Yavru Köpekler Neden Kakalarını Yiyor?

Birçok köpek yavrusu kakasını yer ve köpek sahipleri genellikle bu davranıştan tamamen tiksinirler. Kim sadece atılması gereken bir şeyi yutmuş bir köpek yavrusu tarafından yalanmak ister? Bunun yerine, köpek yavruları dünyanın en iyi inceliğiymiş gibi kaka yerler ve bizim dehşete düşmüş yüz ifadelerimize bakın.

Köpek yavruları kakalarını yediklerinde, sahipleri genellikle bu manzaraya siner ve dünyada böyle sevimli bir hayvanın nasıl böyle itici bir uygulamaya girişeceğini merak eder. Ne oluyor? Tıbbi olarak ” coprofagia ” olarak bilinen bu davranışı daha iyi anlamak için veteriner yavruların neden kakalarını yediklerini ve buna neden olan bazı tıbbi problemlerin olup olmadığını sorduk. 

Bir Köpeğin Bakış Açısından 

Sorumlu bir köpek ebeveyni olmak, günlük olarak dağınık ve kokuşmuş durumlarla uğraşmak anlamına gelir. Aynı zamanda, çok çekici olmayan bazı konuları araştırmak ve Google’da aramak anlamına gelir. Yavru köpekler neden kendi kakalarını yerler… ve bazen başka birinin kakası bu konuya mükemmel bir örnektir.

Sevgili yavrunuz oturma odasının ortasında yere kakasını yaptı. Demek istediğim daha kötüye gidebilir mi? Siz pisliği nasıl temizleyeceğinizi düşünürken, yavru zaten halletti – hepsini yedi. Sonuçta, bu onun karmaşasıydı ve onunla ilgilendi.

Kaka yemek bize iğrenç ötesi görünüyor. Ancak, yavrular aynı şekilde düşünmezler. Onlar için kaka yapmak doğal ve normaldir. 

Olay şu: Yavrular doğduktan sonra annelerinin onları temiz tutmak için kakalarını yemesini izlerler. Anne için bu içgüdüsel olarak gelir ve koruyucu bir amacı vardır. Zamanla, yavruların gözlemlediği gibi, alışkanlığı kazanırlar. Yaşam boyunca, bazı yavrular alışkanlığı aşar. Ne yazık ki, diğer yavrular bağımlı hale gelir ve bu kötü alışkanlıktan kurtulamazlar.

Ama kaka yemek normal mi? Alışkanlığı aşan yavrular, bağımlı hale gelen yavrulardan daha mı sağlıklı yoksa daha mı güçlü? Kaka yemek, altta yatan bazı sağlık sorunlarını veya beslenme eksikliklerini gösterebilir mi? Aşağıyı okuyun ve öğrenin.

Yavru Köpekler Neden Kakalarını Yiyor?

Manşeti ve tanıtımı atlattıysanız, güçlü bir mideniz var demektir. Kaka yemek, birçok yavru için yaygın bir alışkanlıktır ve altında yatan nedenler davranışsaldan tıbbiye değişir. Burada en yaygın nedenleri listeledik.

Yavru Köpeklerin Kaka Yiyişinin Davranışsal Nedenleri

Aşağıda, yavruların kaka yemesinin birkaç davranışsal nedeni bulunmaktadır. 

” Köpek yavrusu gör – köpek yavrusu tavrı” – bu kavram zaten açıklanmıştı. Yavrular nasıl davranacaklarını ve ne yapacaklarını annelerini izleyerek öğrenirler. Anne kakasını yerse onların da aynısını yapmak istemesi normaldir.

Maceracı doğa – son derece canlı ve meraklı olan yavrular çevrelerini keşfetmekten keyif alırlar. Bu onların zihinsel gelişiminin önemli bir parçasıdır. Yenilebilir olmayan farklı şeyler yemek (kaka dahil) maceralarının bir parçasıdır.

Çöpçülük – evcilleştirilmeden önce köpekler çöpçüydü. Modern köpekler iyi hazırlanmış yemekler yemelerine rağmen, çöp atma içgüdüsü onların doğasında yer almaktadır.

Temizlik – tıpkı insanlar gibi, bazı yavrular da temizliğe takıntılıdır. Köpek dünyasında bu oldukça nadir olsa da (yuvalarını temiz tutan anneler hariç), mümkündür.

Can sıkıntısı – yavru köpeğinizin bütün gün evde yalnız kalmasına izin vermek canını sıkacaktır. Sıkılmış bir yavrunun tek sınırlaması hayal gücüdür. Bazen, bu hayal gücü kaka yemeyi içerir. Kaka yeme fikri sadece eğlenceli değil, aynı zamanda özel bir muamele ile geliyor.

Stres – stresli hissettiğinde birçok köpek, yenilebilir olmayan öğeleri çiğnemeye ve yemeye odaklanır. Çiğneme ve yeme dikkatlerini başka yöne çeker ve iyi başa çıkma mekanizmaları olarak hizmet eder.

Dikkat arayışı – bir yavrunun dikkatinizi çekmek için yapmayacağı hiçbir şey yoktur. Yavrular düşündüğümüzden daha akıllıdırlar – dikkatimizi dağıtmamanın en iyi yolunun kurnazlık yapmanın ve başlarını belaya sokmanın olduğunu bilirler.

Cezadan kaçınma – Evin etrafında kaza geçirdiği için yavrularınızı cezalandırmak, yavruyu kaka yapmanın kötü olduğuna inandıracaktır. Olabildiğince uzun süre kaka yapmaktan alıkoymaya çalışacak, ancak sonunda kaka yaptığında, kanıtları yiyerek gizleyecektir. Bu nedenle, büyük bir kaka kazası yapmaktan kaçınmanız şiddetle tavsiye edilir.

Değirmen yavruları – kulağa ne kadar üzücü gelse de, yavru değirmenlerinde doğup büyüyen yavruların kaka yemesi ve alışkanlığı yetişkinliğe kadar sürdürmesi daha olasıdır. Bunun nedeni, stresli ortamlarda büyümeleri ve çoğu zaman yetersiz beslenme başlangıçlarına sahip olmalarıdır.

Yavru Köpeklerin Kaka Yiyişinin Tıbbi Nedenleri

Aşağıda, yavruların kaka yemesinin birkaç tıbbi nedeni bulunmaktadır.

Yetersiz besleme – belirtildiği gibi, köpekler doğaları gereği çöpçülerdir. Sınırlı yiyecek kaynakları varsa, kesinlikle mevcut olanı yemeye yöneleceklerdir – ve neyse ki onlar için kaka kolayca bulunabilir.

Malabsorpsiyon – zayıf besin emilimine neden olan koşulları genellikle kaka yeme izler. Bu gibi durumlarda kaka yemek sindirilmemiş besin maddelerini geri almanın bir yoludur.

Enzim eksikliği – evcilleştirmeden önce, vahşi köpekler bütün avı ve çok sayıda bitkiyi yedi. Köpek, avın tamamını yerken, avın sindirim enzimleriyle dolu sindirim sistemini de yer. Modern köpekler, çok az veya hiç sindirim enzimi içermeyen işlenmiş gıdalar yerler. Köpekler kendi başlarına belirli miktarlarda sindirim enzimi üretebilseler de çoğu durumda bunlar yeterli değildir. Bu nedenle, modern köpeklerin enzim eksikliği yaşaması ve sonuç olarak kaka yemesi muhtemeldir.

Ekzokrin pankreas yetmezliği (EPI) – bu nispeten nadir görülen genetik durum, sindirim enzimlerinin tam veya kısmi eksikliğine neden olur. EPI’li yavrular yiyecekleri sindiremezler ve aslında aç kalırlar. Açlıklarını gidermek için kaka yerler. Kaka yemeye ek olarak, ishal ve kilo kaybı sergileyeceklerdir. EPI’li yavruların durumlarını yönetmek için enzim takviyesine ihtiyaçları vardır.

Parazit istilası – bağırsak parazitleri yavrunun mamasını besler. Bağırsak parazitleri tarafından istila edilen yavru, kendisini yemek için solucanlarla rekabet etmesi gereken bir durumda bulur. Solucanlar genellikle daha güçlü olduklarından ve önce mamayı aldığından, yavru aç kalır ve kendi kakasını yemekten başka çaresi kalmaz.

Artan iştahı tetikleyen koşullar – tiroid anormallikleri, adrenal bez sorunları ve diyabet gibi belirli sağlık sorunları, beslenme açısından tatmin olmasına rağmen yavruyu aç hissettirir.

Hidroklorik asit eksikliği – hidroklorik asit midede salgılanır ve yiyecekleri parçalamak için kullanılır. Yeterli hidroklorik asit yoksa, köpek sindirilmemiş yiyecekleri geçirecektir. Yavru bir kez daha kakayı yiyerek besinleri geri almaya çalışır. Yavrularda hidroklorik asit eksikliği yetersiz beslenmeden kaynaklanır. Durum, yaşlanma nedeniyle ortaya çıktığı yaşlı köpeklerde daha yaygındır.

Sonuç olarak, kaka yemek tamamen normal bir yavru davranışı veya altta yatan bir tıbbi sorunun göstergesi olabilir. İkisi arasında ayrım yapmak için sevgili yavrunuzu bir veteriner hekim tarafından muayene ettirin. 

Biliyor muydun ? 

“Bebekler gastrointestinal kanallarında bakterilerle doğmazlar ve bazı bilim adamları, kaka yiyen bebek evcil hayvanların doğal olarak vücutlarının normal sağlıklı bağırsak bakterilerini (bağırsak florası olarak da bilinir) barındırmasına yardımcı olduğunu teorileştirir.”~

Dr.Jacqueline Brister

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu