Yavru Kediler Beslenme İpuçları

Yaşamlarının ilk birkaç ayında yavru kedilere bakmaktan sorumluysanız, onları süt diyetinden normal kedi mamasına kaydırmaya hazırlıklı olmalısınız. Geçiş yapmak için ipuçları için okumaya devam edin.

  • Yeni doğan yavru kediler, yaşamlarının ilk dört haftasında annelerinin sütünden tam besin alırlar. Anne sütü onların ihtiyaçları için mükemmeldir, bu yüzden onları başka bir şeyle beslemenize gerek kalmaz.
  • Anne kedinin hasta olması veya yeterli süt üretmemesi durumunda – ya da yavru kediler öksüz olarak bulunursa – kedileri ticari bir süt ikame maddesi ile beslemek gerekli olabilir. Kendinizi bu durumda bulursanız, ürün ve beslenme önerileri için veterinerinize başvurun.
  • Yaşamın ilk haftalarında, bir yavru kedinin vücut ağırlığı iki katına hatta üç katına çıkabilir. Bu hızlı büyüme vade sonuna kadar azalarak da olsa devam edecektir. Bu muhteşem büyümeyi desteklemek için dengeli miktarlarda büyük miktarlarda enerji ve besin gerekir.
  • Yavru kediler büyük miktarda enerjiye ihtiyaç duyar – yetişkin bir kedinin yaklaşık iki ila üç katı. Yavru kediler ayrıca toplam enerjilerinin yaklaşık% 30’unu proteinden almalıdır. Sunduğunuz mamanın özellikle yavru kediler için formüle edilmiş olduğundan emin olun. Evcil hayvanınızın, yaklaşık bir yaşında, olgunluğa ulaşana kadar yavru kedi mamasını yemesi gerekecektir.
  • Yavru kediler beş ila altı haftalık olduklarında, hala emziriyor olsalar bile sürekli olarak yüksek kaliteli bir kuru mamayı kemirmeleri gerekir . Yavru kedi mamasını aşamalı olarak tanıtma süreci, kedileri sütten kesilirken yemeleri için eğitmede önemlidir.
  • Çoğu anne kedi, yavrularını yaklaşık sekiz haftalık olana kadar emzirir. Bu zamana kadar, yavru kedinin toplam besin alımının% 80 ila 90’ı yavru kedi mamasından olmalıdır.
  • Yavru kediler serbest seçilerek beslenebilir – bu , mamanın her zaman, evcil hayvanın istediği kadar, evcil hayvan ne zaman isterse bulunabileceği anlamına gelir . Onları kuru kedi maması veya besleyici-yoğun kedi-formülü konserve maması ile besleyebilirsiniz – ancak, serbest seçim yöntemi en uygun olanı kuru mama beslerken, eğer dışarıda bırakılırsa bozulmaz. Evinizde bir köpeğiniz varsa, yavru kedi mamasına ulaşamayacağından emin olun (köpekler sadece kedi mamasına bayılır!). Ayrıca, her zaman temiz su bulunduğundan emin olun.
  • İlk başta, meraklı kedi yavruları yemek yemektense muhtemelen yiyecekleriyle oynamak isteyeceklerdir , ancak gençler kısa süre sonra anlayacaklar ve sadece etrafta dolanmakla kalmayıp, yiyecekleri de yemeleri gerektiğini anlayacaklar!
  • Yavru kedinize birkaç ikramla beslemeniz sorun değil. Ancak, ödüller yavru kedinizin günlük besin alımının% 5’inden fazlasını oluşturmamalı ve diyetinin geri kalanı yüksek kaliteli bir yavru kedi mamasından gelmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu