kafes aslında çok küçüktür. Bunun yerine muhafaza olarak kullanmak için her zaman bir evcil hayvan oyun parkı almanızı öneririm (bunun gibi bir şey ). Bu, can sıkıntısının ve hayal kırıklığının bütün gün zıplayamayacak kadar küçük bir alanda sıkışmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Tavşanınızın kaleminden uzak durun: Bölgesel Tavşanlar, algılanan bölgelerine girerseniz size saldıracaktır. Tipik olarak bu, muhafazalarını ve onu doğrudan çevreleyen alanı içerir. Tavşanınızı beslerken ve alanını temizlerken, tavşanın egzersiz yapmasına izin verdiğinizden emin olun, böylece işlem sırasında size saldırmasınlar.
 • Günlük bir beslenme rutini geliştirin: Yiyeceklerini koruyan tavşanlar, tutarlı bir beslenme rutininiz olduğunda genellikle sakinleşmeye başlayacaklardır. Böylelikle tavşan bir dahaki sefere ne zaman besleyeceğinizi bilir ve yok olacağından korkmaz.
 • Tavşanınıza bir kaşıkla ikramlar verin: İkramlar konusunda aşırı heyecanlanan tavşanlar onu almaya çalışırken elinizi ısırabilir. Tedaviyi bir kaşık üzerine koyun ve elinizi ısırmasını önlemek için tavşana ikram edin.
 • Tavşan oyuncaklarınıza ve özgürlüğünüzü verin: Tavşanınızın çeşitli oyuncaklara sahip olduğundan ve gün boyunca muhafazasının dışında egzersiz yapmak için bolca zaman olduğundan emin olun. Bu, can sıkıntısından kaynaklanan hayal kırıklığını önleyecek ve ayrıca tavşanınızı sağlıklı tutabilir.
 • Tavşanınızı sağlık kontrolüne götürün: Tavşanınızın neden agresif davrandığından emin değilseniz, onları bir kontrole götürmek her zaman iyi bir fikirdir. Veteriner hekiminiz, tavşanınızın saldırgan davranışına neden olabilecek temel koşulların olup olmadığını görmenize yardımcı olabilir.

Tavşanınız ikramlar konusunda aşırı hevesliyse ve parmağınızı ısırmaya meyilliyse, amaçlarını geliştirmelerine yardımcı olmak için bir kaşık kullanın.

Evcil tavşan ısırıkları ne kadar yaygındır?

Bu makalenin nasıl göründüğüne rağmen, tavşan ısırıkları aslında oldukça nadirdir. Son birkaç yıldır hayvan barınağında düzinelerce tavşanla çalıştım ve sadece üç kez ısırıldım. Tavşanlar, sizi ısırmaya çalışmaktan çok, kaçmaya ya da pençeleriyle size vurmaya çalışırlar.

Bununla birlikte, her tavşanın kendi kişiliği vardır. Bazılarının ısırması diğerlerine göre daha olasıdır. Bu nedenle, tavşanınızın vücut diline dikkat etmek ve sınırlarına saygı duyduğunuzdan emin olmak her zaman önemlidir, böylece bir tavşan ısırığından kaçınabilirsiniz.

Tavşan ısırıkları tehlikeli midir?

Tavşan ısırıkları tehlikeli değildir. Bir tavşan ısırığının enfekte olması teorik olarak mümkün olsa da, bu çok nadirdir, özellikle tavşan ısırığını yıkamak için zaman ayırdıysanız. Derin delinen çok ciddi bir tavşan ısırığınız varsa, bu potansiyel olarak tetanoza neden olabilir. Bu nedenle, tavşanlarınız varsa veya tavşanlarla çalışıyorsanız, aşılarınızı güncel tutmak en iyisidir. Ancak dürüst olmak gerekirse, bir tavşan ısırığının tetanoza neden olacak kadar derin olması inanılmaz derecede sıra dışı.

Tavşan ısırıkları da genellikle oldukça çabuk iyileşir. Dişlerinin sivriltilmiş şekli, kedi veya köpek gibi diğer hayvanlar tarafından yapılan ısırıklardan daha hızlı iyileşebilen ısırık yaralarına neden olur. Bir tavşan sizi ısırırsa, temel ilk yardım genellikle fazlasıyla yeterlidir.

Ya vahşi bir tavşan tarafından ısırılsaydın?

Yabani tavşanların ısırıkları nadirdir, çünkü tamamen köşeye sıkıştırılmadıkları sürece genellikle ısırmazlar. Bununla birlikte, vahşi bir tavşan tarafından ısırılırsanız, tıbbi yardım alın. Yabani tavşanlar tipik olarak herhangi bir ciddi hastalık taşımazlar, ancak teknik olarak kuduza sahip olmaları veya bakteriyel bir enfeksiyona neden olmaları mümkündür.

Kaynak: 

 1. “Evcil Tavşanlar ve Sağlığınız.” RWAF . Şubat 2013. https://rabbitwelfare.co.uk/rabbit-care-advice/ownership/pet-rabbits-health/
 2. “Evcil Tavşanım Beni Isırmaya Devam Ediyor, Ne Yapmalıyım?” RSPCA . Mayıs 2019. https://kb.rspca.org.au/knowledge-base/my-pet-rabbit-keeps-biting-me-what-should-i-do/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu