Yetişkin Kedi Nasıl Beslenmeli?

Yetişkin kediler, enerji ihtiyaçlarını karşılamak ve vücut dokularını korumak ve onarmak için yeterince kaliteli, besleyici bir mama yemelidir. Yetişkin kedinizi beslediğiniz miktar, büyüklüğüne ve enerji çıktısına bağlı olmalıdır. Aktivite seviyeleri evcil hayvanlar arasında önemli ölçüde değişir ve kalori alımını belirlemede önemli bir rol oynayacaktır.

 • “Normal” aktivite seviyesine sahip bir kedi, “bakım” dediğimiz enerjiyi almalıdır. Çoğunlukla evin etrafında yatan bir kedi, bakımın% 10 altına ihtiyaç duyabilirken, tüm gün oynayan aktif bir kedi bakıma ek olarak% 20 ila 40 arasında ihtiyaç duyabilir.
 • Kediniz her zaman taze, temiz suya serbestçe erişebilmelidir. Su kaseleri her gün temizlenmelidir.
 • Tüm kediler, normal kalp fonksiyonu, görme ve üreme için önemli olan bir amino asit olan taurine ihtiyaç duyar. Taurin sadece hayvan bazlı proteinde bulunduğundan, tüm kedilerin beslenme gereksinimlerini karşılamak için et bazlı diyetlere ihtiyacı vardır.
 • İnsanlarda olduğu gibi, aşırı sıcak veya soğuk hava bir kedinin enerji ihtiyacını artırabilir. Hem sıcak tutmak hem de serin tutmak ekstra enerji tüketir, bu nedenle civa yükseldiğinde ve / veya düştüğünde ne yapmanız gerektiği konusunda evcil hayvanınızın veterinerine danışmak isteyebilirsiniz.
 • Ameliyattan sonra iyileşen veya bir hastalıktan muzdarip bir kedi , enfeksiyonu onarmak, iyileştirmek ve enfeksiyonla savaşmak için artan beslenme gereksinimlerine sahip olabilir . Hastalık ve iyileşme dönemlerinde kedinizin diyetini ayarlamak için veterinerinizle konuşun.
 • Genel bir kural olarak, tüm kedilerin porsiyon kontrollü besleme yöntemi kullanılarak günde iki kez beslenmesini öneririz (aşağıya bakın). Evcil hayvanınızın mamasının etiketinde önerilen miktarı sekiz ila on iki saat arayla iki öğüne bölerek başlayın. Kedinizin ideal günlük “bakım” miktarını öğrenirken porsiyonları ayarlamanız gerekebilir. Evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanları için en iyi beslenme programını ve yiyecek türlerini belirlemek için veteriner hekimlerine danışmalıdır.
 • Bazı kişilerin normal günde iki öğün beslenme rejimlerine uymayan programları vardır. Endişelenmeyin – kediler, hem sahibinin hem de hayvanın ihtiyaçlarını ve koşullarını karşılamak için çeşitli şekillerde başarıyla beslenebilir. Farklı besleme yöntemleri aşağıdaki gibidir:
 • Porsiyon kontrollü besleme, evcil hayvanınızın mamasını ölçmeyi ve onu yemek olarak sunmayı ve böylelikle tüketilebilecek yiyecek miktarını kontrol etmeyi gerektirir. Bu yöntem, kilo kontrol programları için ve serbest seçimle beslenirse fazla yiyebilecek hayvanlar için kullanılır. Yiyecekler günde bir veya daha fazla öğünde sağlanabilir.
 • Zamanlanmış besleme yöntemi, evcil hayvanın belirli bir süre boyunca yemesi için bir parça yiyeceğin hazır bulundurulmasını içerir. Örneğin, kedinizin kasesine mama koyarsınız ve evcil hayvanınızın 30 dakika boyunca yemesine izin verirsiniz. Bu süreden sonra, kedinin yemediği yiyecekler kaldırılır.
 • Serbest seçimli besleme, “doğaçlama” besleme veya “serbest besleme” olarak da bilinir. Hayvan ne zaman isterse, evcil hayvanın istediği kadar yiyecek her zaman mevcuttur. Bu yöntem, en çok kuru yiyecekleri beslerken uygundur ve dışarıda bırakılırsa bozulmaz. Bununla birlikte, bazı kediler serbest seçimle beslendiklerinde fazla yer ve bu da obeziteye neden olabilir.
 • Süt, kedilere su için ikame veya ikame olarak verilmemelidir. Kediler, sütteki laktozu parçalayan enzim olan önemli miktarda laktaza sahip değildir. Kedilere süt ve süt bazlı ürünler vermek, aslında kedilerin kusmasına veya ishale sahip olmasına neden olabilir.
 • Tedaviler ölçülü verilmeli ve bir kedinin günlük mama alımının% 5 veya daha azını temsil etmelidir. Geri kalanı beslenme açısından eksiksiz bir kedi mamasından gelmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu