Yavru Köpekler Neden Bacaklarınızı Isırır?

Yavru köpekler bacaklarınızı ısırdığında keskin, iğneye benzer dişlerini hissedersiniz ve içgüdüsel tepkiniz uzaklaşmak olur. “Daha fazla eğlence!” köpek yavrusu düşünüyor, yolculuk için sürüklenme umuduyla daha fazla kilitleniyor. Şaka bir yana, köpek yavrusu kıstırma aşaması, köpek yavrusunun amansız ısırmasını engellemek için çözümlere umutsuzca ihtiyaç duyan köpek sahipleri için bir kabus gibi gelebilir.

Köpek yavruları bacaklarınızı ısırır çünkü onları ısırmak eğlencelidir ve siz onlara bu etkileşim biçimini aşan başka aktiviteler sağlamadığınız sürece, yavru köpekler günün büyük bölümünde bunu yaparlar. Bu sorunu çözmek için, yavru köpeğinizin zihninin derinliklerine inmeniz ve en çok hangi aktiviteleri pekiştirdiğini belirlemeniz gerekir. 

Zamanda Geriye Bakış

Yavru köpeğinizin yavru arkadaşları ve annesiyle birlikte yetiştiriciyle yaşadığı zamana bir göz atın ve o zamanki davranışlarının birçoğu size tanıdık gelecektir. Zamanda yolculuk yapamayacağınız için, o zamanlar hayatın nasıl olduğuna dair kısa bir özet burada.

Yavru köpeğinizin kulakları ve gözleri yaklaşık 2 haftada açıldığında, keşfedilmeye hazır bütün bir dünya ortaya çıktı. Hareket kabiliyeti yavaş yavaş gelişti ve 3 ila 5 hafta arasında zamanının büyük bir bölümünü annesi ve çöp arkadaşlarıyla oyun oynayarak ve köpek olmayı öğrenerek geçirmeye başladı. 

Küçük, tatlı görünümlü yavrular oldukları için oyun davranışları oldukça kabaydı. Yavrular birbirlerinin kulaklarını, kuyruklarını ve bacaklarını tutar ve birbirlerini yere çivilerdi. Yavruların acı içinde havlaması ve teslim olarak oyundan çekilmesi alışılmadık bir şey değildi.

Bu strateji, kaba köpek yavrularına, sert uçların oyun arkadaşlarını kaybetmelerine yol açtığını öğretti, bu yüzden tekrar tekrar, oynamaya devam etmek istiyorlarsa çenelerinin basıncını ölçmek zorunda olduklarını öğrendiler. 

Anne köpek bu önemli dersi daha da verecekti: yavruları keskin dişleriyle emzirmeye tutunduklarında, uzaklaşarak ve yavrulara geri çekilmelerini söyleyen diğer vücut dilini göstererek geri çekilmeye başlayacaktı.

 Bu hayat dersi, yavruların yalnızca süte güvenmek dışında yeni yiyecek seçeneklerini keşfetmeye başladıklarında, sütten kesmeye giden yolu da açıyor. 

Oyun Arkadaşı Olarak İnsanlar

Yavrular yeni evlerimize hoş geldinlerinde annelerini ve çöp arkadaşlarını özlüyorlar. Sadece geceleri sıcaklıklarını özlemezler (yavru köpekler geceleri üst üste uyurlar), aynı zamanda oyunlarını da özlerler. 

Bu nedenle oynama içgüdüsü, çıkışları olmadan güçlü kalır. Elbette oyuncaklar bir süre eğlendirebilir, ancak oyun arkadaşlarının fiziksel ve öngörülemeyen hareketlerini gerçekten özlüyorlar. Öyleyse neden sahiplerini etkileşimli bir oyuna dahil etmeye çalışmıyorsunuz?

Bununla birlikte, insan derisi hassastır ve ısırıkların yoğunluğunu tamponlayan ekstra kürk tabakasından yoksundur. Bu nedenle ısırmaları, insanları keskin dişleri hissettikleri anda uzaklaşmaya teşvik eder, bu köpek yavrularının karşı konulmaz bulduğu ve avlarını daha da fazla harekete geçiren bir şeydir. Ne kadar eğlenceli!

Bu, neden ağaçlarla veya elektrik direkleriyle oynayan köpek yavrularını hiç görmediğinizi açıklıyor. Bu statik nesneler hareket edemez ve yavru köpekler onlara hızlı bir ilgi gösterir. 

Havlamak Hakkındaki Gerçek 

O keskin dişleri hissettiğiniz anda havlamaya veya yüksek sesle “ah” demeye başlamak mantıklıdır, çünkü oyun arkadaşları çok kaba oynadığında çöpteki yavruların yaptığı şey budur, ancak bu yöntem her zaman işe yaramaz. 

Her şeyden önce, mükemmel bir zamanlamaya ihtiyacınız olacaktır: “ah” deyip hızla olay yerinden ayrılmak, ancak bu, çıkışta bir köpek yavrusunun bacağınıza takılmasına neden olabilir. Bazı köpek yavrularının bizim gıcırtımızı duyduklarında veya incinmiş bir hayvana benzeyen başka bir ses çıkardıklarında daha fazla uyarıldığından bahsetmiyorum bile.

“Harika, sadece çok hareket etmekle kalmıyor, aynı zamanda bu eğlenceli sesleri de çıkarıyor, sanki gıcırdayan oyuncağımın insan taklidi gibi!” Rover’ı düşünmeli. 

Yelp bu nedenle tüm köpeklerle çalışmayabilir. Büyük soru şudur: Yaptığım şey çalışıyor mu? Isırma davranışı artıyor mu azalıyor mu? Programın etkinliğini değerlendirmek için herhangi bir davranış değişikliği olup olmadığını dikkatlice analiz etmeliyiz.

Birkaç tekrarda işe yaramıyorsa, en iyisi, köpeklerin boşluğu doldurmak için onlara bir değiştirme davranışı verdiğimizde en iyi öğrendiği gerçeğini göz önünde bulundurarak, ondan kurtulmak ve daha etkili başka yöntemlere geçmektir.

Artık Bildiğin…

Görüldüğü gibi, yavru köpekler oyun dışında çoğunlukla bacaklarınızı ısırırlar, ancak frenlemek daha zor hale gelmeden ve köpeğin dişleri ve çeneleri güçlendiğinde bu problem üzerinde çalışmanız gerekir. Amaç çoğunlukla kendimizi bir yavrunun zihnine sokmak ve neden bacaklarını ısırmayı teklif edilen her şeyden çok daha ödüllendirici bulduğunu bulmaktır. Bu genellikle yavruların harekete ilgi duymasından kaynaklanır ve biz onların en sevdiği oyun arkadaşlarıyız çünkü hayattayız ve bu nedenle çok hareket ediyoruz ve bizi keskin dişleriyle ısırdıklarında daha da fazla hareket ediyoruz ve oyunu daha da “harekete geçiriyoruz”, oyunu daha iyi hale getiriyoruz daha da ilgi çekici! “

Bu yüzden yapmamız gereken, diğer şeyleri daha çekici ve dikkat çekici hale getirerek bu yavrunun vücut bölümlerine olan ilgisini aşmak için neler yapabileceğimizi görmek. İşte akla gelebilecek bazı ipuçları ve seçenekler. Birkaçını deneyebilir ve hangisinin en iyi sonucu verdiğini görebilirsiniz. Bacak ısırma davranışını azaltmak için bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz. 

  • Güreş ve alay gibi sert oyunları teşvik etmekten kaçının. Yavru köpeğinizi bu kaba ve takla oyununda eğlendirirken, ona yanlış mesajı gönderiyorsunuz: Dişlerini size ve kıyafetlerinize koymanın eğlenceli ve kabul edilebilir olduğu. Elbette, yavru köpekleri ısırma engellemeyi eğitmek istiyoruz, ancak köpekleri sert bir şekilde ısırmaya teşvik eden bu oyunlar kadar onu aşırı uyarmayan daha iyi yollar var (köpekler oyunlarda çok uyarıldığında, köpeklerin baskısı üzerinde daha az kontrole sahip olurlar). ısırıklar). Daha sakin yöntemler daha yumuşak ağızlara yol açar. İşte  köpeğinize nazikçe muamele etmeyi nasıl öğreteceğinize dair bir kılavuz . 
  • Senin köpek yavrusu yönlendir önce o memeyi şansına sahiptir. Bu yeterince vurgulanamaz. Bacağınıza bağlı olana kadar onu yönlendirmeye çalışırsanız, yönlendirmeye çok daha fazla odaklanacağı için yönlendirmesi çok daha zor olacaktır. Bu nedenle, bacaklarınızı ısırmak için size geldiğini görür görmez yürümeyi bırakın ve bir an önce yeniden yönlendirmeye hazır olun. Yeniden yönlendirme için deneyebileceğiniz birkaç seçenek vardır. Bütün bunlar, hayatınıza devam ederken yanınızda bir çanta ikram ve oyuncak taşımanızı gerektirir. Bu sonsuza kadar yapmanız gereken bir şey değil. Sadece daha kritik zamanı atlatmak ve yavru köpeğinizin sorunlu davranışı prova etmesini önlemek için (köpekler sorunlu davranışlarda ne kadar çok yer alırsa, o kadar çok kök salıyorlar).
  • Yavru köpeğinizi el hedefi için eğitin. Elle hedefleme, köpek yavrusu burnunuzun elinize her dokunduğunda bir ödül aldığı basit bir egzersizdir. Yavru köpeğiniz elinize burnunu değdirmiyorsa, ilgisini çekmek için ellerinize lezzetli yiyecekler sürerek bu davranışı teşvik edebilirsiniz. Yavru köpeğiniz bu davranışı güvenilir bir şekilde yerine getirdikten sonra, elinizi buruna dokunmaya sunmadan hemen önce “hedef” demeye başlayabilirsiniz.Amaç, hedef almayı el ısırmaktan daha çekici hale getirmektir. 
  • Etkileşimi teşvik eden oyuncaklara erişim sağlayarak yavru köpeğinizin ısırmasını yönlendirin Bunlar anahtar kelimelerdir: Etkileşim, katılım ve hareket.
  •  Hareketsiz duran statik oyuncakları unuttum. Köpeğiniz ısırmak niyetiyle yaklaşır yaklaşmaz, bir tenis topunu ters yöne atın. Mümkünse, gerektiğinde yönlendirmek için cebinizde birkaç top taşıyın. 
  • Yanınızda bir flört direği taşımayı deneyin (ucuna gıcırtılı bir oyuncağın takılı olduğu bir olta kamışı olarak yapılmış köpekler için oyuncak) ve size yaklaşır yaklaşmaz kıpırdatın. Onu tutmasına ve onu çekiştirmeye ve eğlenmeye teşvik etmek için biraz direnç oluşturmasına izin verin. 
  • İlgi çekici oyuncaklara yatırım yapın. İlgi çekici oyuncaklar, bir tür ödül ve meydan okuma sunanlardır. Üzerinizde doldurulmuş bir Kong bulundurun ve ısırmak niyetiyle size doğru geldiğinde onu bu oyuncağa yönlendirin. Biberinin bir kısmı ile doldurulmuş bir Kong Wobbler teklif edin. Bu onu bir süre eğlendirecektir. 
  • Sizinle etkileşimli bir oyuna yönlendirin. Size yaklaşır yaklaşmaz, oturmasını isteyin ve bir parça mama tanesini odanın diğer ucuna fırlatarak ödüllendirin. Onu yiyecek ve daha fazlası için gelecek. Birkaç kez tekrarlayın. Bu, biraz eğlenceli itaati birleştirirken yavru köpeğinizi yorar. 
  • Ayak bileklerinde ağrılı ısırıkları önlemek için uzun çizmeler giyin veya pantolonunuzu çorabınızın içine sokun. Ayrıca uzun etekler, bağcıklı ayakkabılar ve geniş pantolon paçalı pantolonlar gibi yavrularınızı çeken giysiler giymekten kaçının. Pek çok köpek yavrusu , karşı konulmaz oldukları için pantolon paçalarını ısırır !
  • Yavru köpeğinizi yönlendirmekte zorlanıyorsanız veya oynama niyetinden çok saldırgan davranışlar fark ediyorsanız, lütfen bir köpek eğitmeninden veya kuvvetsiz eğitim yöntemlerini kullanan bir davranış uzmanından yardım alın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu