Yaşlı Kediler Nasıl Bakılmalıdır?

Yaşlı bir kediye bakma konusunda tavsiye mi arıyorsunuz? İşte yaşlı kediler için rehberimiz.

Zarif bir şekilde yaşlanmak

Sevgili kediniz zaman zaman kendini hala bir yavru kedi gibi hissedebilse de, sonunda yavaşlamaya başlayacaktır. Yaşlı kediler, alacakaranlık yıllarına girerken genellikle biraz daha fazla özen ve dikkat gerektirir ve kedinizin sağlıklı ve mutlu olmaya devam etmesine yardımcı olmanın birçok yolu vardır.

Bu kılavuzda, yaşlı kedilerin davranışları, yaşlı kediler için en iyi mama ve daha yaşlı kedilerin daha fazla uyuyup uyumaması ve yapabileceğiniz değişiklikler gibi nelerin beklenmesi gerektiği de dahil olmak üzere yaşlı kedilere nasıl bakılacağına ilişkin en yaygın sorulardan bazılarını ele aldık. rahat olduklarından emin olmak için evinize getirin.

Yaşlanma Süreci

Kediniz yaşlandıkça, aşağıdakiler gibi birkaç değişiklik fark etmeye başlayabilirsiniz:

 • Aktivite seviyelerinde ve kas tonusunda azalma
 • İştahlarında ve ne kadar su içtiklerinde değişiklikler
 • Bozulmaya başlayabilecekleri için görme veya işitmede değişiklik
 • Bağırsak ve idrar sistemleri değiştikçe tuvalete az ya da çok ihtiyaç duymak
 • Bağışıklık sistemleri zayıflayabilir
 • Daha fazla uyuyabilirler, ancak genel olarak daha az derin uyurlar
 • Kediniz daha az tımar edebileceğinden kürk durumunda bir değişiklik
 • Artrit, diyabet ve hipertiroidizm gibi yaşa bağlı hastalıklar

Ayrıca, yaşlanmanın bazı psikolojik belirtilerini ve buna bağlı olarak saldırganlık, kafa karışıklığı, unutkanlık, size artan bağımlılık veya normalden daha yüksek sesle konuşma gibi davranış değişiklikleri fark edebilirsiniz. Kedinizin kafasının karıştığını veya kum kabının yerini unuttuğunu fark edebilirsiniz.

‘Yaşlı’ Bir Kedi Kaç Yaşında?

Veteriner bakımındaki sürekli iyileştirmeler ile kedilerin yaşam süreleri eskisinden çok daha uzundur. Bir kedi 12 yaşında veya daha yaşlı olarak kabul edilirdi, ancak şimdi kedinizin olgun 18 yaşına ulaşması nadir değildir!

Bazı insanlar evlat edinmek için yaşlı bir kediyi seçmeyi tercih eder. Yaşlı kediler, genç kedilere göre daha az enerjik olabilirler ve evde, kucağınızda mırıldanarak daha fazla zaman geçirme eğilimindedirler, bu da onları harika bir arkadaş yapar.

Kediler Ne Kadar Yaşar?

Bir kedinin yaşam beklentisi birçok faktöre bağlı olsa da, kedilerin ne kadar yaşayabileceğini merak ediyor olabilirsiniz.

Kedinizin insan yıllarında kaç yaşında olduğunu hiç merak ettiniz mi? İşte yaşlarını hesaplamanıza yardımcı olacak hızlı kılavuzumuz.

Yaşlı Kediler İçin Önleyici Sağlık Hizmeti

Altın yıllarında,  yaşlı kedinizin davranışlarındaki ve genel sağlıklarındaki değişiklikleri dikkatle izleyerek kedinize yardımcı olabilirsiniz . Yeme, içme ve tuvalet alışkanlıklarının değişmediğini kontrol etmek gibi basit şeyler, sorunları hızlı bir şekilde belirlemenize yardımcı olacaktır. Herhangi bir değişiklik, altta yatan bir sağlık durumunu gösterebileceğinden veterinerinize bildirilmelidir.

Yaşlı kedilerin bakımının bir parçası olarak, özellikle kedinizin yaşa bağlı herhangi bir hastalığı varsa, daha sık veteriner ziyareti ihtiyacını göz önünde bulundurmalısınız. Kedinizin bağışıklık sistemini desteklemek için takviye aşılar kadar düzenli kilo kontrolleri de önemlidir.

Veterinerinizle kedinizin ne kadar düzenli olarak kontrole ihtiyacı olduğunu tartışın, bazı veteriner ameliyatları yaşlı kediler için özel geriatri klinikleri çalıştırabilir.

Yaşlı Kedinizi Beslemek İçin

 Kediniz yaşlandıkça, onu özellikle yaşlı kediler için hazırlanmış bir diyetle beslemek iyi bir fikirdir. Birçok popüler marka, yaşlı kediler için yüksek kaliteli protein seviyeleri de dahil olmak üzere hassas beslenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere özel olarak hazırlanmış özel mamalar sağlar. Veterineriniz, kediniz için doğru beslenme konusunda tavsiyede bulunabilir.

Zamanla kedinizin iştahının azaldığını fark edebilirsiniz, tat ve koku alma duyuları azalabilir. Bu nedenle, sizden biraz teşvik alabilirler.

Kedinizi yemeye teşvik etmek için yapabileceğiniz birkaç şey:

 • Az ve sık besleyin – Günde dört ila altı küçük öğün iyi bir başlangıç ​​noktasıdır, normal yemeklerini yemeye isteksiz görünüyorlarsa, onları cezbetmek için farklı tatlar denemeye değer
 • Isıt – Mamayı kediniz için daha çekici hale getirebileceği için nazikçe ısıtmayı deneyin
 • Farklı kıvamlar deneyin – Kedinizin diş sorunları varsa, sert bisküviler yerine jöle veya sosta daha yumuşak yiyecekleri tercih edebilir, ayrıca az miktarda su ekleyip çatalla ezmeyi deneyebilirsiniz.
 • Birlikte biraz zaman geçirin – Kediniz sizinle bir vesile yapmak isteyebilir, onlarla oturmak ve konuşmak veya okşamak onları yemek yemeye teşvik edebilir
 • Yemek zamanlarını eğlenceli hale getirin – Bulmaca besleme, kedinizin beynini aktif tutarak daha genç hissetmesine yardımcı olmanın harika bir yoludur!

 Genel olarak, iştah veya susuzlukta herhangi bir önemli değişiklik, veterineriniz tarafından kontrol edilmesi gereken altta yatan bir sağlık durumunu gösterebileceğinden, yaşlı kedinizin bir günde ne kadar yediğine ve içtiğine dikkat etmeye çalışın.

Yemek ve Su Kapları

Yaşlı kedilere nasıl bakılacağının büyük bir kısmı, yeterince yiyip içtiklerinden emin olmayı içerir. Daha yaşlı kedilerin eklemleri ağrıyabilir ve sertliği olabilir ve yiyecek ve su kabının kolay erişilebilir bir yerde olması onları daha sık ziyaret etmeye teşvik edebilir. Evinizin hem üst hem de alt katlarında, ulaşılması kolay birkaç farklı noktaya su ve yemek kaseleri yerleştirmeyi deneyin. Bu, kedinizin ihtiyaç duyduğunda onlara erişmesini kolaylaştıracaktır.

Kediniz için işleri daha rahat hale getirmenin bir başka yolu da mama ve su kaplarını daha yüksek bir yere yerleştirmektir. Bazı yaşlı kediler boyunlarını bükmek için mücadele edebilir, bu nedenle daha erişilebilir olması için bir kutuya veya yükseltilmiş bir yüzeye bir kase koyun.

Yaşlı Kedinizi Tımar Etmek

Kediniz yaşlandıkça, eskisi kadar esnek olmadıklarını görebilirler! Bu, paltolarına bakmalarını zorlaştırabilir. Kedinizi düzenli olarak fırçalayarak, gözlerinin etrafındaki akıntıları nemli bir bezle nazikçe silerek ve uzun tüylü kedilerde rahatsız edici olabilecek kürkteki paspaslara dikkat ederek kedinizin taze ve temiz kalmasına yardımcı olun.

Nazik bakım, ciltlerini sağlıklı tutar ve veterinere gitmenizi gerektirebilecek herhangi bir yumru, çarpma veya yara olup olmadığını dikkatlice kontrol etmeniz için mükemmel bir fırsat sağlar. Aynı zamanda kedinizle bağ kurmanın harika bir yoludur, ayrıca kedinizi okşamak sizin için harika bir stres gidericidir!

Kedinizin tüylerinin gitgide dağınık göründüğünü fark ederseniz, bu eklemlerde veya ağızda bir ağrı belirtisi olabilir. Kedinizin tımar eksikliğinden endişe ediyorsanız, tavsiye için veterinerinizle iletişime geçin.

Kedinizin bakım rutininin bir parçası olarak, her iki ila dört haftada bir pençelerini kesmeyi düşünmelisiniz. Bu, pençelerin mobilyaya veya halıya sıkışma olasılığını azaltacak ve uzun pençelerin patilerine zarar vermesini önleyecektir. Veterineriniz bunu güvenli bir şekilde yapmanız için size ipuçları ve eğitim verebilir.

Evinizi Daha Yaşlı Bir Kediye Nasıl Uyarlarsınız?

İyi haber şu ki, kedinizin evinizde rahat etmesi için büyük değişiklikler yapmanıza gerek yok. Küçük şeyler kedinizin yaşam kalitesinde büyük bir fark yaratır ve yaşayabileceği herhangi bir ağrı veya sızıyı yönetmeye yardımcı olabilir.

Kediniz hala bir yavru kedi gibi görünse ve davransa da, atlama veya tırmanma gibi onlar için kolay olan şeyler onlar için çok daha zor olabilir.

Kediniz merdiven çıkmak gibi şeylerle mücadele ediyorsa, kolaylık sağlamak için tüm temel eşyalarını tek bir seviyede tutmak daha iyi olabilir. Ayrıca kediniz için daha az kaygan hale getirmek ve dinlenmesi için rahat bir yer sağlamak için laminat veya ahşap zeminlere kilim yerleştirmek gibi küçük şeyler de yapabilirsiniz.

Yaşlı Bir Kedi İçin Uygun Yataklar

Yaşlı bir kedinin bakımı, genellikle gerektiğinde dinlenmelerine ve rahatlamalarına izin vermeyi içerir. Yaşlı kedilerin daha fazla uyuduğu iyi bilinir, bu nedenle kediniz, ulaşılması kolay yerlerde çeşitli rahat, iyi yastıklı yataklara sahip olmaktan memnun olacaktır.

Yaşlı kediler için en iyi kedi yatağı, sıcak, rahat ve optimum uyku için evinizde sessiz bir yere yerleştirilmiş olanıdır. Hamak tarzı radyatör yatakları özellikle sıcaktır ve yaşlı kedilerin hoşuna gidebilir.

Diğer bir seçenek ise, yaşlı kedilerin uyumasına izin veren ve aynı zamanda onlara saklanma fırsatı veren çift amaçlı bir ürün olan Hide & Sleep’tir – bu da araştırmaların stresi azalttığını göstermektedir.

Sakla ve Uyu ayrıca hareket sorunları olan yaşlı kediler için biraz yükseltilmiş bir platform sunar, bu da onlara ulaşmalarını kolaylaştırırken çevrelerini incelemelerine izin verir!

Yüksek Tünekler

Yıllar içinde ilerlemeleri, büyük yüksekliklere çıkmaktan korktukları anlamına gelmez! Birçok yaşlı kedi yüksek yerlerde oturmayı sever, ancak özellikle yaşa bağlı bir hastalığı varsa, eskisi gibi tırmanmak için mücadele edebilirler.

Bu doğal davranışı teşvik etmelisiniz, ancak daha yaşlı kedilerin yüzeylerin yüksekliğini hesaplamakta zorlanabileceğini ve düşme olasılığının daha yüksek olduğunu unutmayın. Bir rampa veya basamaklı bir tabure görevi görecek bir mobilya parçası sağlayarak kedinizin en sevdiği yüksek tüneklere ulaşmasına yardımcı olun, ekstra tutuş sağlamak için bunu halıyla kaplayabilirsiniz.

Kedinizin düşmesi ihtimaline karşı levrek altına bir çarpma minderi oluşturmak da iyi bir fikirdir! Pencere pervazlarının altındaki minderler, uyumsuz veya titrek kediler için mükemmel çarpma minderleri oluşturur.

Kediniz dışarıda harika vakit geçiriyorsa ama orada daha az zaman harcıyorsa, bir pencerenin yanına bir tünek yerleştirmek isteyebilirsiniz, böylece kedi ağacının rahatlığından yerel vahşi yaşamı izleyebilir.

Çöp Tepsileri ve Tuvalet

Yaşlı kediler için en iyi çöp kutusu, kedinize işlerini yaparken hareket etmeleri için bolca alan sağlayan büyük olanıdır. Kolayca girip çıkabilmeleri için alçak kenarlara sahip olmalıdır. Bazı yavrular, gençken iyi olsalar bile, yaşlı bir kedi için çok kaba olabilir. Ani değişiklikler yapmayın, ancak patilerinin altında daha rahat hissedecekleri 3 cm’lik yumuşak, ince altlıklı ek tepsiler sağlayın.

Kediniz tüm hayatı boyunca tuvaletini yapmış olsa bile, evde her zaman birkaç çöp tepsisi sağlayın. Yaşlı bir kedinin, örneğin yağmur yağdığında veya normal tuvalet alanının donmuş olduğu veya komşu kediler tarafından korkutulduğu gibi, kapalı bir çöp tepsisine ihtiyaç duyduğu zamanlar olacaktır. Kedinizin kendini güvende hissetmesi için çöp tepsilerini evinizin sessiz alanlarına yerleştirin.

Genellikle kum tepsilerini yiyecek ve sudan uzak tutmak en iyisi olsa da, özellikle yaşlıysa veya ayakları üzerinde daha az sabit durmasını sağlayan bir hastalığı varsa, kediniz daha yakını tercih edebilir. Çöp kutusunu erişilebilir bir yerde tutmak kazaları azaltacaktır.

Yaşlı kediler kendilerini ve bölgelerini daha az savunabilirler, bu nedenle daha endişeli ve sahiplerine daha bağımlı hale gelebilirler. Kedinizle birlikte dışarı çıkarak, komşu kedilere karşı kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz. Kediniz hala dışarıda tuvaleti tercih ediyorsa, eve mümkün olduğunca yakın bir yerde yeni kazılmış bir sınır sağlayın ve düzenli olarak bakımını yapın.

Tırmalama Direkleri

Birçok şeyde olduğu gibi, yaşlı kediniz yine de pençelerini kaşımak ve keskinleştirmek isteyecektir, ancak ayakta veya duvara monte tırmalama direklerini kullanmakta zorlanabilir.

Daha kolay çizilmelerine yardımcı olmak için yatay bir tırmalama yüzeyi veya halı gibi daha yumuşak bir malzeme kullanmak isteyebilirsiniz. Bakım rutininizin bir parçası olarak, pençelerinde herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Yaşlı Kedinizi Dışarıda Güvende Tutmak

Kediniz mikroçipli mi? Yaşlı kediler şaşkınlık ve ayakları üzerinde dengesizlik nedeniyle kaybolabilir veya kaybolabilir.

Kedinize mikroçip uygulamak, evcil hayvanınız uzaklaşırsa onunla yeniden bir araya gelme şansınızı artıracaktır.

İlaç gerektiren bir hastalığı olan bir kediden veya daha bunak bir kedinin ortadan kaybolmasından endişeleniyorsanız, bahçenizi çitle çevirerek bahçenizi onlar için daha güvenli hale getirebilir ve mahalle kedileriyle olan anlaşmazlıkları en aza indirebilirsiniz.

Bazı kediler, kedi kanadı kullanmakta zorlandıkları kadar dışarı çıkmayı bırakabilirler. İçeride ve dışarıda adımlar atmak yardımcı olabilir, ancak arkadaşınıza dışarıda eşlik etmeyi tercih edebilirsiniz.

Yaşlı Kedinizle Oynamak

Çoğu zaman, yaşlı kediler hala küçükken yaptıkları kadar çok oynamayı severler ve düzenli egzersiz zihinsel ve fiziksel sağlıkları için harikalar yaratabilir.

Yaşlı kedilerin oyun oynarken davranışları biraz daha az yüksek oktanlı olabilir, bu nedenle onları korkutması muhtemel olmayan oyuncaklar kullanmayı deneyin, örneğin bir ipe bağlı bir tüy gibi, yavaş yavaş onların yanından geçin. Neyin dikkatini çektiğini görmek için farklı oyuncaklarla denemeler yapmalısınız. Herhangi bir etkileşim – sadece izlemek bile – faydalı bir uyarım sağlar.

Tekme oyuncaklar özellikle yaşlı kediler için etkilidir, onları potansiyel olarak sert arka bacaklarını çalıştırmaya teşvik eder ve oyun oynarken uzanmalarına izin verir! Ayrıca karton kutularla oynamayı da sevebilirler, kolay erişim için yanlarına bir kutu koyarak onları içeri ve dışarı zıplamadan eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Rutinin Önemi

Uzun yıllar kedilerle yaşadıysanız, muhtemelen evcil hayvanınızın sizi kahvaltı için hemen uyandırmasına aşinasınızdır. Kediler rutini severler ve yaşlandıkça aşinalık ve öngörülebilirliği gerçekten takdir ederler.

Her gün aynı saatte yemek servisi yaparak, evde ortamı sakin tutarak ve mümkün olan her yerde mobilyaları hareket ettirmekten kaçınarak ev ortamının tanıdık ve gezinmesi kolay olmasını sağlayarak onları rahatlatabilirsiniz.

Yaşlı Kedileri Etkileyen Sağlık Sorunları

Yaşlı kediler, yaşa bağlı çeşitli sağlık koşullarına karşı daha savunmasızdır. Kedilerin acıyı gizlediği bilinmektedir, bu nedenle kedinizin doğru olmadığına dair ince ipuçlarına karşı uyanık olmanız gerekir. Hareketlerinde değişiklik, iştah kaybı veya artışı, aşırı susama veya uyku veya tuvalet sorunları gibi şeyler fark edebilirsiniz.

Yaşla ilgili en yaygın hastalıklardan bazıları şunlardır:

 • Artrit
 • Kabızlık
 • Sağırlık
 • Şeker hastalığı
 • Böbrek sorunları

Sorunları erken yakalamak, acıyı en aza indirmenize yardımcı olabilir ve gelecek yıllar boyunca yaşamlarını uzatabilir. Endişeniz varsa, veterinerinize başvurmalısınız.

Kediniz yaşlandıkça, düzenli diş bakımına ihtiyaç duymaları da daha olasıdır. Bakım rutininizin bir parçası olarak, herhangi bir diş hastalığı belirtisi olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin. Dikkat edilmesi gerekenler arasında ağızda herhangi bir büyüme, diş etlerinde kızarıklık, ağız kokusu, salya akması, iştahsızlık veya kedinizin ağzını tırmalaması yer alır.

Yaşlı Kedinizi Ne Zaman Ameliyat Edeceğinizi Düşünmek

Bir ameliyat gerekliyse, veterineriniz önce kan testi gerektirebilecek kapsamlı bir sağlık kontrolü yapacaktır.

Veterinerlik cerrahisi hiçbir zaman risksiz değildir, ancak günümüzde veterinerler gelişmiş ilaçlar ve özel izleme ekipmanları kullanmaktadır, bu da cerrahinin artık evcil hayvanlarımız için her zamankinden daha güvenli olduğu anlamına gelmektedir.

Veterineriniz, devam eden prosedürden önce operasyonla ilgili riskleri açıklamak için zaman alacaktır.

Yaşlı Kediler İçin Veteriner Bakımı

Birçok kedi, sahiplerine büyük rahatlık ve arkadaşlık sağlayarak uzun ve mutlu hayatlar yaşar. Veterinerinizle kedinizin ne sıklıkta muayene edilmesi gerektiğini, ayrıca aşıları ve yıllık kontrolleri hakkında güncel bilgiler edinmelisiniz.

Yaşlı kedileri etkileyen birçok sağlık durumu tedavi edilebilir ve kedinizin sağlığıyla ilgili herhangi bir endişeniz varsa her zaman veterinerinizi ziyaret etmelisiniz, çünkü kedinizin alacakaranlık yıllarından daha fazla keyif almasına yardımcı olacak tedaviler önerebilirler.

Sonunda, kedinizin daha az rahat hareket ettiğini veya belki de artık gerektiği gibi yiyip içmediğini fark edebilirsiniz. Onları ailenin herhangi bir üyesi kadar seviyoruz ve ciddi şekilde hastalandıklarında onları bırakmayı düşünmek zor olabilir .

Siz ve sevgili evcil hayvanınız için doğru kararı vermeniz gerekecek. Kedinize ötenazi yaptırmayı seçmek, karşılaşacağınız en zor kararlardan biridir, ancak yanınızdayken evcil hayvanınızın son anlarında huzur ve saygınlık kazandırmak genellikle daha naziktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu