Yavru Köpekler Neden Yığın İçinde Uyur?

Köpek yavruları birçok iyi nedenden dolayı bir yığın halinde uyurlar. Yavru köpeklerin tek bir tüy yığınıymış gibi bir yığın halinde uyuduklarını gördüyseniz, bu davranışı ilginç bulmuş ve merakınızı çekmiş olabilir. Görünüşe göre, köpek yavrularının yığınlar halinde uyuyan davranışlarının, hayatta kalma şansını artırmaya yardımcı olan çeşitli uyarlanabilir faydaları vardır.

Yavrular Altricial Bir Türdür

Yavrular, altrisyel bir türdür , yani doğduklarında oldukça olgunlaşmamış bir durumda doğarlar. Bu, tay, buzağı ve geyik yavrusu gibi erken dönem türlerin aksine, yavruların doğduklarında yürüyemeyecekleri ve yaşamlarının ilk haftalarında büyük ölçüde annelerine bağımlı oldukları anlamına gelir. 

Yavrular doğduklarında ve yaşamın ilk iki haftasında, kendi başlarına ortadan kaldıramazlar (ana köpek onları ortadan kaldırmaya teşvik etmek için popolarını yalamalıdır) ve tamamen hareketli değildirler, yani eğer varsa bir nevi emeklemeleri gerekir. bir yerden bir yere taşınmaları gerekir. 

Bunun da ötesinde, yeni doğan yavrular çekirdek vücut sıcaklıklarını düzenleyemezler ve bu da bizi yavruların bir yığın halinde uyumasının bir sonraki sebebine getirir. 

Sıcaklığa İhtiyacım Var

Vücut sıcaklıklarını kendi başlarına düzenleyemeyen köpek yavruları, hayatta kalabilmek için güçlü bir şekilde sıcaklığa güvenmek zorundadır.

Yavru köpekler, sıcaklık üretmek amacıyla küçük hareketlerde kasların otomatik olarak sallanmasını sağlayan bu önemli refleks olan titreme refleksinden yoksundur. 

Ek olarak, genç köpek yavrularında önemli ölçüde vücut ısısı kaybını önlediği bilinen yalıtkan yağ yoktur. Bu nedenle genç köpek yavruları, sıcak kalabilmek için annelerinin ve yavru arkadaşlarının sıcaklığına ihtiyaç duyarlar. 

Yabani anne köpekte bazen bir ısı koruma mekanizması olarak sıcak tutmak için izin yığınlar halinde yavrular uyuyan den dışarı adım zorunda kaldı, kitapta Michael Fox açıklıyor” Your Dog Anlamak’. “

Yavrular doğduğunda, sıcaklıkları 36 ° civarındadır, ancak daha sonra yavrular geliştikçe, yaklaşık üç haftalıkken “normal” 38 °’ye ulaşırlar. 

Bu zamandan önce yetiştiriciler, yavruların üşümemesini sağlamak için genellikle bir tür ek ısıtma kaynağına (ısı lambası, ısıtma yastığı) güvenirler. Bu nedenle, yenidoğan döneminde, yavruların üşüdüklerinde birbirlerinin üzerine yığılmaları doğaldır. Bu içgüdüsel bir davranıştır.

Biliyor musun? İsveç Araştırma Konseyi’nden Yngve Zotterman tarafından yürütülen araştırmaya göre, köpek yavrularının burunlarında, birbirlerinden ayrılmaları ve üşüme riskine karşı annelerine ve kardeşlerine doğru yollarını bulmalarına yardımcı olan özel “ısı sensörleri” bulunur. 

Hastalık Riskleri

Yeni doğan yavrularda sıcaklık o kadar önemlidir ki, eğer bir köpek yavrusu üşürse, basamaklı bir olaylar zinciri meydana gelir. 

Myra Savant-Harris kitapta köpek yavrusu emme refleksini kaybedecek, bağırsak sistemi kapanmaya başlayacak ve midesi yiyecekleri sindirim için ince bağırsağa doğru itemeyecektir, diye açıklıyor kitapta: ” Puppy Intensive Care, A Breeder’s Guide to Puppy Intensive Care, A Breeder’s Guide Yeni Doğan Yavruların Bakımı.” 

Bu nedenle, asla soğutulmuş bir köpek yavrusu beslememek zorunludur.

Yan Yana Uyumak

Belirtildiği gibi, genel olarak, yavruların sıcaklıklarını düzenleme yetenekleri, yavrular olgunlaştıktan sonra gelişir. 

Genel olarak, yavrular üç haftalık ila yaklaşık üç buçuk haftalık olduklarında, sıcaklık açısından, yetiştiriciden, bakıcıdan veya anneden sadece minimum desteğe ihtiyaç duyduklarında işler çok daha iyi olur.

Bu süre zarfında, yavru köpekler artık gençken olduğu kadar sık ​​​​sık uyuyamazlar. Bu nedenle, alan aşırı soğuk değilse, onları bir yığın yerine daha fazla yan yana uyurken yakalayabilirsiniz. 

Daha sonra, yavrular daha da geliştikçe, daha dağınık uyuduklarını fark edeceksiniz. 

“Birlikte Kalmanın” Gücü

Yavruların gelişip vücut ısısını daha iyi düzenlemeye başlaması, yığınlar halinde uyumayı tamamen bırakacakları anlamına gelmez. 

Hala onları yığınlar halinde ya da en azından birbirine yakın uyurken yakalayabilirsiniz. Bunun nedeni, köpek yavrularının sosyal varlıklar olarak içgüdüsel olarak birbirlerinin arkadaşlığını aramalarıdır. 

Sonunda yavruların birbirine yapışması güven verici geliyor. Scott ve Fuller’a (1965) göre, 7 haftaya kadar kardeşler arasında rekabet hakim olmasına rağmen, bağ güçlü kalır.

 Bu, 7 haftalık yavru köpeklerde , o sırada yavru arkadaşlarından kısa bir süreliğine bile olsa izole edildiğinde , sıkıntılı seslendirmelere tanık olarak kolayca fark edilebilir . 

Bu ekin 10 haftalıkken azalması bekleniyor. Bununla birlikte, yavrular kendilerini sıcak ve güvende hissetmelerine yardımcı oluyorsa, yine de birbirleriyle temas halinde uyuyabilirler. 

“Her yavru, yavru arkadaşları için sosyal bir varlık olarak hizmet eder ve kuluçkadaki diğer yavrulara dokunuşlarını hissedebilecek kadar yakınlaşarak kendisi için sosyal rahatlık elde eder. Gruptaki tüm yavrular bir araya gelmeye çalışırsa birbirinin rahatlatıcı varlığını hissedin, sonuç bir köpek yavrusu yığınıdır.” 

Stanley Coren, 
 Köpekler Rüya Görür mü?
Köpeğinizin Bilmenizi İstediği Neredeyse Her Şey

Özetle

Görüldüğü gibi, yeni doğan köpek yavrularının yığınlar halinde uyumak için kendi iyi sebepleri vardır. Yavruların vücut ısısını yaydıkları için onları sıcak tutar ve en savunmasız oldukları bir dönemde onlara birliktelik hissi verir. 

Bir yetiştiriciyseniz veya bir grup genç köpek yavrusunu besliyorsanız, sıcak kalmalarını sağlamak için davranışlarını izlemek önemlidir. 

Yavru civcivleri yetiştirirken olduğu gibi, yavru köpeklerin yığınlar halinde birbirinin üzerine toplandığını ve üşürken cıvıldayan yavru civcivler gibi ağladığını fark ederseniz, alanı daha az soğuk hale getirmek için adımlar atmak isteyebilirsiniz.

  Aynı zamanda, özellikle kolayca aşırı ısınabilen anne köpek için sorun yaratabilecek alanın çok ısınmamasına dikkat etmelisiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu