Yeni Kaplumbağa Alındıgında Yapılacaklar

Kaplumbağanız hakkında bilmeniz gereken 5 şey

 1. Kaplumbağalar 10 inç uzunluğa kadar büyüyebilir
 2. Vejeteryanlar
 3. Karada yaşarlar ve kaplumbağaların aksine yüzücü değildirler.
 4. Onlar soğuk kanlıdır
 5. 50 yıldan fazla yaşayabilirler (dünyanın en eski kaplumbağasının 189 yaşına kadar hayatta kaldığına inanılıyordu!)

Kaplumbağanızın Evi

Kaplumbağalar dünyanın çeşitli yerlerinden gelir. Birden fazlasını mı istiyorsunuz? Farklı kaplumbağa türleri çok iyi anlaşırlar, ancak onların kabuklarından çıkmalarına yardımcı olmak için – tabiri caizse – erkekleri erkeklerle ve kızlar kızları ile gruplayın; Kaplumbağalar aynı cinsiyetle gruplandıklarında daha mutlular.

Teraryum

Tam yetişkin bir kaplumbağa dolaşmak için alana ihtiyaç duyar ve hacmi en az 50 galon olan bir muhafaza içinde gelişir. Tüm kaplumbağaların iyi havalandırılmış, düzgün aydınlatılmış, ekranlı kapaklı bir muhafazaya ihtiyacı vardır.

Aydınlatma

Kaplumbağalar ışınları emmeyi severler ve en çok gün içinde aktiftirler. Evcil hayvanınızın muhafazası çok fazla doğal güneş almıyorsa, güneşin ultraviyole ışınlarını taklit eden özel olarak tasarlanmış bir ampulle her gün yaklaşık 12 saat yakın. Kaplumbağanızın gece aktivitelerini merak mı ediyorsunuz? Uykularını bozmadan görmek için geceye özgü bir ampul alın.

Sıcaklık Kontrolü

Kaplumbağanızın yaşam alanını, bu evcil hayvanların geldiği sıcak ülkeler gibi sıcak ve nemli tutun. Habitattaki ısı ve nem derecesi, cinslerine bağlı olacaktır: Rus Kaplumbağaları, yaklaşık% 50 nem oranına sahip, biraz daha sıcak, daha kuru ortamlarda en iyi sonucu verir; Yunan Kaplumbağaları ise% 80’e varan nem oranıyla biraz daha serin ve ıslaktır.

Teraryumun bir tarafını yüksek watt’lık bir ısı ampulü ve güneşlenmek için güzel bir yassı kaya ile ve diğer tarafı daha serin tutarak, gölgelik ve mahremiyet için büyük bir dal veya başka bir barınak ile kaplumbağanızın yaşam alanı içindeki iklimler arasında dolaşmasına izin verin. . Teraryumun her iki ucundaki bir termometre, sıcaklığı takip etmenize yardımcı olacaktır. Geceleri, ısı lambasını kapatın ve karanlıkta sıcaklık için seramik bir ısı yayıcı kullanın.

Yavaş ve istikrarlı olan evcil hayvanınız için hangi sıcaklık aralığı doğru?

Kaplumbağa Sıcaklıkları

Yunan kaplumbağası

 • Gece sıcaklığı her iki tarafta da 65 ila 75 Fahrenheit arasında olmalıdır.
 • Soğuk tarafta gündüz sıcaklığı 75-85 F arasında olmalıdır.
 • Gündüz sıcaklık, sıcak tarafta 95-105 F arasında olmalıdır.

Rus kaplumbağası

 • Gece sıcaklığı her iki tarafta da 65-75 F arasında olmalıdır.
 • Soğuk tarafta gündüz sıcaklığı 70-75 F arasında olmalıdır.
 • Gündüz sıcaklığı, sıcak tarafta 95-100 F arasında olmalıdır.

Kaplumbağa tankı dekoru

Yunan Kaplumbağaları ayağının altında biraz daha kuru olmasını sever. Bir miktar toprak veya kabukla birlikte 2 veya 3 inç kalsiyum kumu karışımı, kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlayacaktır. Rus Kaplumbağaları için, 2 ila 3 inçlik bir hindistancevizi lifi tabakası veya kabuk tabakası nemi tutmaya yardımcı olacaktır.

Muhafazayı birçok bitki ve çubukla süsleyin. Herhangi bir bitki örtüsünün yenilebilir olduğundan ve kaplumbağa karın ağrısına neden olmadığından emin olun. Kaplumbağanızın dengesini kaybedebileceği dik veya cılız herhangi bir şeyden kaçının.

Haftada bir atıkları toplayarak ve kaplumbağanın yatağını en az ayda bir değiştirerek alanı temiz tutun.

Kaplumbağanızın sağlıklı kalmasına yardımcı olun

Onlarla dokunmadan önce, evcil hayvanınızın yeni yuvasına üç veya dört gün alışmasına izin verin. Yerleşik bir kaplumbağanın bile hasta hissedebileceğini unutmayın. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, veterinere gitme zamanı gelmiş olabilir:

 • Kabukta saklanmak için daha fazla zaman harcandı
 • Daha az yemek veya içmek
 • Kilo kaybı
 • Şişmiş eklemler
 • Gözlerden, burundan veya ağızdan akıntı
 • Kabuk sorunları; rengi değişmiş kabuk
 • İki günden fazla akan dışkılar

Kaplumbağanızın sağlığı hakkında sorularınız varsa, bir Petshop mağaza görevlisi veya sürüngen sağlığına aşina bir veterinerle konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu