Utangaç Bir Kedi Nasıl Uyum Sağlar?

Kedinizin diğer insanlarla sosyalleşmek için çok utangaç olduğundan mı endişeleniyorsunuz? Utangaç kedilerle ilgili uzman kılavuzumuzla kedinizin rahatlamasına yardımcı olun.

Utangaç Bir Kedinin Yeni Bir Eve Uyum Sağlamasına Yardımcı Olmanın Beş Yolu

 1. Onlara saklanacak yerler verin. Bir karton kutu idealdir!
 2. Bir rutine devam edin. Her gün aynı saatte onlarla beslenmeyi ve etkileşim kurmayı hedefleyin
 3. Beden dillerini tanıyın. Stresli veya endişeli görünüyorlar mı?
 4. Onların yanında sakin ve nazik olun ve küçük çocuklara da aynısını yapmayı öğretin
 5. Sabırlı ol. Kedinizin güvenini kazanmak için zaman ayırın.

Kedilerde Utangaçlık

Kedinizin yabancılara karşı neden çekingen olduğunu merak ediyorsanız veya korkmuş bir kedinin yeni çevresine uyum sağlamasına yardımcı olmaktan endişe ediyorsanız, rehberimiz size yardımcı olabilir. Utangaçlık birçok şekilde gösterilebilir – saklanan bir kediden yerinde donmaya ve hatta ürkek görünmeye kadar. Peki, güvenli ve sevgi dolu bir ev ortamı yarattıysanız, kediniz neden korkuyor ve utangaç kedinizin rahatlamasına yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz?

Kedim Neden Bu Kadar Korkak?

İnsanlar gibi, bir kedinin davranışı ve karakteri kısmen yavru kedi olarak yaşadığı deneyimlerle şekillenir. Bu deneyimler, kedinizin kişiliğini oluşturur ve çoğu yetişkin kedi, çoğu durumla yüzleşecek kadar kendinden emin görünür. Kediniz çok çeşitli deneyimlere maruz kalmamışsa (bilinmeyen seslerden çok çeşitli insanlara kadar), bu deneyimlerden korkma olasılığı artacaktır.

Ürkek davranışa şunlar neden olabilir:

 • Genetik – bazı kediler doğal olarak diğerlerinden daha temkinlidir.
 • Sosyalleşme eksikliği – kediler, özellikle yaşamlarının ilk sekiz haftasında insanlarla sosyalleşmezlerse, insan temasından dolayı strese girebilir veya korkabilirler.
 • Kötü deneyimler – eğer kediniz geçmişte zarar gördüyse veya korktuysa, insanlara karşı daha dikkatli olabilirler.

Kedilerde Korku Belirtileri

Kedinizin korktuğuna dair işaretler şunları içerir:

 • Kaçmak
 • Saklanma yerlerine çekilmek
 • İrileşmiş gözbebekleri
 • Düzleştirilmiş kulaklar
 • Sinmek ve sinmek

Kedimin Utangaçlığının Üstesinden Gelmesine Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Kediniz dokunuşunuzdan geri mi dönüyor yoksa günün çoğunu kanepenin arkasında saklanarak mı geçiriyor? Kedinizin utangaç, gergin veya çekingen olmasının birçok nedeni vardır, ancak genellikle sabırlı, sakin ve ihtiyaçlarına duyarlı olarak kedinizin gevşemesine yardımcı olabilirsiniz.

En önemlisi, asla öfkenizi kaybetmeyin veya kedinizi hazır değilken etkileşime girmeye zorlamayın. Zaman ayırıp yavaş yavaş güvenlerini kazanarak kediniz çok daha mutlu olacaktır.

Kedim Saklanmaya Devam Ediyor. Ne Yapabilirim?

Saklanmak, utangaç kedilerin korku ya da endişeyle baş etmelerine yardımcı olmanın bir yoludur. Eve bir yabancı girdiğinde kediniz bir dolaba veya yatağın altına kaybolursa, onu kendi haline bırakmaya çalışın – arkadaşlarınıza ve ailenize de onları saklandıkları yerden aramamalarını söyleyin.

Çoğu zaman, kediler de yüksek bir yerde saklanmayı severler. Bu, çevreye bakmalarını sağlar ve endişeli hissettiklerinde sakin kalmalarını sağlar.

Utangaç, Gergin veya Çekingen Kedinize Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Kedinizin güvende hissetmesine yardımcı olabilirsiniz:

 • Saklanabilecekleri çok sayıda sığınak sağlamak . Kediler, tercihen kanepelerin arkası veya raflar gibi yüksek ve karanlık bir yerde saklanabiliyorlarsa streslerini daha çabuk atarlar.
 • Diğer kedilerin evinize pencere, kapı veya kedi kanatlarıyla girmesini önlemek . Kedinizin bahçede zorbalığa uğramadığından veya pencere veya kapılardan diğer kediler tarafından korkutulmadığından emin olun.
 • Kedinizin ne bekleyeceğini bilmesi için günlük rutinleri sürdürmek
 • Sentetik koku feromonları kullanın (veterinerinizden temin edilebilir). Bunlar kedinizi rahatlatmaya ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir
 • Kedinizin yanına sessizce oturun, böylece kendi zamanlarında size alışabilirler. Kitap okurken ya da şekerleme yaparken onları görmezden gelin, böylece yanınızda baskı altında ya da endişeli hissetmezler. Bunu yemek yerken yapın veya sizi olumlu bir deneyimle ilişkilendirmeleri için onlara küçük bir yiyecek ikramı verin.
 • Kedinizin size yaklaşmasına izin verin. Doğrudan yaklaşımlar son derece tehdit edicidir, bu nedenle dikkatinizi kedinize çekmeye zorlamayın.
 • Kedinize yavaşça göz kırpın, yarı açık olacak şekilde gözlerinizi kısın ve sonra kedinize bir tehdit olmadığınızı güvence altına almak için yüzünüzü yavaşça çevirin.

Kediniz Daha Özgüvenli Hale Geldikçe

Bir tehdit oluşturmadığınızı öğrenen kediniz yavaş yavaş gevşemelidir. Kediniz cesurlaştıkça şunları deneyebilirsiniz:

 • Sakinleştirici bir tonda kedinizle sessizce konuşmak.
 • Size yaklaşmaları halinde kedinizi bir ödülle ödüllendirmek. İlk başta, tedaviyi onlar yaklaşır yaklaşmaz verin, ancak yaklaşma ile tedavi arasındaki süreyi kademeli olarak artırın. Haftalar boyunca, mamayı vermeden önce kedinizi bir veya iki kez sakin bir şekilde okşamaya çalışın.
 • Folyo topu, buruşmuş kağıt veya pinpon topu gibi küçük oyuncaklar kullanarak onlar için nazikçe atabilirsiniz. Olta oyuncakları, kedinizin yakın temastan dolayı tehdit altında hissetmeden etkileşim kurmasını sağlar.

Kedim Geçmişte Gergin Değildi Ama Son Zamanlarda Endişeli Oldu. Ne Yapabilirim?

Belki de kediniz eskiden korkusuz bir kediydi ve şimdi her küçük gürültüde zıplıyor? Kedinizin davranışındaki herhangi bir değişiklik göz ardı edilmemelidir – kedinizin şimdi korkmuş görünmesinin birçok nedeni olabilir.

Herhangi bir şey yapmadan önce, kedinizin acı çekmediğinden veya bir hastalığı olmadığından emin olmak için kapsamlı bir kontrol için veterinerinizle iletişime geçin. Gerekirse, veterineriniz sizi daha fazla tavsiyede bulunabilecek bir davranış uzmanına yönlendirebilir.

Gergin Bir Yetişkin Olmayacak Bir Yavru Kediyi Nasıl Seçebilirim?

Yavru kedinizin kişiliğinin nasıl gelişeceğini garanti etmek mümkün olmasa da yavru kedi seçme yönergelerimizle riski sınırlayabilirsiniz. Bir yavru kedinin ‘sosyalleşmesi’ iki ila dokuz haftalık arasında gerçekleşir ve beyni gelişmeye devam ederken onları dünyayla başa çıkmaya hazırlamaya yardımcı olur, bu nedenle kedinizi satın aldığınız yetiştiricinin bundan haberdar olduğundan emin olmanız gerekir.

Kontrol listemizde yavru kedi seçme konusunda daha fazla rehberlik bulabilirsiniz. Yavru kedi kontrol listesini indirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu