Yavru Köpekler Neden Çok İşer?

Köpek yavruları basit bir nedenden dolayı çok fazla işerler: Çok fazla içerler ve içeri girenler dışarı çıkar. İşte sorunun kısa ve basit cevabı bu. Konunun daha derinlerine inildiğinde, bahsetmeye değer başka faktörler de var. Önemli bir faktör, yavruların daha fazla içmesine ve normalden daha fazla işemesine neden olan olası bir tıbbi sorundur. Yavru köpeğinizin çok fazla idrar yaptığından şüpheleniyorsanız, onu güvenli bir şekilde oynamak ve yavru köpeğinizin bir veterinere görünmesini sağlamak en iyisidir.

Minik Mesaneli Minik Bedenler

Yavruların neden bu kadar çok işediğinin oldukça açık bir nedeni, yavruların sadece çok fazla tutabilen ufacık küçük mesanelerle donatılmasıdır. Yavru köpek su içtiğinde mesane çok hızlı dolar ve küçük bir çiş birikimi bile köpeğin vücudunun onu dışarı atmasına neden olur.

Sadece karşılaştırma amacıyla, bir Labrador cinsi köpeğin mesanesi dolduğunda yaklaşık bir limon büyüklüğündeyken, bir Yorkie’nin mesanesi yaklaşık olarak büyük bir üzüm büyüklüğündedir.

Veteriner köpek yavrularının da yüksek metabolizmaları olduğunu, bu nedenle hızlı bir şekilde çok fazla idrar oluşturmalarının oldukça normal olduğunu açıklıyor .

  Bu, yavruların oldukça fazla idrara çıkacağı anlamına gelir! Gerçekten de, genç köpek yavrularının uyanık, aktif ve oyun oynarken her 15 ila 20 dakikada bir kadar sık ​​idrara çıkmaları alışılmadık bir durum değildir. 

Ufacık mesanelere sahip olmanın yanı sıra, yavru köpekler, özellikle oyun oynarken ve aktif olduklarında, çok fazla içmeye eğilimlidirler. İçtikleri miktar, diyete (kuru mama yavruları daha çok susatır), sıcaklığa ve aktivite düzeyine göre artar. 

Bazı köpek yavruları, sudan mahrum bırakıldıklarında (örneğin yolda başıboş köpek yavruları) veya yavrular su için çöp arkadaşlarıyla rekabet halindeyken daha fazla içebilir. Bu artan içme şekline ” psikojenik polidipsi ” denir ve tıbbi problemler ekarte edildikten sonra doğrulanır.

Azgelişmişlik Meselesi

Küçük bir köpek yavrusu içtiğinde, küçük bir çiş birikimi bile köpeğin vücudunun refleks olarak onu dışarı atmasına neden olur. Refleks eylemi, köpeğin kontrolünde olmadığı anlamına gelir. Başka bir deyişle, köpek yavrusu farkına varmadan dışarı akar. 

Bunun nedeni, yavru köpeğin beyninin tam olarak gelişmemiş olması ve az miktarda idrar birikimini bile algıladığında refleks olarak boşalmasıdır. Başka bir deyişle, yavru köpekler “Ben doluyum!” beyne sinyal göndererek, lazımlık için uygun bir yer aramadan hemen işemelerine neden olur. 

Neyse ki, bu aşama sadece geçicidir. Yavru köpek olgunlaştıkça ve metabolik değişikliklere uğradıkça ve sinir sistemi daha da geliştikçe, beyin işeme dürtüsünü anlar. Bir noktada, köpek yavrusu, muhtemelen sızlanarak veya kapıdan geçerek, sahibine işeme dürtüsünü önceden bildirebilmelidir. 

Peki, yavruların genel olarak hangi yaşta daha iyi kontrole sahip olması beklenir? ” Bark To Bark: My Adventures with an Irrepressible and Unforgettable Dog ” kitabında Stanley Coren, yavruların 5 ila 6 aylık olana kadar tam kontrolün sağlanamadığını iddia ediyor. 

Herhangi bir kazayı önlemek için çiş pedlerini kapının yakınında tutun

Olası Tıbbi Sorunlar

Köpeklerde işeme sıklığının artmasının yaygın bir nedeni idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bunların artan idrara çıkma, özel yerleri yalama, idrar yaparken ağrı ve hatta idrarda kan gibi semptomlara neden olduğu bilinmektedir. 

Bazen yavru köpekler, hassas mesane astarlarından küçük ninja yıldızlarını geçiyormuş gibi hissedebilecekleri idrar kristalleri de geliştirebilirler. Semptomlar idrar yolu enfeksiyonuna benzer olabilir. 

Çok fazla içen ve idrar yapan köpek yavruları diyabetten etkilenebilir. Çok fazla işeyen bir köpek yavrusu ile ilgili bir başka endişe de böbreklerle ilgili bir problemdir. Yavru köpeğiniz çok yemek yemiyor veya oynamıyorsa ve uyuşuk davranıyorsa, aşırı idrara çıkması akut böbrek yetmezliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Yavru köpekler, örneğin antifriz, ev temizleyicisi veya ilaç gibi zehirli bir şey yemekten böbrek yetmezliği geliştirebilir. Böbrek yetmezliği acil bir durumdur ve bu nedenle, köpeğinizin hasta olduğundan şüpheleniyorsanız, lütfen onu hemen bir hayvan acil kliniğine götürün. 

Bunun da ötesinde, yavruların bazen anormal böbreklerle veya üriner sistemin bazı kusurlarıyla doğması mümkündür. Ektopik üreterler, üriner sistemin nadir görülen bir anomalisi değildir ve üriner inkontinans gösteren yavru köpeklerde bulunabilir. Bu durumda, köpeğin böbrekleri ve mesanesi arasındaki bağlantıların anormal bir yerleşimi vardır. 

Biliyor musun?  Köpeklerin normalde vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 1 ons (30 mL) ila 1 buçuk ons ​​(44 mL) sıvı içmeleri beklenir. Bundan daha fazlası (yavru içerken veya muhtemelen suyla oynarken “boşa harcanan” suyu da hesaba kattığınızdan emin olun), normal çevre koşulları altında anormal olarak kabul edilebilir.

Özetle

Artık köpek yavrularının neden bu kadar çok işediğini anladığınıza göre, işte size köpek tuvalet eğitimi sürecinde yardımcı olacak birkaç ipucu. 

  • Altta yatan tıbbi bir sorun olmadığından emin olmak için veterinerinize aşırı idrara çıkmadan bahsedin. Veterineriniz, bazı genel durumları ekarte etmek için idrar tahlili ve kan tahlili yapabilir.
  • Yavru köpeğinize evin tamamını vermeyin. Bunun yerine, onu bir egzersiz kalemi kullanarak “den-benzeri” bir muhafaza haline getirin veya evinizin bir bölümünü kapatın ve bir tarafına sandığını, su kabını, yemek kasesini ve oyuncaklarını ve diğer tarafına bazı çiş pedleri yerleştirin. Yavru köpeğinizi lazımlığa götüremediğiniz zaman, içgüdüsel olarak uyku/yemek/oyun alanından çiş pedlerinin üzerine idrarını yapmalıdır. 
  • Yavru köpeğinizin ne sıklıkta işediğini takip edin. Çişini yapması için onu ne zaman dışarı çıkaracağınızı daha iyi tahmin edebilmeniz için ne sıklıkta gittiğini gösteren bir çizelge oluşturun. Kazadan birkaç dakika önce onu dışarı çıkarın.
  • Yavru köpeğinizi dışarı çıkardığınızda, mesanesini tamamen boşaltması için ona biraz zaman verin. Bazı köpek yavrularının mesanelerini boşaltmak için yaklaşık iki ila üç kez işemesi gerekebilir. Bunu yapmamak, yavruların bir kez daha içeri işemesine neden olabilir. 
  • Yavrunuz kapıyı açmanızı beklerken sızabilecek idrarı yakalamak için çiş pedlerini kapının hemen yanına yerleştirin. Bu, kapıyı açacak kadar hızlı olmadığınız zamanlar gibi bir pisliği temizlemekten sizi kurtaracaktır. 
  • Yavru köpeğinizin lazımlığa ihtiyacı olan işaretlere dikkat edin . 
  • Evde kaza geçirdiği için yavru köpeğinizi cezalandırmaktan/azarlamaktan kaçının. Bu sadece yavru köpeğinizin çiş veya kaka yapmak için saklanmasına yol açacaktır .  
  • Kazaları temizlemek için enzim bazlı bir temizleyici kullanın. Enzimler kokuları yutacak ve yavru köpeğin tekrar tekrar işemesine neden olabilecek tuvalet kazalarının izlerini ortadan kaldıracaktır. Siyah ışık, temizlemeyi kaçırmış olabileceğiniz, önceden kirlenmiş alanları belirlemenize yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu