Yeşil Iguana Kafesi Kurulumu ve Malzemeleri

Güney ve Orta Amerika’da tropikal yağmur ormanlarında bulunan bu dinozorlar ağaç tepelerine hakimdir. Yeşil İguanalar mükemmel dağcılar ve yüzücülerdir.

Yüksek sıcaklıkları ve nemi severler.

Bu türün zamanlarının çoğunu gölgelikte güneşlenerek geçirdiği biliniyor, ancak her zaman suya yakındır. Tankları bunu taklit etmelidir.

Yeşil İguana Kafesi Boyutu ve Kurulumu

İguana’nız için doğru kafes boyutunu hesaplamak için fiziksel boyutlarına göre ayarlamalısınız. İlk önce iguananızın uzunluğunu ölçün. Kafesleri bu uzunluğun iki katı uzunluğunda, aynı genişlikte ve altı fit yüksekliğinde olmalıdır:

  • Tank Tipi : özel ekran veya ahşap görüş kafesleri.
  • Tank Boyutu : 120 cm x 180 cm x 180 cm minimum.
  • Aydınlatma : UVB gereklidir.
  • Substrat : Yetişkinler için selvi malç veya üst toprak.

Kertenkeleniz için kafes yüksekliği çok önemlidir.

Doğal bir ağaçsı ev oluşturmak için bol miktarda tırmanma yüzeyi ve kalın dallar, kütükler ve ahşap platformlar eklediğinizden emin olun.

İguanalar tipik olarak özel ekran veya ahşap görüş kafeslerinde barındırılır:

  • 45 cm uzunluğundaki İguanalar daha büyük bir teraryuma veya kapalı alana taşınmalıdır. Yetişkinler için minimum büyüklükteki kafes 120 cm x 180 cm x 180 cm’dir .
  • Yavrular en iyi 75 Litrelik teraryumlarda tutulur. Küçük boyutları, yiyeceklerini ve suyunu kolayca bulmalarını sağlar.

Bazı mal sahipleri, iguanalarının evde dolaşmasına izin verir. Onlara alan sağlasa da, mobilyalara tırmanma ve yaralanma eğilimleri nedeniyle bu genellikle tavsiye edilmez.

Zevk almak, kertenkelenizin sağlığı için son derece önemlidir.
Kafeslerinde 37 ° – 46°’lik bir iskele noktası yapılmalıdır. 75 ila 100 watt’lık bir ampul, uygun bir iskele alanı oluşturmak için muhafazanın bir ucundaki bir kayanın 30 – 45 cm üzerine yerleştirilmelidir. Ampulü, gündüz-gece döngüsünü taklit edecek bir döngüye ayarlayabilirsiniz.

Büyük yaşam alanları, güneşlenme alanının İguana’nızın tüm vücudunu ısıtacak kadar geniş olmasını sağlamak için altı adede kadar ısıtma armatürü (örn. Kızılötesi ampuller veya seramik ısı yayıcılar) gerektirebilir.

Tankları ayrıca 26 ° – 29 ° ‘lik soğuk bir tarafa sahip olmalıdır.

Kertenkelenizi yakabilecekleri için her türlü göbek ısıtıcıdan veya ısı pedlerinden kaçının. İguanalar üçüncü gözlerinin yardımıyla ısıyla düzenlendiği için, altlarındaki ısıyı fark edemiyorlar. Büyük muhafazalarda düşük voltajlı ısıtıcılar kullanılmalıdır.

Muhafazanızda sıcak ve soğuk bir tarafa sahip olmak, Iguana’nızın ısıyla düzenlenmesini sağlar.

Uygun ısıtma ve aydınlatma elemanlarına sahip olduğunuzda, iyi bir alt tabaka seçmek isteyeceksiniz.

Yeşil İguana’nızın yaşı, alt tabaka türüne karar vermede önemlidir:

  • Kuluçka ve yavrular bazen alt tabakayı yerler. En iyi seçenek kağıt havlu veya gazete kullanmaktır.
  • Yetişkinler normalde selvi malç, hindistan cevizi lifi yatak takımı veya organik üst toprak üzerinde mutlu bir şekilde yaşarlar. Toprağı seçerseniz, perlit içermediğinden emin olun.

Son olarak, zenginleştirme ve otlatma için ebegümeci gibi canlı bitkiler ekleyin.

Eklenen bitkiler, herhangi bir pestisitin uzaklaştırılmasına yardımcı olmak için önce iyice durulanmalı ve 10-14 gün güneşte bırakılmalıdır.

İguana Kafasi Temizleme

Yeşil İguanalar çok yiyorlar, bu yüzden kafeslerinde büyük pislikler yaratacaklar. Bu nedenle, her gün dışkıyı ve bitki kalıntılarını temizlemek için bir kürek kullanmalısınız.

Bu zamanı dışkısını incelemek için de kullanmalısınız.

Koyu renkli dışkı ve açık ürat karışımı olduğundan emin olun. İkisinin dengesizliği veya tamamen yokluğu sindirim sorunlarını gösterebilir.

Her dört haftada bir, iguananızın kafesini temizlemeli ve alt tabakayı tamamen değiştirmelisiniz. Canlı bitkiler kullanılıyorsa, kök sistemini sağlam tutarken dikkatlice çıkarın.

Tüm yüzeyler su ve sabunla ovulmalıdır.

Çıkarılabilecek herhangi bir dekor, bakterileri öldürmek için % 10’luk bir çamaşır suyu banyosunda da ıslatılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu