Yeni Köpeğinizi Yetiştirmek

Yeni yavru köpeğinizin gelişmesine yardımcı olacak yavru ebeveynlik ipuçları.

Mutlu, iyi huylu bir köpek için sihirli bir tarif yoktur. Her terbiyeli köpeğin arkasında, onlara görgü ve sosyal becerileri öğretmek için zaman ayıran evcil hayvan ebeveynleri vardır. Yeni yavru köpeğinizle hemen çalışmaya başlamak isteyeceğiniz birkaç şey:

1. “İşte bizimle nasıl geçineceğiniz.”

Ebeveyn olarak ilk işiniz, yavru köpeğinizin sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olmaktır. Genç bir köpeğe insanlarla ve diğer evcil hayvanlarla nasıl düzgün bir şekilde etkileşime gireceğini öğretmek, verebileceğiniz en büyük hediyelerden biridir. Köpekler sosyal yaratıklardır, bu nedenle ailenin geri kalanının onlara eşlik etmesi ve onları araması önemlidir.

İlk birkaç hafta boyunca, onunla çok fazla etkileşimde bulunduğunuzdan emin olarak yeni yavru köpeğinizin insanlara alışmasına yardımcı olun. (Dünyanın en zor işi değil; köpek yavrusu zamanını kim sevmez ki?) Bu aynı zamanda “gel” veya “otur” gibi basit komutları öğretmeye başlamak için de iyi bir zamandır.

2. “Sabır bir erdemdir.”

Basit, net kurallar belirleyerek ve bunları tutarlı bir şekilde uygulayarak yavrularınıza öz disiplini öğretin. Örneğin, köpek yavrularının mobilyalardan uzak durmasını istiyorsanız, onları bir an azarlamayın, bir sonraki adımda onları kucaklaşmaya davet edin.

3. “Yalnızca belirli şeyler çiğnemek içindir.”

Çiğnemek doğal, sağlıklı bir köpek yavrusu davranışıdır. Yavru köpeğinizin çiğnemesi için uygun oyuncaklar veya ikramlar sağlamak size kalmıştır, aksi takdirde ulaşılabilecek her şeyi çiğneyebilirler.

Yavru köpeğinizi, olmaması gereken bir şeyi kemirirken yakalarsanız, “Ehh!” Deyin. veya “Hey!” alın ve uygun bir çiğneme ile değiştirin. Yavru köpeğiniz yakında neyin çiğneme oyuncağı olup olmadığını öğrenecek.

4. “Seni asla ama asla incitmeyeceğim.”

Köpeğinizi asla fiziksel olarak veya başka sert şekillerde cezalandırmayın. Fiziksel veya duygusal taciz, köpeğinizi yalnızca korkutur ve güven duymaz hale getirir. Köpeklerde korku, ısırma gibi savunma davranışlarına bile dönüşebilir.

Köpekler, tıpkı insanlar gibi, olumlu pekiştirmeye çok daha iyi tepki verirler. Kötü davranışları cezalandırarak caydırmaya çalışmak yerine, iyi davranışı övgü, oyuncaklar ve ikramlarla ödüllendirin. Bu, yavru köpeğinizin sizi memnun etmek için daha fazla şans beklemesini sağlayacak ve hayatınız boyunca ikiniz arasında güçlü bir bağ oluşmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu