Yeni Doğan Köpek Yavruları Neden Ağlar?

Yeni doğan yavrular ağladığında, bakıcılar genellikle bir şeylerin yanlış gittiğinden endişelenirler. Sonuçta, ağlamak bir tür problemin işareti değil mi? Yine de en büyük sorun biz insanlara bırakılmıştır: sorunun tam olarak ne olduğunu sorun giderme. Köpek yavruları arabalar gibi değildir, sorunun ne olduğunu belirten fabrikada yüklenmiş bir programla gelmezler, bir tür kontrol motoru ışığı gibi. Bunun yerine, sorunu bulmak genellikle bize bağlıdır.

Yeni doğan yavrular çeşitli nedenlerle ağlarlar. Bu kulak delici çığlıkları yorumlamak zor olabilir, ancak iyi haber şu ki, yavruların rahat kalması için neye ihtiyaç duyduğuna bakarak olasılıkları daraltmak mümkün. Veteriner, yeni doğan köpek yavrularının ağlamasının birkaç nedenini paylaşıyor. 

Bir İletişim Şekli 

Tıpkı insan bebekleri gibi, yeni doğan yavru köpekler de çevreyle iletişim kurmak için ağlar, sızlanır ve havlar. Sanılanın aksine yeni doğan yavru köpekler çevre ile iletişim kurarken oldukça gürültülüdür. Küçük olmalarına rağmen delici sesler çıkarırlar.

Ancak sağlıklı yavruların iletişimde (ağlama) çok fazla zaman geçirmemeleri gerekir. Sağlıklı yeni doğan köpek yavrularının zamanlarının çoğunu uyuyarak ve yemek yiyerek geçirmesi beklenir.

Temel olarak, ağlama, ara sıra ve orta derecede olduğu sürece normal kabul edilir. Ağlama, aşırı, sürekli olduğunda ve yavrunun gerçekten uyumak için ağladığı durumlarda anormal kabul edilir.

Genel olarak konuşursak, yeni doğan yavruların ağlamasının birkaç temel nedeni vardır. Yeni doğan yavruların ağlamasının birkaç nedeni aşağıdadır. 

Yeni Doğan Köpekler Acıkınca Ağlar

Yeterince yiyecek almamak, muhtemelen yeni doğan yavrularda ağlamanın en yaygın nedenidir. Uygun beslenme eksikliği şunlardan kaynaklanabilir:

· Anne ile yetersiz süt üretimine yol açan sorunlar.

· Yavrunun düzgün emmesini engelleyen sorunlar. Bu, çok zayıf olan ve diğer yavrular tarafından emzirilmesine izin verilmeyen yavrularda görülür. Bu aynı zamanda, vakum oluşturmayı ve emmeyi engelleyen ağızda (yarık damak gibi) genetik malformasyonları olan yavrularda da görülür.

Yavru yiyecek alamayınca aç hisseder. İçgüdüsel olarak, çevreye nasıl hissettiğini bildirmek için ağlamaya başlar. Yeni doğan yavruların sağır ve kör oldukları ve emzirmek için ücretsiz bir emzik bulmak için biraz yardıma ihtiyaç duyabilecekleri unutulmamalıdır.

Yavru sürekli ağlıyorsa ve emzirmiyorsa, en kısa zamanda bir veterinere görünmek önemlidir. Veteriner, sorunların anne veya yavru ile ilgili sorunlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirleyecektir. Bulgulara dayanarak, veteriner yönetim seçenekleri önerecektir.

Anne yeterince süt üretmezse, veteriner biberonla beslemeyi önerecektir. Yaşamlarının ilk birkaç haftasında yavruların her 2 ila 3 saatte bir sıklıkta yemeleri gerektiğini unutmayın. Bu amaçla piyasada özel olarak formüle edilmiş köpek sütü ikameleri mevcuttur.

Sorun genetik bir malformasyon ise, veteriner malformasyonun tam tipine ve ciddiyetine dayalı olarak kişiye özel bir tedavi stratejisi oluşturacaktır.

Yeni Doğan Köpekler Üşüdüklerinde Ağlarlar

Yaşamlarının ilk iki haftasında, yavrular vücut sıcaklıklarını düzenleme yeteneğinden yoksundur. Bu nedenle yeni doğan köpek yavruları anneleriyle kucaklaşmaya ve kardeşlerine yakın durmaya meyillidir.

Sıcaklık, uygun gıda sindirimi için de önemlidir. Yani, soğuk yavrular sütü sindiremezler, bu da sindirim sorunlarına ve çoğu zaman kabızlığa yol açar.

Kucaklaşan ve çok ağlayan yavrular bir veteriner tarafından muayene edilmelidir. Soğuk algınlığını yönetmenin birkaç yolu vardır:

· Çöp kutusunu kurak yerlerden uzak tutun

· Kutuya fazladan havlu veya battaniye koyun

· Yatağın altına bir ısıtma yastığı koyun (düşük ayarda açık).

Isı söz konusu olduğunda, aşırıya kaçmayın. Çok fazla ısı da sorun yaratabilir. Yavrular yayılıyorsa, çöp arkadaşlarından uzaklaşıyor ve yalnız kalıyorsa, çok fazla sıcaklığa maruz kaldıkları anlamına gelir.

Yeni Doğan Yavrular Ortadan Kaldırmaları Gerektiğinde Ağlarlar

Yeni doğan yavrular, eliminasyon ihtiyaçları üzerinde kontrole sahip değildir. Bu nedenle anneler, uygun şekilde eliminasyonu teşvik etmek için arka uçlarını yalarlar. Anne uyaramazsa, yavrularda karın şişkinliği oluşur. Şişkin karın ağrı ve rahatsızlığa neden olur.

Yavruyu cesaretlendirmek ve eliminasyonu teşvik etmek için arka ucunu ılık ve nemli gazlı bezle hafifçe ovun. Gazlı bezin sıcaklığı ve nemi annenin dilinin dokusunu taklit edecek ve ovalama onun uyarılarını taklit edecektir. 

Yeni Doğan Köpekler Rahatlık Aradıklarında Ağlarlar

Köpekler sevgi, ilgi ve arkadaşlık arayan sosyal hayvanlardır. İzolasyonla iyi baş edemezler. Bu yüzden yavrular annelerinden ve yavrularından ayrıldıklarında ağlarlar.

Bir yavrunun altlığından ayrılması gerekiyorsa (biberonla besleme, tartma, özel bakım), yakınında onu rahatlatacak ve rahatlamasına yardımcı olacak tanıdık bir koku olduğundan emin olun. 

Bunun için çöp kutusundan bir battaniye veya eski bir tişörtünüzü kullanabilirsiniz. Yavrular küçük olsalar da kokunuzu tanır ve içinde rahatlık ararlar.

Yavrular, örneğin yüksek ve korkutucu seslerden ürktüklerinde, korkudan da ağlayabilirler.

Yeni Doğan Köpekler Sıkışınca Ağlar

Bir yavrunun ağladığını duyabiliyor ancak ağlamanın nereden geldiğini bulamıyorsanız, anneyi ayağa kaldırın. Çoğu zaman, anneler yanlışlıkla yavrularını yuvarlar.

Yeni Doğan Köpekler Hastalandıklarında Ağlarlar

Yeni doğan köpek yavruları özellikle çeşitli sağlık sorunlarına yatkındır:

· Doğuştan kusurlar – en yaygın doğuştan kusurlar yarık damak ve arka uçta açıklık olmamasıdır.

· Sindirim sorunları – yavrular çok hassastır ve ishale, kabızlığa ve karın sorunlarına karşı son derece hassastır. İnek sütü ile biberonla beslenen yavrularda sindirim sorunları oldukça yaygındır .

· Hipotermi – yorgunluk ve uyuşukluğa neden olan ve uygun sindirimi engelleyen düşük vücut ısısı.

· Hipoglisemi – yavru yetersiz beslendiğinde ve üşüdüğünde gelişebilen düşük kan şekeri seviyeleri.

Alt çizgi…

Yeni doğan yavru köpekler tamamen çaresiz yaratıklardır. Ağladıklarında, ya bir şey istedikleri için ya da kendilerinde bir terslik olduğunu belirtmek için ağlarlar. Yavrularda ağlama içgüdüsel olarak tahrik edilir ve yavrular asla sebepsiz ağlamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu