Üç Günde Köpek Tuvalet Eğitimi

Bu köpek ister köpek ister yetişkin olsun, temizlenmesi gereken bazı kazalar olması muhtemeldir. Ne yazık ki, teorik olarak yapılması basit bir şey olsa da, köpeğinizi dışarıda tuvalete alıştırmak, özellikle iyi bir rehberliğiniz yoksa, sinir bozucu ve olması gerekenden daha uzun bir süreç olabilir.

İzlenecek 4 temel adım vardır:

  1. Yavru köpeğinizi tuvalet eğitimi sırasında her zaman yanınızda bulundurun . Yakından ve dikkatli izleyemiyorsanız, sandık eğitimini veya oyun parkını, çamaşırhaneyi veya banyoyu güvenli bir çalışma alanı olarak düşünün. Bunu takip etmek için daha fazlası.
  2. Uygun ve motive edici ödüller kullanın . Çoğu köpek sadece övgü veya bir oyunla yeterince motive edilmediğinden, bu genellikle bir zevktir. Birkaç saniye içinde ödüllendirebilmeniz için ikramlarınızı her zaman üzerinizde tutun. Yeni başlayanlar için bazı eğitim ipuçlarımız var.
  3. Yavru köpeğinizi her saat başı dışarı çıkarın . Tekrarlama ve tutarlılık esastır. Uygun davranışı ödüllendirmek için ne kadar çok fırsatınız olursa, yavru köpeğiniz o kadar çabuk ‘alır’. Yavru köpeğinizin en son doğru yerde tuvaletini yaptığı için ödül almasından bu yana 24 saat geçmişse, öğrenmesi çok daha uzun sürecektir.
  4. Sabırlı ve tutarlı olun ve cezadan kaçının . Bir kazadan sonra köpeğinizi cezalandırmak, ona korkmanız dışında hiçbir şey öğretmez. Bir kaza olursa, devam edin ve yavru köpeğinizi daha sık dışarı çıkarmaya çalışın.

Köpek Pedleri

Birçoğu, yavru köpeğinize doğru yere gitmesini öğretmek için yere veya gazeteye koymak için köpek yavrusu eğitim pedlerinin kullanılmasını savunur . Orada tuvaletlerini yaptırdıktan sonra, onları kapıya daha da yaklaştırmaya başlayabilirsiniz. Bu işe yarayacak olsa da, köpeğinize pedi kullanmayı öğretmeniz gerekecek, ardından dışarı çıkmaya başlamaları gerektiğini yeniden öğrenmeleri gerekecek.

İki ayrı şeyi öğretmek yerine, ilk seferinde istediğiniz davranışı yapmak daha kolaydır. Bu emici pedlerin ana avantajı, temizliği kolaylaştırmalarıdır, bu nedenle, yavru köpeğiniz kafesteyken veya ininde, oyun parkında veya çamaşırhanedeyken, herhangi bir pisliği emmek için bir köpek pedi koyabilirsiniz.

Sandık Eğitimi/Kapatma

Yavru köpeğinizle günün her saniyesi birlikte olamazsınız ve yavru köpeğinizin genellikle günde yaklaşık 16 saat olmak üzere çok fazla dinlenmeye ihtiyacı vardır. Siz ve yavru köpeğiniz bir molaya ihtiyaç duyduğunuzda, yavru köpeğinizi dolaşım kazalarını sınırlayacak bir yere yatırın . Güç kablosu gibi şeyleri çiğnemeyi seven yavru köpekler için bu, onları izleyemediğinizde köpeğinizin yaramazlık yapmasını engelleyebilecek bir güvenlik önlemidir.

Köpeğinizin sık sık seyahat etmesi gerekiyorsa veya misafir geldiğinde ya da gece vakti kapatılacaksa, köpeklerinizin ‘den’i olabilecek büyük bir taşıma sandığına yatırım yapmayı da düşünebilirsiniz. Güvenli, rahat ama tamamen büyüdüğünde bile kolayca dönülebilecek kadar büyük bir yer.

Bir kapının karşısındaki çocuk veya evcil hayvan oyun alanları veya bebek kapıları benzer bir etki için kullanılabilir. Ek fayda, daha küçük bir alanda, köpeğinizin rahat ‘den’de tuvaletten kaçınmak için ‘tutmayı’ öğrenmesi veya en azından yatağından tuvalete kadar bir yer seçmesidir. Köpeğinizi sandıktan veya kalemden çıkardığınız anda tuvalete götürün ve köpeğinizi uzun süre kapalı tutmayın.

Yavru köpeğimin tuvalete ihtiyacı olduğunu nasıl anlarım?

Yavru köpekler yetişkin köpeklere göre çok daha sık tuvalete ihtiyaç duyarlar. Küçük mesaneleri vardır ve ‘tutma’ içgüdüleri yoktur. Yaşlı köpekler genellikle uyandıktan sonra, yemek yedikten, içtikten ve oyun oynadıktan 10-20 dakika sonra ve bazen de dışarı çıktıktan sonra tuvaletlerini yaparlar. Köpeğinizin bunu öğrenmediği sürece, dışarıdayken tuvalete gitmeyi bileceğini varsaymayın.

Hatalardan kaçınmak için yetişkin bir köpeği sadece 2 saat dışarı çıkarmanız gerekebilir, bir köpek yavrusu ise her saat başı dışarı çıkarılmalıdır. İdrara çıkma veya dışkılama ihtiyacının bazı erken uyarı işaretleri daireler çiziyor ve yeri kokluyor. Yakından izliyorsanız veya köpeğiniz her zaman yanınızdaysa, köpeğinizin tuvalete ihtiyacı olduğunda almak çok daha kolaydır.

Ekstra İpuçları

Bir çalar saat ayarlayın . Eğitimin ilk aşamalarında, her 1-2 saatte bir yavru veya yetişkin köpeğinizi dışarı çıkarmanızı hatırlatmak için telefonunuza bir zamanlayıcı veya bir alarm kurun. Kazalar oluyorsa, sıklığı artırın. Bu, köpeğinizi 3 gün içinde eğitmenin anahtarıdır. Tekrarlama anahtardır.

Bir kurşun veya ip kullanın . Köpeğinizin yanınızda kalmasını sağlamanın en iyi yollarından biri, ona göz kulak olabilmeniz için ucunu kemerinize takmak veya evde çalışıyorsanız onu sandalyenize bağlamaktır. Yavru köpeğiniz serbestçe dolaşıyorsa, dışarı çıkma ihtiyacının erken uyarı işaretlerini gösterdiğini görmeyeceksiniz.

Bir işaret sözcüğü tanıtın. Komutla tuvalete gitmeyi teşvik etmek için, köpeğiniz idrar yaparken veya dışkılarken bir kelimeyi tanıtmak fazladan bir iş gerektirmez. Bu nedenle, köpeğiniz tuvalete gitmeye başladığında ‘çiş çiş’ deyin veya ıslık çalın (veya bir el işareti verin) böylece davranış bir komutla eşleştirilir. Bu, o soğuk kış gecelerinde veya uzun yolculuklardaki tuvalet molalarında, köpeğinizin komuta üzerine hızlı bir şekilde idrarını/dışkısını yapmasını sağlamanın bir yolunun olduğu anlamına gelir.

Tuvalet için bahçede sadece bir nokta seçin . İnanın bana, çocuklar bahçedeki kakayı her zaman sadakatle temizleme sözünü bozduğunda bunun için bana teşekkür edeceksiniz. Bahçedeki ana oyun alanından uzakta, tuvalet yeri olacak bir alan seçin. Bu, çimlerdeki kahverengi lekeleri durduracak ve kaka devriyesini çok daha kolaylaştıracaktır.

Ödül! Köpeğinizi motive etmek için değerli ödüller kullanın. Köpekler övgüye tepki verirken, tuvalet eğitimi için her şeyi yapmak istersiniz. Lezzetli ikramlar ve cömert övgüler kullanın ve gerçekten de üstüne gidin. Evcil hayvanınızın tuvaletini birkaç saniye içinde ödüllendirmek istersiniz, böylece tüm bu ilgiyi neye aldıklarını bilirler. Evcil hayvanınız ne kadar motive olursa, oraya ulaşmak için o kadar çok çalışacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu