Yavru Köpekler Neden İlk Gece Ağlar?

Yavrular yeni bir eve gitmek stresli olduğu için ilk gece ağlarlar. Bu nedenle, yavru köpeğin zihninde neler olup bittiğini anlamak ve süreci olabildiğince stressiz hale getirmek için önleyici adımlar atmak önemlidir. Neyse ki, yeni köpek sahibi olarak, yavru köpeğinizin gece boyunca ağlama olasılığını azaltmak için yavru köpeğinizin uyum sağlamasına yardımcı olmak için atabileceğiniz birkaç adım var.

Birçok köpek yavrusu ilk gece ağlar ve hem siz hem de köpeğiniz bunun gibi birkaç gün boyunca bitkin hissedebilirsiniz. 

Yeni bir köpek yavrusu sahibi olmak biraz bebek sahibi olmak gibidir. Bebekler ve köpek yavruları uykuya dalmakta zorlanırlar ve geceleri ya bez değiştirmek ya da tuvalet gezisi için uyanırlar. İyi haber şu ki, yavru köpeğinizin uyum sağlamasına yardım ederseniz her şey daha iyi olur. 

Ama ilk gece çok ağlayan köpek yavrularının nesi var? Uyumak için rahat bir yerleri var, beslendiler ve ihtiyaçları olan her şeye sahipler. Neler olup bittiğini onların bakış açısından keşfedelim, en çok da onlara yardım etmek için neler yapabileceğimizi. 

Yeni Bir Evde Yeni Bir Köpek Olarak Yaşam

Bir köpek yavrusu olduğunuzu hayal edin: doğumdan itibaren anneniz ve yavru arkadaşlarınızla birlikte yetiştiricinin evinde yaşadınız ve şimdi bir kafese yerleştirildikten ve muhtemelen ilk kez bir arabada nakledildikten sonra aniden yeni bir ortama fırlatıldınız.

Sonra eve girdikten sonra farklı manzaralara, kokulara ve seslere maruz kalıyorsunuz ve çevrenizdeki insanlar size yabancı geliyor. Farklı tonlarda konuşurlar, farklı şekillerde hareket ederler ve farklı kokarlar. Çöp arkadaşlarınızı arar ve anneniz için ağlarsınız, ancak artık yanıt vermezler. 

Yeni evinizdeki ilk gece bu nedenle korkmuş ve endişelisiniz ve bu nedenle annenizin ve çöp arkadaşlarınızın sıcaklığını hissetmeden uykuya dalmakta zorlanıyorsunuz. (Bununla ilgili daha fazla bilgi için: Yavru köpekler neden bir yığın halinde uyurlar? )

Bunun da ötesinde, yavru köpekler ilk gecelerinde genellikle iyi bir gece uykusu çekmek ve ağlayan bir köpek yavrusu tarafından rahatsız edilmemek isteyen sahiplerinden uzak bölgelere gönderilir.

 Genç bir köpek yavrusu için izole ve yalnız kalmak çok korkutucu bir deneyimdir, bu yüzden ailesine yeniden kavuşma umuduyla kulak delici çığlıklar atar. 

Bu, vahşi doğada, bu yaştaki bir köpek yavrusunun asla yalnız bırakılmayacağı düşünüldüğünde (korkunç durumlar dışında), avcıların saldırısına uğrama riskinin yüksek olacağı düşünüldüğünde, bu uyarlanabilir bir davranıştır. 

Yavru Köpek Olmak Kolay Değil!

Bu nedenle, kendinizi yavru köpeğinizin “pençelerine” koyarsanız, eve yeni bir köpek yavrusu getirmek oldukça stresli bir durum olabilir. Özellikle tüm aile heyecanlıyken ve çocuklar yeni köpek yavrusuyla oynamaya hevesliyken bunu anlamak zor olabilir. 

Yine de ne bekleyeceğinizi bilmek yardımcı olur: İlk geceler  , neredeyse kaçınılmaz olarak, tıpkı insan bebeklerinin yaptığı gibi, oldukça fazla ağlamayı içerecektir. “Ön uyarılan, önceden silahlanmış demektir”, yani bilgi sizin lehinize ekstra güçtür.

Ancak neyse ki bu durum kısa sürüyor. Her şeyi doğru yaparsanız, yeni köpeğiniz kısa sürede alışmalı ve yeni ortamına alışmalıdır. 

Yavru köpeğinize, eve girdiği anda nezaket ve düşünceyle davranarak memnuniyetle karşılandığını hissettirerek bir başlangıç ​​yapın.

Özetle

Artık yeni bir eve girmenin nasıl bir his olduğunu bildiğinize göre, yavru köpeğinizin gelişinden önce bazı gelişmiş planlamalar yapmanın zamanı geldi.

 Umarım onun gelişinden önce geçişini kolaylaştırmak için bol miktarda malzeme satın almışsınızdır. Henüz yapmadıysanız, işte size kullanışlı ve kapsamlı bir kılavuz : Yeni köpek yavrusu Kontrol Listesi.

Bir yavru köpeğin yeni ortamında uyumaya alışması genellikle üç gece kadar sürer. Genel olarak, üçüncü günde bir iyileşme (azaltılmış sızlanma) görmelisiniz.

Elbette, köpeğinizin fiziksel bir ihtiyaçtan dolayı ağlamadığından emin olmak için onu sandığa koymadan önce çişini ve kakasını yaptığından emin olun. 

Yavru köpeğiniz birkaç saat sonra ağlamaya başlarsa, ona şüphe etme fırsatı verin ve lazımlık molasına ihtiyacı olabileceğini varsayın. Genel olarak, 8 haftalık yavruların gece yaklaşık 2 ila 3 kez dışarı çıkarılması gerekebilir.  

Aşağıda, yavru köpeğinizin yeni evinde uyumaya alışmasına yardımcı olacak bazı ipuçları verilmiştir.

Köpeğinizi Yatak Odasında Tutun

Yeni yavrulara ilk günden itibaren bağımsız olmaları öğretilmeli ve bu nedenle yavruların sahiplerinden uzakta uyumaları ve ağlamalarının görmezden gelinmesi gerektiğini savunan bir düşünce ekolü vardır. Bu tavsiye günümüzde modası geçmiş ve bu yaklaşım, köpek yavrusu gereksiz strese neden olarak verimsiz olabilir.

Unutmayın: yavru köpeğiniz annesini ve erkek ve kız kardeşlerini yeni kaybetti. İstediğiniz son şey, güvence vermek için yakınlarda kimsenin olmadığı yabancı bir yerde kendi başınıza uyumak. 

Tıpkı insan bebekleri gibi, yavru köpeğinizin en çok ihtiyaç duyduğu anda dikkat ve güvence sağlarsanız, yavru köpeğiniz daha sonra daha bağımsız olmayı öğrenecektir. İyi bir başlangıç ​​bağı olmadan, yavruların mutlu, bağımsız ve esnek köpekler olmak için büyümeleri daha az olasıdır.

Yavrular, yeni bakıcılarının nefes alışlarını duyarak kendilerini rahat hissetme eğiliminde olduklarından, yavruyu yakınlarda tutmak en iyisidir. Yeni bir köpek yavrusu için izole edilmiş hissetmekten daha üzücü bir şey yoktur. Yavru köpeğinizle yatıştırıcı bir ses tonuyla konuşmanız ve hatta onun yanında olduğunuzu bilmesi için elinizi koklamasına izin vermeniz gerekebilir. 

Bu nedenle, yavru köpeğinizin yeni uyku odasını önceden hazırladığınızdan emin olun. Bu, köpek yavrusunu garajda veya mutfakta bırakmaktan ve bütün gece ciğerlerinin tepesinde çığlık attığını duymaktan kaynaklanan kalp ağrılarını önleyecektir.

İpucu: İlk gecelerde yavru köpeğinizi doğrudan sandığa koymayın. Bunun yerine, yatak odasını tanıtın ve bu odaya girmekle olumlu çağrışımlar yaratmak için onunla orada oynayın. Onu gece için sandığa koymadan önce biraz yorulmasını bekleyin ve ardından rahatlamasına yardımcı olması için onu okşayın.

Biliyor musun?  8 haftalık yavruların erken gelişim döneminde annelerinden aldıkları günlük bakım miktarı onların gelecekteki davranışlarını etkiler. Bir araştırmaya göre , bir muhafazaya yerleştirilen ve daha önce daha yüksek düzeyde anne bakımı sağlanan köpek yavruları, ilk havlamayı yaymak için daha yüksek bir gecikme gösterdi; oysa, daha düşük düzeyde anne bakımı sağlanan köpek yavruları, daha fazla sıkıntılı seslendirmeler ve muhafazaya yönelik yıkıcı davranışlar gösterdi.

Sandık mı Yatak mı?

Pek çok yeni köpek yavrusu sahibi, köpek yavrusunun ilk geceleri tam olarak nerede uyuması gerektiği ve köpek yavrusunun kalıcı uyku alanlarının ne olacağı konusunda tartışır. 

Bu nihayetinde sizin çağrınızdır. Birçok köpek sahibi, yavruların ilk gece yatakta onlarla uyumasına izin verir ve hayatlarının geri kalanında yatakta uyumalarını sağlar. Açıkçası, yavru köpeğinizin yatakta birkaç gün evet ve bazı günler hayır uyumasına izin verirseniz, o “hayır” günlerinde çok fazla isyan bekleyin.

Yavru köpeğinizi sürekli yanınızda yatakta tutmayı pek sevmiyorsanız, yavru köpeğinizi her zaman bir Sherpa çantasında tutabilir ve ilk geceler yatakta yanınızda tutabilirsiniz (düşmeleri önlemek için kolunuzu etrafına koyun). ) ve ardından Sherpa torbasını kademeli olarak kalıcı yerine taşıyın. Bu süreçte biraz sızlanma bekleyebilirsiniz, ancak en azından o zamana kadar, muhtemelen ilk gecelerin sıkıntılı ağlamalarından ziyade dikkat isteyen sızlanmalarla daha fazla uğraşıyor olacaksınız.

Bir sandık kullanmaya karar verirseniz, yatak odasında tutmak için gece için bir tane satın alabilir veya gündüz kullanacağınız aynısını kullanabilirsiniz, bu da onu ileri geri hareket ettireceğiniz anlamına gelir. Yavrularını kullanıma alıştırmış olan yetiştiricilerden gelen yavruların olduğu kasaları kullanmak en iyisidir. Aksi takdirde, eski evden ayrılmayla ilgili kaygının üzerine, hapsedilme korkusuyla uğraşma riskiniz vardır. Yetiştiricinize, yavru köpeğinizin bir sandıkta kalmak için olumlu bir şekilde şartlandırılmış olup olmadığını sorun.

Şimdi, yavruyu yatak odasında ilk geceler tutmak önemlidir, ancak yavru köpek alıştıkça ve olgunlaştıkça, yavruyu yavaş yavaş yatak odasından çıkarmak mümkündür (her ne kadar onu hayatının geri kalanında orada tutmak ideal olsa da) ). Herkes çeşitli nedenlerle yatak odasında bir köpek yavrusu beslemek istemez ve bu anlaşılabilir bir durumdur. 

Yavaş yavaş buradaki anahtar kelime; eğer yavru köpeğiniz sandıklıysa, bu, sandığı yavaş yavaş yatağın yanından uzağa, sonra yatağın önüne, sonra kapıya daha yakına ve sonra koridora (ama görünürde) ve sonra koridordan dışarı doğru hareket ettirmek anlamına gelir. sandık nihai hedefine ulaşana kadar görüş. Yavru köpek yatak odasından ne kadar uzaktaysa, köpeklerin çoğu ailelerine yakın olmak istediğinden, havlama/sızlanma olasılığının o kadar yüksek olduğunu unutmayın.

 Alternatif olarak, eğer köpeğinizi yatak odasında hiç istemiyorsanız, ilk gece yeni yavru köpeğinizle birlikte bir uyku tulumu kullanarak kanepeye veya yere çarpabilir ve ardından yavaş yavaş varlığınızı kesebilirsiniz. 

Köpek Ağladığında Ne Yapmalı?

Yavru köpekler ilk gece ağladıklarında, onların yardımınızı aradıklarını düşünmeniz gerekir. 

Her ne pahasına olursa olsun bağırmak, öfkeyle veya öfkeyle sandığa vurmaktan kaçınılmalıdır. Unutmayın: Yavru köpeğinizin yeni evinde kendini güvende hissetmesini ve size güvenmesini istiyorsunuz. Bu yaklaşım sadece endişeye neden olacak ve tahmin edilemez olduğunuzu düşünmesini sağlayacaktır.

Bunun da ötesinde, hedefiniz azaltmak olduğunda, yavru köpeğinizin stres seviyesini daha da yükselteceksiniz. Yavru köpeklerde şiddetli stres, stres hormonu kortizolün yüksek seviyelerinin salınmasını tetikler ve bu da yavrunun sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir ve hatta onun duygusal gelişimi üzerinde uzun süreli yansımaları olabilir.

Yavru köpeğiniz mızmızlanırsa, köpeğinize “Naber yavrum? İyisin, şimdi iyi uykular!” gibi bir şey söyleyerek hem ilgili hem de gerçekçi davranabilirsiniz. 

Sandık yerde yanınızdaysa, orada olduğunuzdan emin olmak için elinizi sandığa doğru sallamak daha da yardımcı olabilir. Yavru köpeğiniz güvende olduğunu, yalnız olmadığını ve geceyi atlatacağını anlayana kadar kendinizi bunu tekrar ederken bulabilirsiniz.

Yavru köpeğiniz teselli edilemez görünüyorsa ve uykuya dalamıyorsa, sandığı, varlığınızı daha iyi hissedebileceği şekilde yatağa daha yakın bir yere yerleştirebilirsiniz (masanın üzerine güvenli bir şekilde, böylece sandık göz seviyenizde olur). Bir gece lambası, yavru köpeğinizin yalnız kalmaktan endişeleniyorsa sizi görmesine yardımcı olabilir. 

Biliyor musun? Günümüzde, bazı kasalar komodin olarak gizleniyor! Komodin olarak tasarlanan kasalar çevrimiçi olarak mevcuttur ve yavru sahiplerinin yerden tasarruf etmesine yardımcı olur. 

Sakinleştirici Yardımcıları Kullanmak 

Yavru köpeğinizin ilk gecelere uyum sağlamasına yardımcı olmak için birkaç sakinleştirici yardımcı kullanabilirsiniz. Çöp arkadaşlarını ve annelerini özleyen yavru köpekler için Snuggle Puppy Behavior Aid yardımcı olabilir. Bu doldurulmuş hayvan, yavruların çiğnemesi için değil, daha çok anne köpeğin kalp atışlarını taklit eden ve sıcaklık sağlayan geçici bir yardımcıdır. 

Adaptil eklentileri gibi DAP difüzörleri, yavruların yeni bir ortama uyum sağlamasına yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Bu difüzörler, anne köpekler tarafından yayılan ve yavrular üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu bilinen özel feromonlar olan DAP’ın (Köpek Tatmin Edici Feromonlar) sentetik versiyonlarını yayar. DAP spreyleri ve tasmaları da vardır. 

Sakinleştirici müzik de yardımcı olabilir. You Tube’da huzursuz köpek yavrularının uyumasına yardımcı olmak için özel olarak bestelenmiş saatlerce müzik bulabilirsiniz. Bu da uyumanıza yardımcı olabilir!

Sakinleştirici yardımcıların yanı sıra, köpek yavrusu ile birlikte önceki evinden bir battaniyenin eve getirilmesine yardımcı olur. Evin kokusu, yavru köpeğin daha ilk gecelerde güvende hissetmesine yardımcı olabilir. Yetiştiriciye, köpekle birlikte eve getirebileceğiniz bir battaniyesi veya oyuncağı olup olmadığını sorun.

Belirtildiği gibi, genel olarak, ilk 3-4 gece en sorunlu gecedir, ilk veya iki gece daha kötüdür, ancak önerilen ipuçlarıyla, yavru köpeğiniz için işler daha kolay olmalı ve daha sonra her şey yokuş aşağı gitmelidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu