Tavşanınızın Hastalık Belirtileri

Tavşanların çoğu insanın beklediğinden daha uzun bir ömrü vardır. Ortalama olarak 8-12 yıla kadar yaşarlar. Sevgili dostlarımıza veda etme zamanı geldiğinde o zaman çok kısa gelebilir. Ancak tavşanınız ister yaşlılığa ulaşsın, ister erken yaşlarda ciddi bir hastalığa yakalanırsa, sonunda tavşanlarımızın gökkuşağı köprüsünden geçip atlamasına izin vermemiz gerekecek.

Ölen bir tavşanın en yaygın semptomları arasında iştahsızlık, güç kaybı ve düzensiz hareketler bulunur. Diğer belirtiler ölüm nedenine bağlı olarak değişecek ve bazen bir tavşan ölmeden önce herhangi bir belirti fark etmeyeceksiniz.

Bu listedeki semptomları fark ederseniz, bu, tavşanınızdan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Acil bakım alırlarsa, tavşanınız yine de iyileşebilir. Bununla birlikte, özellikle bu listeden birden fazla semptom fark ederseniz, en kötüsüne de hazırlıklı olmak isteyeceksiniz.

Sevgili bir evcil hayvanın ölümü genellikle kaçınılması gereken bir konudur, bu nedenle zamanı geldiğinde tatlı tavşana ne yapacağını düşünmek stresli olabilir. 

1. İştahsızlık

İştahsızlık, neredeyse bir tavşan hastalandığında göreceğiniz bir şeydir ve çok tehlikeli bir semptom olabilir. Bir tavşanın sağlığı, sindirimlerinin sürekli hareketine bağlıdır, bu nedenle tavşan yemek yemiyorsa durumları hızla kötüleşebilir. 10-12 saatten fazla yemek yemiyorlarsa, tavşan ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir durumdadır. 

Tavşanın yemek yemediğini fark ederseniz ve onu mümkün olan en kısa sürede veterinere götürürseniz, yine de iyileşebilirler. Bu, pek çok hastalığın belirtisi olduğu için, veteriner, tavşanınızın iştahsızlığının nedenini belirleyebilecek ve tavşanı sağlığa kavuşturmak için altta yatan durumu tedavi edebilecektir.

2. Nöbetler

Yaşlılığa ulaşan ve doğal yollardan ölen tavşanlar arasında nöbetler daha yaygındır. Genellikle nöbetlerin nedeni tam olarak belirlenemez. Bununla birlikte, enfeksiyonların, kan pıhtılaşmasının, zehirlenmenin, kafa yaralanmalarının veya genetik koşulların (epilepsi gibi) neden olduğu anormal beyin aktivitesiyle bağlantılıdır. 

Bazen neden, E. cuniculi olarak bilinen yaygın bir parazittir Bu genellikle tavşanın içinde uzun süre yaşar, ancak yaşlılıkta bağışıklık sistemi zayıflayana kadar sorun olmaz. Aynı şey tavşanlarda buruna neden olan bakteriler için de geçerli olabilir . Hayatı boyunca tavşanın burun geçişinde yaşayabilir, ancak tavşanın bağışıklık sistemi daha riskli hale geldikten sonra iç kulakta veya kafatasında enfeksiyona neden olabilir.

Birçok tavşanın, nöbetlere neden olan koşullara sahip olsa bile uzun ömürlü olabileceğine dikkat etmek önemlidir. Daha fazla yaralanmayı önlemek için semptomları çok dikkatli ve gözetim altında yönetebilirsiniz. Bununla birlikte, bu, yaşlılıkta ani başlayan bir semptomsa, genellikle ciddi bir hastalığın işaretidir.

3. Düzensiz Hareketler

Düzensiz hareket görmek de yaygındır. Bu, tavşanın birkaç adım boyunca düz bir çizgide ilerlediği ve ardından neredeyse devrildiği zamandır. Sonra bu davranışı başka bir rastgele yönde tekrarlayacaklar. Tavşan, hareketlerini kontrol edemedikleri için çevresindeki mobilyalara ve nesnelere çarpabilir. Bu, teknik olarak aynı şey olmasa da, nöbetlerle ilgili nörolojik bir anormalliğin başka bir işaretidir.

4. Güç veya Denge Kaybı

Benzer şekilde, tavşanınızın geçmeye başladıklarında etrafta dolaşmaya veya hatta dik oturmuş pozisyonda kalmaya çabaladığını fark edeceksiniz. Bu, kaslarının artık onları tutacak veya dengede tutacak kadar güçlü olmadığı zamandır.

Eski tavşanım Tenshi öldüğünde, somun pozisyonda oturmaya çalışırken düşmeye devam etti. Bu sırada dik durması için bir şeye yaslanmak zorunda kaldı. Onun için zamanın geldiğini biliyordum. 13 yaşındaydı ve artrit ve solunum problemlerinden muzdaripti.

5. Nefes Almada Güçlük

Pek çok tavşanın nefes almakta zorlandığını fark edeceksiniz. Çoğu durumda, bunun nedeni tavşanın solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmasıdır. Enfeksiyon hırıltıya, sığ nefes almaya veya anormal derecede derin nefeslere neden oluyor (bunu tavşanınızın burun seğirmesinin daha dramatik bir hareketinde göreceksiniz). 

Ayrıca, normalde ağzından nefes almadıkları için tavşanınızın sıkıntı içinde olduğunun açık bir işareti olan ağızdan solumayı da fark edebilirsiniz. Tavşanınızın ağzını açık tuttuğunu veya her nefeste dudaklarının ayrıldığını görebilirsiniz. Ağızdan nefes almak da salyaya neden olur, bu nedenle ıslak bir çene de fark edebilirsiniz.

Solunum yolu hastalıkları tedavi edilebilir, bu nedenle nefes almakta zorlandıklarını fark ederseniz, tavşanınızı acil bakım için veterinere götürün. Ancak bazen ağrı çeken tavşanlar da anormal şekilde nefes alırlar. Her zaman solunum yolu enfeksiyonunun bir göstergesi değildir ve tavşanın farklı bir ciddi hastalığın acısıyla başa çıkma mekanizmalarından biri olabilir.

6. Anormal Dışkı Topakları

Bir tavşanın sindirimi sağlığı için çok önemli olduğundan, ciddi şekilde hastalandıklarında muhtemelen dışkısında bir değişiklik fark edeceksiniz. Dikkat etmek istediğiniz tür şunları içerir: 

 • Küçük kaka: Büyük ölçüde daha küçük boyutta olan dışkı topakları ağrı veya stresi gösterebilir.
 • Deforme kaka: Dışkı peletleri küçükse ve deforme olmuşsa, bu tipik olarak tavşanınızın yeterince yediği anlamına gelir.
 • İkili veya üçlü birleştirilmiş kaka: İki veya üç dışkı peleti bir araya getirildiğinde, bu tavşanın sindirim sisteminin yavaşladığının bir göstergesidir.

Sağlıklı olsalar bile, tavşanınızın çöp kutusunda bu anormal kaka türlerinden birkaçını görmek normaldir. Bununla birlikte, tavşanınızın dışkı topaklarının çoğu deforme olmuş veya boyut olarak küçülmüş görünüyorsa, muhtemelen yanlış bir şeyler vardır ve tavşanınıza tıbbi yardım almanız gerekir. Bu işaretler birkaç farklı hastalığın göstergesi olabilir, bu nedenle sorunun ne olduğunu öğrenmek için veterinerinizden bir teşhis almak isteyeceksiniz.

7. Davranışta Dramatik Bir Değişiklik

Bir tavşan ciddi şekilde hastalandığında, davranışlarında bir değişiklik fark edeceksiniz. Tipik olarak, aniden inanılmaz derecede düşük enerjiye sahip olacaklar. Tavşan etrafta dolaşmak istemeyecektir ve onlara gösterdiğin şefkatlere tepki bile vermeyebilir. Ayrıca tavşanın, tüylerini donuk ve pürüzlü görünmesine neden olarak kendi tımarına olan ilgisini yitirdiğini de görebilirsiniz. 

Diğer durumlarda, tavşan aniden saldırgan hale gelebilir. Önceden çok tatlı olsalar bile, tavşan ne zaman yaklaşırsan aniden sana saldırırdı. Bu, çok acı çektiklerinde hissettikleri hayal kırıklığından kaynaklanmaktadır, bu yüzden kişisel olarak almayın.

8. Çığlık Atmak

Tavşanlar normalde yüksek sesle ses çıkarmazlar. Bununla birlikte, rahatsız edici, tiz bir ses çıkarabilirler. Tipik olarak sadece öleceğine inandıklarında veya ciddi şekilde yaralandıklarında ve büyük acı çektiklerinde bir tavşanın çığlık attığını duyacaksınız. Korkudan daha sık çığlık atacak tavşanlar için bazı istisnalar olsa da, sadece ölümden önceki anlarda bir tavşanın çığlık attığını duydum.

9. İdrarlarında Kan

Bir tavşanın idrarında kan bulunması yaygın değildir, ancak bu asla iyiye işaret değildir. Çoğu zaman, bunu gördüğünüzde, bu, spaye edilmemiş dişi tavşanlarda rahim kanserinin bir belirtisidir. Bu noktaya geldiğinde, bir tavşanın kanserden iyileşmesi nadirdir. Daha az yaygın olarak, idrardaki kan, bir idrar yolu enfeksiyonu veya bir tür şiddetli mesane tortusu anlamına gelebilir.

Not olarak, kırmızı idrar kan olduğu anlamına gelmez. Altın sarısı veya turuncu idrar en yaygın olmakla birlikte, kırmızı idrar da standarttır. Genellikle tavşanın yediği gıdalardan kaynaklanır veya bazen bir tur antibiyotik kırmızı idrara neden olabilir. Normalde normal olan idrarda kırmızı lekeler veya kırmızı damlalar arıyorsunuz.

10. Düşük Vücut Isısı

Tavşanlar hastalanıp solmaya başladıkça, yaşamsal belirtileri de değişecektir. Tipik olarak bu, düşük vücut ısısı, zayıf nabız ve hızlı nefes alma ile sonuçlanacaktır. Ortalama tavşan vücut ısısı 101ºF – 103ºF arasında değişirken, nabız dakikada 150-300 atış olmalıdır. Solunum hızı, tavşan dinlenirken her 1-2 saniyede bir nefes olmalıdır.

Bir tavşanın kulakları, vücut ısısı ve nabzı hakkında size bir fikir verebilir. Nabzını kontrol etmek için tavşanınızın kulağındaki uzun damarı bulun ve parmaklarınızın arasında sıkıştırın. Hızlı bir tavşan nabzı hissetmeye başlamalısın.

Kulakların ısısı size vücut ısısı hakkında biraz bilgi verebilir. Çok soğuk kulaklar vücut ısısında düşüş olduğunu gösterir. Belirli bir sayı istiyorsanız, tavşanınızın vücut ısısını ölçmek için bir rektal termometre kullanabilirsiniz.

11. İshal

Yetim kalan veya çok erken sütten kesilen tavşanlar genellikle çok iyi sindirim sağlığına sahip değildir ve şiddetli ve yaşamı tehdit eden ishalden muzdarip olabilirler. Bu nedenle, yetiştiricilerin bebek tavşanları 2 aylık olmadan annelerinden ayırmaları çoğu yerde yasa dışıdır.

Yetişkin tavşanlar da ishal olabilir. Bu genellikle bir tür zehirli yiyecek yemenin bir sonucudur ve aynı zamanda yaşamı tehdit eden bir durumdur.

12. Çöp Kutusu Alışkanlıklarının Kaybı 

Tavşanlar ciddi şekilde hastalandıkça, çöp kutusu alışkanlıklarının azalmaya başladığını görebilirsiniz. Bu, kısmen, tavşanın çişini tutamadığı zaman idrar kaçırmaya bağlı olabilir. Ayrıca tavşanın tuvalete gitmesi gerektiğinde kalkıp çöp kutusuna gitmesi çok acı verici olabilir.

Ayrıca tavşanınızın sekotroplarını yemede iyi bir iş çıkardığını da görebilirsiniz. Sekotroplar, tavşanların tipik olarak anüslerinden yiyecekleri yüksek proteinli bir tavşan dışkısı türüdür. Çok küçük ve yumuşacık kaka kümesine benziyor. Sağlıklı tavşanlar bunları hemen yemek konusunda iyi bir iş çıkarırlar ve onları çok sık görmemelisiniz. Ancak tavşanınız kendini iyi hissetmiyorsa veya doğru şekilde eğilemezse, etrafta bu sekotropların birçoğunu görmeye başlayacaksınız.

13. Felçli Uzuvlar

Bazı tavşanlar aniden felç olur. Yaşlı tavşanlarda ve arka ayaklarında daha yaygındır. Bununla birlikte, bir tavşan aniden felç olabilir ve hiç hareket edemez hale gelebilir. Bazı tavşanlar bundan kurtulabilir ve diğerleri kısmen felçli iken iyi hayatlar yaşayabilir. Bununla birlikte, bu aynı zamanda çok kolay iyileşmeyen ciddi bir yaralanma veya nörolojik durumun da belirtisi olabilir. Bu durumlarda, tavşanın daha uzun süre yaşamaması muhtemeldir.

14. Tavşan Geri Çekilmeye Çalışacak

Bazen tavşanlar içgüdüsel olarak başkalarından uzaklaşmaya ve öldüklerinde yalnız kalmaya çalışırlar. Bunun nedeni, vahşi doğada hasta bir tavşanın yırtıcı hayvanları çekip tüm tavşan kolonisini tehlikeye atabilmesidir. Böylece tavşanınızın gizlice kaçmak ve saklanmak için mücadele ettiğini görebilirsiniz.

Bazen bir tavşan ölmeden önce belirgin bir belirti olmaz.

Ne yazık ki, bir tavşanın birdenbire ölmesi de mümkündür. Fark ettiğiniz hiçbir belirti yoktu ve tavşanınız çok uzun zaman önce normal davranıyordu. Tavşanın tam olarak neden öldüğünü bilmek imkansız olsa da, bunlar hafif semptomları olan veya hiç semptomu olmayan bazı yaygın nedenlerdir:

 • Kalp krizi: Tavşanlarda kalp krizi ani olabilir. Korkudan ölebilirler ve ani ölümcül kalp krizine neden olabilirler. Daha büyük tavşan ırkları ve obez tavşanların da kalp krizi geçirme şansı daha yüksektir.
 • RHDV: RHDV gibi tavşan virüsleri, herhangi bir belirgin belirtiye neden olmadan bir tavşanı öldürebilir. RHDV’ye karşı alınacak önlemler hakkında daha fazla bilgi edinin .
 • Sindirim sorunları: GI Stasis gibi rahatsızlıkların bazı ortak semptomları vardır, ancak neye bakacağınızı bilmediğiniz sürece bunları tespit etmek genellikle zordur. Tavşanlarda ani ölümün en yaygın nedenlerinden biri, tespit edilemeyen sindirim sorunlarıdır.
 • Zehri yutmak: Tavşanınız ciddi derecede zehirli bir bitki veya yiyecek ise, birkaç dakika veya birkaç saat sonra aniden ölebilir. Tavşanınızın zehri yediğini biliyorsanız, derhal veterinerinize başvurun.

Kaynaklar:

 1. “Hayvan Etiği.” Avustralya Eğitim Bakanlığı. http://det.wa.edu.au/curriculumsupport/animalethics/detcms/school-support-programs/animal-ethics/species-specific-information/rabbits.en?cat-id=4220801. 
 2. Carpenter, James DVM. “Tavşanlarda sık görülen nörolojik hastalıkların teşhisi ve tedavisi.” DVM360. Kasım 2006. https://www.dvm360.com/view/diagnosing-and-treating-common-neurologic-diseases-rabbits. 
 3. “Nöbetler ve çeşitli nedenleri.” MediRabbit.com. http://www.medirabbit.com/EN/Neurology/seizure.htm.
 4. “Tavşanlarda Nöbetler (Epilepsi).” PetMD. Mart 2016. https://www.petmd.com/rabbit/conditions/neurological/c_rb_seizures. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu