Yeşil İguana Özellikleri

Renkli vücutları, büyük dikenleri ve dinozor benzeri görünümleriyle sürüngen meraklıları tarafından sevilen Yeşil İguana, en popüler sürüngen türlerinden biridir.

İguanalar aynı zamanda sosyal bağlar kurma becerisine sahip en zeki ve en sevecen Kertenkelelerden bazılarıdır.

Bu pullu devler, Güney ve Orta Amerika’nın tropikal yağmur ormanlarında doğal olarak bulunur, ancak şu anda Teksas ve Florida’da istilacıdır.

150-180 cm uzunluğunda ve 5 – 9 Kg kadar büyük olduğu bilinen bu Kertenkeleler dev boyuttadır!

Yeşil İguanalar ilginizi çektiyse, onlara nasıl bakacağınızı günün en iyi parçası haline getirmeyi öğrenmek için okumaya devam edin …

Yeşil Iguana Genel Bakış

İguana, kuzey Meksika, Orta Amerika, Karayipler ve Güney Brezilya ve Paraguay’ın yağmur ormanları dahil olmak üzere birçok farklı habitat ve ülkede bulunabilir.

Genellikle ağaçlarda bulunan bu dayanıklı Kertenkelelerin ağaçlardan düştükleri ve hayatta kaldıkları biliniyor !

İnanılmaz uyum yetenekleri ve sert mizaçları, Amerika’nın Florida, Teksas ve Virgin Adaları gibi çeşitli bölgelerini işgal etmelerine izin verdi.

İguanalar çok sayıda parlak renk olabilir (ör. Yeşil, Kırmızı, Mavi, Sarı, Beyaz, Siyah ve Turuncu). Seçici üreme ve yerellik, görünüşlerini önemli ölçüde etkileyecektir.

Bu türler 150-180 cm uzunluğunda büyüyebilir. Vücudunun ve kuyruğunun uzunluğu boyunca uzanan uzun dikenleri, büyük bir boyun derisi (ör. Bir gerdan), altın sarısı gözleri ve uzun pençeleri vardır.

Şaşırtıcı bir şekilde, bu sürüngen devleri tamamen otçul.

Vahşi doğada çok çeşitli bitkiler yedikleri bilinmektedir.

Yeşil İguanalar abartılı olmasa da bazı cinsel dimorfizm belirtileri gösteriyor .

Erkeklerin arka bacaklarının altında feromon yaymak için belirgin femoral gözenekler bulunur. Dişiler bunlara sahiptir, ancak çok daha küçüktürler ve kullanılmazlar.

Ek olarak, erkekler daha büyük olma eğilimindedir ve dişiler nadiren 150 cm uzunluğunu aşar. Erkeklerin başlarında ve sırtlarında daha uzun, daha kalın sırt dikenleri ve sırtları vardır.

Yeşil İguana Boyutu

Tamamen yetişkin bir Yeşil İguana, 2 metre uzunluğa ulaşacaktır . Dişiler, burundan kuyruğa, nadiren beş fit uzunluğunu aşar ve erkeklere kıyasla 5-9 kg ağırlık spektrumunun daha hafif ucundadır.

Yavrular, cinsiyetler arasında küçük boyut farkı gösterir. 6 ila 9 cm uzunluğunda (burundan deliğe kadar) yumurtadan çıkarlar ve yaklaşık 100 gr ağırlığındadırlar.

Gençler genellikle 1 ila 3 yaş arasındadır. O zaman, 30-35 cm ve ~ 400 gr ağırlığında olacak şekilde büyürler.

Renk Varyasyonları ve İşaretler

İsim, Yeşil İguanaların sadece yeşil olduğunu öne sürse de, bu doğru değil.

Aslında çeşitli farklı renkler olabilirler. İguanalar şu renklerde satın alınabilir: kırmızı, mavi, yeşil, sarı, beyaz, siyah ve turuncu.

Tipik olarak, renkleri seyrekleştikçe (örneğin sarı, beyaz ve siyah) fiyatları artar.

Yerellik ve seçici üreme, rengi önemli ölçüde etkiler.

Gibi çoğu kertenkele , sürekli olarak parçalara döken. Bu sürece düzenli ıslatma ile yardımcı olunabilir, ancak normalde uygun şekilde nemlendirildiklerinde cildi kendi başlarına çıkarabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu