Yavru Kedi Sütten Nasıl Kesilir?

Sütten kesme, yavru kedilerin anne sütünden katı mamaya geçiş sürecidir. Sütten kesilme sırasında, yavru kediler kademeli olarak annenin bakımına bağımlı olmaktan sosyal bağımsızlığa doğru ilerler. İdeal olarak sütten kesme işlemi tamamen anne kedi tarafından yapılır. Bununla birlikte, bakımınızdaki yavru kedi annesinden ayrılmışsa veya doğum yapmak üzere olan bir yavru ya da hamile bir kediye bakıyorsanız, yavruları başarılı bir sütten kesme sürecinden geçirip görmek size kalmış olabilir.

Yavru Kedi Ne Zaman Sütten Kesilmeli

Sütten kesme süreci normalde yavru kediler yaklaşık dört haftalık olduklarında başlar ve genellikle sekiz ila on haftaya geldiklerinde tamamlanır Yetim bir yavru kedinin sütten kesilmesinden sorumluysanız, lütfen sütten kesmenin çok erken yaşlarda denenmemesi gerektiğini unutmayın. Genel olarak, bir yavru kedi gözleri açık olduğunda ve odaklanabildiğinde ve ayakları üzerinde sabit durduğunda, katı yiyeceklerin girişi güvenli bir şekilde başlayabilir.

Süreç tipik olarak dört ila altı hafta sürer ve çoğu kedi yavrusu sekiz ila 10 haftalık olduklarında sütten kesilir.

Sütten Kesim Sürecine Nasıl Başlanır

Anne kediden aniden ayrılmanın, yavru kedilerin sağlığı ve sosyalleşme becerileri üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini hatırlamak önemlidir – diğer şeylerin yanı sıra, annelerini gözlemleyerek yemek yemeyi, kum kabı kullanmayı ve oynamayı öğrenirler. Mümkün olduğunda, yavru kediler sütten kesme sürecinde annelerinin yanında kalmalıdır, çünkü doğası gereği ne yapacaklarını bilecektir.

 • Yavru kediler dört haftalık olduklarında, onları anne sütüne ve genel varlığına bağımlılıklarını azaltmak için her seferinde birkaç saatliğine ayrı bir alana yerleştirebilirsiniz.
 • Onları çöp kutusu, yiyecek ve su kapları bulunan kendi özel alanlarına koyun.
 • Yavru kediler daha bağımsız hale geldikçe, tamamen sütten kesilinceye kadar annelerinden uzakta daha fazla zaman geçirebilirler.

Bir Yavru Kedi Anne Sütüyle veya Biberonla Beslenerek Nasıl Kesilir

 • Sığ bir kapta yavru kedi sütü ikame maddesini servis edin. Bazı yavru kedilerde mide rahatsızlığına ve ishale neden olacağından inek sütü kullanmayın.
 • Parmak ucunuzu (veya yavru kedinin emzirmek için kullandığı şırıngayı veya şişeyi) sıvıya batırın, yavru kedinin onu yalamasına izin verin, ardından parmağınızı kasenin içine doğru hareket ettirerek ona rehberlik edin.
 • Lütfen burnunu kaseye sokmayın. Sıvıyı soluyabilir ve zatürre veya diğer akciğer problemleri geliştirebilir.
 • Sıvıları alıştırmaya alıştıktan sonra, yüksek kaliteli kuru veya konserve yavru kedi mamasını yulaf ezmesi kıvamına gelene kadar kedi sütü ikamesi ile karıştırarak bir “yulaf ezmesi” hazırlayın.
 • Yavru kedi kaptan yemeyi öğrenirken biberonla beslemeye devam etmen gerekse de, her zaman önce kaseyi, sonra şişeyi sunarak aşamalı geçişe yardımcı olabilirsin.

Bir Yavru Kedi Katı Mamaya Nasıl Tanıtılır?

 • Yulaf ezmesi yapın (yukarıda açıklanmıştır).
 • Yavru kedi yemeye alıştıkça, eklediğiniz süt ikame miktarını yavaş yavaş azaltın ve yavru kedi maması miktarını yavaşça artırın.
 • Beş ila altı haftaya kadar, yalnızca hafif nemlendirilmiş yiyecekler yemelidir.
 • Artık her zaman az miktarda kuru yiyecek ve tatlı su bırakmaya başlayabilirsiniz.
 • Sekiz ila 10 hafta arasında, yavru kediler nemlendirilmemiş kedi maması yemeye alışmış olmalıdır.

Yetim Yavru Kedinin Sütten Kesilmesi

Genellikle öksüz veya elle beslenen yavru kediler, yaklaşık üç haftalıkken sütten biraz daha erken başlayabilir, ancak aksi takdirde süreç esasen aynıdır.

 • Bir tabakta süt ikamesi sunarak başlayın ve yavru kediye tabaktan nasıl kucaklanacağını öğretir.
 • Yavaş yavaş bir yulaf ezmesine geçin (yukarıda açıklanmıştır).
 • Yavru kedi yemeye alıştıkça, kullandığınız süt ikame maddesinin miktarını kademeli olarak azaltın.
 • Beş ila altı haftalık olduğunda, besinleri için yalnızca kedi mamasına güveniyor olmalıdır.

Sütten Kesim Sürecine Yardımcı Olacak İpuçları

Yavru kediler, yulaf ezmesi ile oynayabilir, bunun yiyecek olduğunu anlamadan önce onu savurabilir ve kaseye girebilirler. Sabırlı olun ve süreci aceleye getirmeyin – sonunda anlayacaklar. Bu arada, her beslenmeden sonra hayvanın yüzündeki ve ayaklarındaki herhangi bir formülü silmek için yumuşak, nemli bir bez kullanın. Onu bir havluyla nazikçe kurulayın ve tamamen kuruyana kadar cereyandan arındırılmış ılık bir alanda tutun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu