Yavru Büyüme Plakaları Ne Zaman Kapanır?

Köpek büyüme plakaları, cinse / boyuta bağlı olarak farklı zamanlarda kapanır. Yavru büyüme plakasının kapatılması, tüm köpek sahiplerinin, belirli egzersiz türlerinin bu hassas yapılar üzerindeki etkisini göz önünde bulundurarak bilmesi gereken bir şeydir. Yavru büyüme plakası problemlerini daha iyi anlamak için, yavru büyüme plakalarının ne olduğu, birincil işlevleri ve bir köpek yavrusu büyüme plakalarının ne zaman kapandığı hakkında daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olur.

Yavru köpek büyüme plakalarının ne zaman kapanacağını bilmek, belirli aktiviteleri düşünen veya yavrularını köpek sporlarına kaydettirmekle ilgilenen köpek sahipleri için önemlidir. Bir yavrunun savunmasız eklemlerini potansiyel zararlardan korumak söz konusu olduğunda bilgi güçtür. Veteriner Dr. Ivana, köpek yavrusu büyüme plakalarının ne zaman kapanacağına ve onları nasıl koruyacağına ilişkin yönergeleri paylaşıyor. 

Yavru Büyüme Plakaları 

İskeletin çelik-güçlü ancak alüminyum-hafif kemikli çerçevesi, köpeğin ağırlığını desteklemekten ve hareketini kolaylaştırmaktan sorumludur. 

Bir köpeğin iskeleti kemiklerden oluşur. Kemikler, omuz bıçakları gibi büyük kas kütlelerini sabitleyen düz plakalardan, köpeğin uzuvlarındakiler gibi ağırlığı destekleyen veya kaldıraç görevi gören içi boş, kalın duvarlı tüplere kadar birçok şekil ve boyutta gelir.

Uzun kemikler, epifiz plakları olarak da bilinen büyüme plaklarına sahiptir. Fakat büyüme plakaları tam olarak nedir ve neyden yapılmıştır? Büyüme plakaları, tüm uzun kemiklerin uçlarında bulunan nispeten yumuşak alanlardır. Büyüme plakaları, kemiklerin boyca uzamasını ve yoğunluğunun güçlenmesini sağlayan hızlı çoğalan hücrelerden yapılmıştır. Sadece yavru köpeklerde ve genç köpeklerde büyüme plakları bulunur.

Yavru Büyüme Plakaları Ne Zaman Kapanır?

Büyüme plakaları kapandığında, ilgili kemiğin türüne ve bir köpeğin boyutuna göre değişir. Daha büyük köpeklerin büyüme plakaları, küçük köpeklere göre daha geç kapanma eğilimindedir. 

Genel olarak, köpek tamamen olgunlaştığında (genellikle 12 ila 18 aylıkken) büyüme plakaları kapanır. Bu noktada, hızlı çoğalan hücreler zaten tüm yumuşak alanı doldurmuş ve bu alan sabit bir kemik parçası haline gelmiştir.

 Basit bir ifadeyle, “büyüme plakasının kapanması” terimi, kemikleşme veya kemik dokusuna dönüşme anlamına gelir. Bu nedenle büyüme plakası, genetik olarak kapanmaya programlandığı yaşa kadar kemiğin uzunluğunu artırmaya devam eder.

Yavru Köpeklerde Büyüme Plakası Sorunları

Genel olarak konuşursak, büyüme plakaları söz konusu olduğunda, büyük bir sorun vardır – büyüme plakası yaralanmaları. Özetle, yoğun çoğalma aşamasında, büyüme plakaları yumuşaktır ve özellikle yaralanmalara karşı savunmasızdır.

Bir büyüme plakası yaralanması meydana gelirse, hızlı çoğalan hücreler, büyümelerini yavaşlatarak yaralanmaya yanıt verebilir. Daha aşırı durumlarda, eğer daha ciddi bir yaralanmaya katlanırlarsa, hücreler çoğalmalarını tamamen durdurabilir ve sadece büyümeyi durdurabilir.

Örneğin, sağ bacağın femur kemiğinin (daha doğrusu proksimal büyüme plakasının) bir yaralanmaya maruz kaldığını varsayalım. Bu büyüme plakasındaki hücreler çoğalmayı durduracak veya en azından yavaşlayacaktır. Diğer üç ekstremitedeki büyüme plakaları normal hızda büyümeye devam edecektir. 

Köpek ergenlik dönemini aştığında ve büyüme plakaları kapandığında, o köpeğin üç düzgün gelişmiş bacağı (iki ön ve sol arka bacak) ve bir daha kısa bacağı (sağ arka bacak) olacaktır.

Bu sorunun uzun vadeli sonuçları vardır – vücut ağırlığının az gelişmiş bacağa uyguladığı eşit olmayan basınç, yaşamın ilerleyen dönemlerinde artrit gelişme riskini artırır. 

Yavrularda Büyüme Plakası Yaralanma Türleri 

İki tür büyüme plakası yaralanması vardır: akut ve kronik. İkisine de bir göz atalım.

Yavru köpeklerde akut büyüme plakası yaralanmaları, araba çarpması veya yüksek bir koltuktan atlama gibi travmatik bir olaydan kaynaklanır.

 Yavrularda kronik büyüme plakası yaralanmaları, aşırı kemik yorgunluğuna neden olan çok fazla fiziksel aktiviteden kaynaklanır, o kadar aşırıdır ki, yaralanma noktasına ulaşır.

Büyüme plakası yaralanması olan bir yavrunun aşağıdaki belirti ve semptomları göstermesi muhtemeldir:

  • Topallık
  • Ağrı
  • Şişme
  • Etkilenen uzuvda sertlik
  • Depresyon
  • İştah azalması
  • Fiziksel olarak aktif olma isteksizliği.

Genç yavrularımızı nadiren gözetimsiz ve gözetimsiz bıraktığımızdan, akut büyüme plakası yaralanmalarını önlemek daha kolaydır. Diğer taraftan, çoğu köpek yavrusu ebeveyni çok fazla fiziksel aktivite ile ilişkili risklerin farkında olmadığı için kronik büyüme plakası yaralanmalarını tahmin etmek daha zordur. 

Köpeğin Beş Dakikalık Kuralı

Veteriner hekimler, genç ve büyümekte olan köpek yavruları için fiziksel egzersiz miktarını sınırlamak için sözde beş dakikalık bir kural üzerinde anlaştılar Kural, istenmeyen yaralanmaları önlerken yavrulara yaş ve cinse uygun egzersiz rejimleri sağlamak için icat edildi.

Beş dakikalık kural, her yavru köpeğin aylık olarak beş dakikalık (günde iki kez) fiziksel egzersiz yapması gerektiğini belirtir. Kural, hala büyümekte olan yavru ve genç köpekler için geçerlidir. Tamamen büyüdüklerinde, çok daha uzun süre fiziksel olarak aktif olabilirler.

Bu kuralı takiben, bir aylık bir yavru, günde iki, beş dakikalık fiziksel aktivite seanslarına sahip olmalıdır. İki aylık bir yavru bunun yerine günde iki, on dakikalık fiziksel aktivite seanslarına sahip olmalı, üç aylık bir yavru ise günde iki kez 15 dakika fiziksel olarak aktif olabilir.

Son olarak, fiziksel aktivite ile, top peşinde koşmak değil, daha yaşlı köpeklerle oynamamak ve kesinlikle parkta koşmamak değil, yürümekten bahsettiğimizi belirtmekte fayda var.

Köpek Yavrusu Fiziksel Egzersiz Alternatifleri

Bir köpek ebeveyni olarak, muhtemelen yavruların tüm gün dayanma gücüne sahip olduğunu biliyorsunuzdur ve bu gibi durumlarda beş dakikalık kuralı uygulamak zor olabilir.

Yavrunuz hiperaktif bir macera ve ruh demetiyse, zihni keskinleştirirken ve makul miktarda zihinsel uyarı sunarken sıfır fiziksel katılım gerektiren aktiviteler uygulamaya başlamanız şiddetle tavsiye edilir.

· Yavrularınızı keşfetme eğilimlerini teşvik edin – meraklı olmak her yavrunun doğasında vardır, bu nedenle bu yöntemin uygulanması oldukça kolaydır. Yavru köpeğinizi bahçeye götürün ve yeni ortamı keşfetmesine izin verin. Alternatif olarak, onu daha önce erişilemeyen yeni bir odaya yerleştirebilirsiniz. Sadece her an denetimsiz bırakılmadığından emin olun. Yeni çevre küçük bir köpek yavrusu için tehlikeli olabilir.

· Yavru köpeğinizin temel eğitimine başlayın – köpek yavrusu eğitim sınıfları, yavrularınızın zihnini meşgul tutacaktır ve yaygın inanışın aksine, zihni yormak aynı zamanda vücudu da yormaktadır. İyi huylu bir köpek yetiştirirken erken temel eğitimin uzun bir yol kat ettiğinden bahsetmiyorum bile.

· Yavrularınızın koku izlerini takip etmesini sağlayın – bu yöntem özellikle yemek yemeye hevesli yavrular için iyidir. Yapmanız gereken tek şey, yavru köpeğinizin lezzetli ve karşı konulmaz kokulu ikramlarından bazılarını odanın etrafına saklamak ve yavrularınızın onları bulmak için burnunu kullanmasına izin vermek. Bir kez daha, avlanmayı tedavi ederken yavrularınızı denetlemeniz önemlidir.

Sonuç Düşünceleri

Bir yavru köpeğin büyüme plakalarına yönelik riskleri azaltmanın en iyi yolu, kemikler ve eklemler üzerindeki baskıları en aza indirmektir. 

Yavrunuz büyürken, top yakalama gibi şiddetli fiziksel aktivite (zıplama gibi) içeren zorlu oyunlardan kaçının. 

Yavrunuzu dikkatlice besleyin, böylece iskeleti yavaş büyür.

 Aşırı kalorili veya mineral bakımından zengin bir diyetle beslemeyin. Bu tür aşırı beslenme, kemiklerin daha hızlı büyümesine ancak daha düşük yoğunluğa sahip olmasına neden olacak ve iskelet, artan kas kütlesi ve vücut ağırlığından kaynaklanan streslere daha az dayanabilecektir.

Temel olarak, büyüme plakası sorunları, hafif egzersiz rejimleri ve sağlıklı, dengeli beslenme planları ile en iyi şekilde önlenir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu